Rusza III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe!

Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców warszawskiej Pragi.

Rusza III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe

Masowe migracje, konflikty zbrojne, kryzys humanitarny, nietolerancja wobec uchodźców i narastający nacjonalizm – z tymi problemami mierzą się w ostatnich latach europejskie społeczeństwa. Te zagadnienia mają też wpływ na nasze lokalne wspólnoty i ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego trzecią już edycję Festiwalu Miasto Szczęśliwe Teatr Powszechny postanowił poświęcić właśnie tym tematom.

Nazwa festiwalu nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców. W programie artystycznym tegorocznej edycji zaprezentujemy zagraniczne produkcje teatralne: „Drugie wygnanie” w reżyserii Olivera Frljicia
z Narodowego Teatru w Mannheim i „POLE MINOWE” w reżyserii argentyńskiej artystki Loli Arias oraz dwie, nowe produkcje festiwalowe – premiery spektakli Małgorzaty Wdowik i Krzysztofa Garbaczewskiego.

Swoje spojrzenie na temat obcości przedstawi też troje młodych reżyserów z warszawskiej Akademii Teatralnej („Hagada na Polskę” w reż. Damiana Josefa Necia – dwa pokazy w maju oraz spektakle Darii Kopiec i Moniki Popiel – pokazy zaplanowane na październik). Na jesieni zaprezentujemy również działania z poprzednich edycji festiwalu: „PARK-OPERĘ” Wojtka Blecharza, „Przestrzeń prywatną” Aleksandry Jakubczak i Karoliny Brzuzan poświęconą warszawskiej reprywatyzacji i sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym, słuchowisko Bartosza Zaskórskiego „Praski sklepik z horrorami” oraz „Uwolnić ulice” w reż. Piotra Wysockiego, a także drugą odsłonę projektu „Blok furii” obejmującego warsztaty i prezentację flag tworzonych przez mieszkańców warszawskiej Pragi.

Rusza III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe

W bogatym, rozłożonym na kilka miesięcy, programie festiwalu nie zabraknie też działań społecznych i edukacyjnych. Kultura powiązana ze sprawną edukacją i animacją społeczną, jest jednym z najistotniejszych narzędzi rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Zaplanowano warsztaty teatralne w siedzibie Teatru, cykliczne warsztaty Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, zajęcia Pracowni Małego Teatru, działania Laboratorium Teatralno-Społecznego i spektakl „Empatia”.

Festiwal Miasto Szczęśliwe stanie się znowu ważnym wydarzeniem, łączącym wydarzenia artystyczne z refleksją nad aktualnymi problemami społeczno-politycznymi, tworzącym partnerstwo między instytucjami, artystami i widzami, swoistą platformę do rozmowy o konkretnych problemach współczesności.

Pracownia Małego Teatru

To cykl działań na praskich podwórkach wokół teatralnego wozu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Dwa razy
w tygodniu – od maja do sierpnia – na ulice Kamionka wyruszać będzie dwójka animatorów z małym teatrem na kółkach. W ramach spotkań i warsztatów zaproszą do wspólnych akcji miejscowe dzieci i młodzież.

W ramach Festiwalu Miasto Szczęśliwe Stowarzyszenie Pedagogów Teatru powraca ze swoim projektem w okolice Dworca Wschodniego. „Co to znaczy, że miasto jest szczęśliwe?” – to pytanie, na które spróbują odpowiedzieć dzieci i dorośli. Głównym tematem teatralnych działań, prowadzonych od maja do sierpnia, będzie refleksja nad przestrzenią, która nas otacza i potrzebami jej mieszkańców.

Rusza III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe

Teatralny wóz został tak skonstruowany, aby przez zabawę pobudzał dziecięcą kreatywność. Ukryte w nim proste przedmioty, takie jak papier, sznurek, slajdy czy pudełka, są pretekstem do działań teatralnych, stając się jednocześnie scenografią późniejszych mini-spektakli. W ramach takich spotkań na każdym podwórku powstanie mały teatr, gdzie publicznością staje się najbliższa, lokalna społeczność: rodzice, opiekunowie i sąsiedzi.

Warsztaty teatralne dla młodzieży

Warsztaty prowadzone będą metodami pedagogiczno-teatralnymi. W trakcie każdego spotkania za pomocą ćwiczeń teatralnych rozwijane będzie hasło przewodnie. Każdy warsztat potrwa około 2-3 godziny i kończyć się będzie pokazem przygotowanych etiud. Można uczestniczyć w całym cyklu działań, jak i w pojedynczym spotkaniu. Szczególnie zachęcamy do udziału osoby, które spędzają wakacje w mieście i chciałyby spróbować swoich sił w teatrze.

„W miasto!” – warsztaty rodzinne

Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w mieście? Czy tak jak twierdzi wielu badaczy, socjologów i urbanistów, ma na to wpływ przestrzeń, w której żyjemy? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnej skórze i przeprowadzić teatralne badanie, do którego zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami.

Podczas eksploracji miasta przyjrzymy się między innymi, jak działa na nas miejski krajobraz i architektura, wsłuchamy się również w dźwięki miasta, sprawdzimy, jak przebiega komunikacja, poszukamy miejsc, w których można łapać powietrze, zbadamy więzi sąsiedzkie i zastanowimy się, co chcielibyśmy zmienić w naszym mieście. W trakcie badania uruchomimy wszystkie zmysły, a cały cykl będzie opierał się na wspólnym, twórczym działaniu teatralnym. Miasto to organizm, który nieustannie oddycha, porusza się, pracuje, zmienia się i żyje razem z nami. Ma na nas wpływ, więc może warto wspólnie poszukać miejskich potencjałów szczęścia?

Rusza III edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe