Rewolucja w Kościele katolickim? Papież Franciszek zezwolił księżom na rozgrzeszanie aborcji

Papież Franciszek od początku pontyfikatu zaskakiwał swoimi decyzjami. Jego wypowiedzi nieraz wzbudzały kontrowersje wśród najbardziej konserwatywnych katolików. Jak wierni zareagują na jego ostatnie postanowienie?

Rewolucja w Kościele katolickim? Papież Franciszek zezwolił księżom na rozgrzeszanie aborcji. GA
Rewolucja w Kościele katolickim? Papież Franciszek zezwolił księżom na rozgrzeszanie aborcji. GA

W liście na temat Jubileuszowego Roku Świętego Miłosierdzia papież Franciszek zezwolił wszystkim kapłanom na rozgrzeszenie z grzechu aborcji „pomimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń”. Dotyczy to osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Aborcja uznawana jest przez Kościół Katolicki za grzech ciężki, zagrożony ekskomuniką.

Papież Franciszek zauważył, że obecnie mamy do czynienia ze „zmodyfikowanym stosunkiem do życia”. Panuje mentalność, która „doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia”. Stara się zrozumieć kobiety, które dokonały takiego wyboru. Zdaje sobie sprawę, że jest to ogromne doświadczenie egzystencjalne, jak również moralne. Nakazał księżom, by szczególnie przygotowali się do tego „wielkiego zadania”, pomogli kobietom zrozumieć popełniony grzech i wrócić na drogę nawrócenia.

Głowa Kościoła coraz częściej stara się być bliżej ludzi. Mimo, że list nie zmienia oficjalnej doktryny Kościoła, gest papieża stanowi dowód na to, że dotychczasowa posługa Franciszka stawia go w roli liberalnego reformatora. Stara się dotrzeć do katolików, którzy z różnych powodów odeszli od wiary. Wychodzi na przeciw współczesnym problemom, takim jak homoseksualizm czy rozwody. Zamiast potępiać,  chce zrozumieć. Czy można się zatem spodziewać, że planowany na październik synod, dotyczący kwestii rodzinnych i niemożności przystępowania rozwodników do komunii, będzie przełomowy? Czas pokaże. Jak mówi biograf papieża, dla Franciszka miłosierdzie jest kluczem do ewangelizacji.

Niecodzienne ogłoszenie zostało wydane w ramach Jubileuszowego Roku Świętego Miłosierdzia. Potrwa on od 8 grudnia do 20 listopada 2016 r.