Rozbieżność religijna w związku. Czy wiązać się z partnerem innego wyznania?

Uwielbiają spędzać ze sobą czas. Są świetnie dopasowani. Kochają się. Dzieli ich tylko jedno - religia.

Partner innego wyznania
Rozbieżność religijna w związku. Czy wiązać się z partnerem innego wyznania?

Partner innego wyznania może być naprawdę sporym problemem – do tego stopnia, że niektórzy wzbraniają się przed związkiem z osobą odmiennej wiary. Czasem jednak strzała Amora trafia nas, nie bacząc na komplikacje, które wynikają z rozbieżności religijnej. Czy w takiej sytuacji miłość może zwyciężyć? Jak rozdzielić wiarę od uczucia? Czy związek z partnerem innego wyznania ma sens?

Czy partner innego wyznania to dobry wybór?

Zwykle rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak kwestie religijne potrafią wpływać na codzienne funkcjonowanie. Nawet jeżeli nie chodzimy regularnie na msze lub nie modlimy się gorliwie każdego dnia, to jesteśmy przesiąknięci kulturą swojej wiary – obchodzimy typowe dla niej święta i postępujemy zgodnie z wieloma tradycjami opartymi na naszym wyznaniu. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni i prawdopodobnie trudno nam sobie wyobrazić, że w pewnym momencie rezygnujemy z nich na rzecz nowych zwyczajów charakteryzujących religię partnera. Właśnie dlatego zanim wejdziemy w relację z kimś odmiennej wiary, powinniśmy poważnie zastanowić się nad ustępstwami, na jakie jesteśmy w stanie pójść. Ponadto nie należy unikać rozmowy na ten temat. Trzeba określić pewne granice i zasady, które w jak najmniejszym stopniu naruszają religijny komfort drugiej połówki. Bez takich ustaleń i otwartości na pewnego rodzaju poświęcenia nie ma sensu wchodzenie w relację z partnerem innego wyznania.

Kompromisy i zrozumienie

W rozbieżnym religijnie związku nie chodzi o to, by jedna osoba zmieniała wyznanie w imię miłości do drugiej połówki. Ważne jednak, by obie strony potrafiły to zrozumieć i zaakceptować. W chwili, gdy ktoś wymaga od nas, byśmy całkowicie podporządkowali się zasadom i tradycjom jego wiary, należy jak najszybciej z takiej relacji uciekać. Podobnie ma się sprawa, kiedy jesteśmy w związku z ateistą – taka osoba nie powinna domagać się od wierzącego partnera całkowitej wstrzemięźliwości religijnej, a uszanować pewne zwyczaje i przekonania. To wszystko jednak musi zostać wcześniej omówione. Związek to sztuka kompromisu, która przy rozbieżności wyznaniowej nabiera jeszcze większego znaczenia. Nie należy więc ignorować potrzeb partnera, ale jednocześnie zachować pewną niezależność we własnych religijnych przyzwyczajeniach.
Jakie mogą być przykładowe ustalenia w związku z partnerem odmiennej wiary? Oto kilka z nich:

  • „Będę chodzić na modlitwę do świątyni mojej religii, ale nie będę zmuszać Cię, byś chodził/chodziła tam ze mną”
  • „Będę obchodzić święta mojego wyznania, a także towarzyszyć Ci przy obchodzeniu świąt Twojego wyznania”
  • „Nie będę przeszkadzać Ci podczas modlitwy, uszanuje czas, który poświęcasz swojemu bogu”
  • W przypadku związku z ateistą: „Nie będę próbować Cię nawracać i przekonywać do swoich racji w kwestii istnienia boga/bogów”

A co ze ślubem?

Zawsze w pewnym momencie związku przychodzi myśl dotycząca wejścia na najwyższy poziom relacji. W przypadku partnerów różnej religii może jednak ona napawać lękiem. Przecież ślub w każdej religii nieco (lub nawet mocno) się różni. Czy któraś ze stron będzie musiała iść na ustępstwo i wybrać ceremonię w zupełnie innym obrządku? To faktycznie jedno z rozwiązań, u którego podstaw znów leży kompromis. Jest jednak inne wyjście.
Wiele kościołów dopuszcza tzw. ślub mieszany. Pozwala on zawrzeć związek małżeński dwóm osobom różnych wyznań (lub w przypadku, gdy jedna ze stron jest ateistą/ateistką).
Ślub mieszany wymaga oczywiście kilku formalności. Kiedy jeden z partnerów jest katolikiem, należy otrzymać dyspensę biskupa, który zezwoli na taką uroczystość, a także podpisać oświadczenie (robi to strona odmiennego wyznania) związane z nieutrudnianiem drugiej połówce wychowywania dzieci w wierze katolickiej.
Nie wszystkie wierzenia zezwalają na ślub mieszany. Jeśli zawarcie go nie jest możliwe, jedyną opcją pozostaje już wcześniej wielokrotnie wspominany kompromis.

Partner innego wyznania a dzieci

To kolejna kwestia rodząca pewne kłopoty. Gdy w rozbieżnej religijnie rodzinie pojawia się dziecko, wraz z nim rodzą się dylematy. W jakiej wierze je wychować? Czy w ogóle wpajać mu jakąkolwiek wiarę? Rozwiązań jest kilka.
Faktycznie można pozostawić tę decyzję dziecku. Gdy dorośnie, samo zdecyduje, jaką chce przyjąć wiarę albo czy w ogóle ją przyjąć. Innym wyjściem jest pokierowanie się dobrem dziecka i wychowywanie go w wierze dominującej w kraju, w którym dorasta. To rozwiązanie niwelujące prawdopodobieństwo potencjalnego wykluczenia przez wyznanie.
Najważniejsze jednak, by kwestia religii dziecka była omówiona przez partnerów tak samo, jak i inne aspekty ich wspólnego życia. Powinna być wspólną decyzją, nieegoistyczną i podjętą z myślą o potomstwie.

Eliza Pomianowska