Przyznano nagrody Papaya Young Directors!

Jury tegorocznej edycji konkursu Papaya Young Directors przyznało 5 nagród, 4 wyróżnienia oraz 4 nagrody specjalne. Kogo nagrodzono?

papaya young directors
Przyznano nagrody Papaya Young Directors!

Papaya Young Directors to konkurs dla młodych twórców, pragnących odnieść sukces w branży filmowej. Tegoroczna edycja była już ósmą. W finale, oprócz laureatów wytypowanych przez jury, został wyłoniony również zwycięzca Nagrody Publiczności. Kto zdobył statuetki podczas gali w Parku Sowińskiego?

Grand Prix konkursu Papaya Young Directors

Grand Prix oraz nagroda za najlepszy film w kategorii Music Stories zostały przyznane Marcinowi Kluczykowskiemu za teledysk „Zabawa” do piosenki Krzysztofa Zalewskiego. Blisko 5-minutowy film to groteskowe pomieszanie horroru i komedii. Wraz z muzyką tworzy to ciekawy wizualnie koncept.

Ta praca od eksplikacji po realizację była najbardziej spójna koncepcyjnie, wymagała najmniej feedbacku i najbardziej nas na końcu zaskoczyła dopracowaną i przemyślaną w każdym filmowym elemencie formą – skomentowało jury. Dodatkowe wyróżnienie za montaż nagrodzonego klipu otrzymał Miron Kundzicz. Nagrodę specjalną Panavision za najlepsze zdjęcia przyznano operatorowi i reżyserowi teledysku do utworu Kayah „Czarna Niedziela” – Michałowi Sierakowskiemu.

Kategoria Vertical Branded Stories by Facebook

W tej kategorii pierwszą nagrodę otrzymała Mariana Martinez za film dla marki Durex „Trampoline”. Klip w kreatywny i humorystyczny sposób opisuje często pomijany i bagatelizowany temat tabu związany z doborem odpowiedniego rozmiaru prezerwatyw. Film otrzymał również nagrodę specjalną Lunapark. Doceniono go za przedstawienie zwyczajnej chwili metaforycznie oddającej zmagania ludzi w tej dziedzinie życia.

Kategoria Branded Stories

Pierwsze miejsce zdobył film „Bedtime Stories” w reżyserii Jiří Horenský’ego. W nawiązującym do swojego tytułu obrazie, twórca ukazuje różne odcienie intymności. Przedstawia seks jako coś znacznie głębszego niż wyłącznie fizyczne zbliżenie. Jury doceniło wrażliwość reżyserską, pokazanie różnorodności, wielości potrzeb i wielu wymiarów przyjemności oraz nietuzinkową podróż, pozwalającą odczuć zmysłowość w wielu formach. Nagrodę specjalną Heliografu w tej kategorii za szczególną wrażliwość wizualną dla tandemu reżyser i autor zdjęć otrzymali Mikołaj Piszczan i Miłosz Sawicki oraz Stefan Żółtowski za film „Pics or it didn’t happen”. Nagrodę tę otrzymali również Zuzia Sorówka i Paweł Grabarek za film “Wolność na naszych zasadach” . Wyróżnienia za reżyserię odebrali Nils Hansen za produkcję „A Forgotten World” oraz duet Ola Hulbój & Michał Toczek za obraz „Żyłka czy plecionka?”.

Vertical Women’s Stories by Facebook

Najlepszym filmem w tej kategorii okazał się wyreżyserowany przez Barę Halířová obraz „Chained”. To krótka animacja 2D, która w wymowny sposób przedstawia misję kolektywu Kuchinate, pomagającemu afrykańskim kobietom szukającym azylu w Tel Avivie. Film pokazuje drogę kobiety: od utraty własnego domu, przez rozpacz, konieczność pokonania strachu i wreszcie znalezienie pomocy w nowym miejscu, gdzie może ona odbudować poczucie bezpieczeństwa, odnajduje swój krąg wsparcia.

Umiejętne wykorzystanie pionowego kadru, które dopełnia historię przedstawiona na ekranie. Animacja jest wykonana ręcznie, w kontrze do, zwykle szybko edytowanych, filmów na stories. Ta precyzja i dbałość o detal urzekła jurorów, a twórczyni udowodniła, że w social mediach można tworzyć sztukę przez duże S – podkreśliło jury.

Nagrody specjalne

Nagrodę specjalną ATM za najlepszą produkcję przyznano duetowi Karolina Fronik & Nadia Szymańska za „Lekcję historii”. Wyróżnienie za casting i pracę z aktorami przy tej produkcji otrzymali Miłosz Sawicki oraz duet reżyserek. Nagroda Publiczności została przyznana Gabrieli Baran i Mieszkowi Hajkowskiemu za film “Dotarło? Dotarło!”.