Samochody używane – jak kupić i nie stracić?

Ktoś kiedyś porównał kupowanie używanego samochodu do poszukiwania skarbów. Przyznać trzeba, że jest w tym jakaś prawda.

Samochody używane – jak kupić i nie stracić?

Szczególnie dziś! W nieprzemierzonym oceanie ofert, który rozrósł się w czasach dominacji Internetu, łatwo zabłądzić w poszukiwaniu upragnionego pojazdu. Narzędzi do robienia zakupów przybyło, lista ofert rozciągnęła się do niewyobrażalnych rozmiarów, a szanse na zakup samochodu marzeń stały się większe niż kiedykolwiek wcześniej. Równie łatwo spektakularne wtopić. Samochody używane z gwarancją to, zdawałoby się, szczyt marzeń.

Jak taki znaleźć i nie stracić?

Istnieje wiele zachęt do kupowania pojazdów używanych zamiast nowych. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, porozmawiajmy o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim, warto być przygotowanym.

Wyjątkowym brakiem rozsądku wykazuje się ten, kto wyrusza na samochodowe łowy bez odpowiedniej wiedzy. Tylko ona jest w stanie zapewnić mu, jeśli nie sukces, to przynajmniej  umiarkowaną stratę. Poznajmy podstawowe reguły, którymi warto się kierować, kupując auto używane.

Gdzie kupić sprawdzony samochód używany?

Kiedy już ustalisz swój budżet i zdecydujesz, jaki samochód chcesz posiadać, czas spotkać się z odpowiednim sprzedawcą. Nie jest to najłatwiejsza decyzja. Przeglądając internetowe fora dla samochodziarzy, wiesz dobrze, jak łatwo naciąć się na trefnej ofercie. Myślisz wtedy, że być może lepiej byłoby rozejrzeć się za nowym samochodem – takim, który ledwie zjechał z taśmy produkcyjnej. Kusi zero na liczniku, świeża karoseria i gwarancja od producenta. Zabawnym faktem pozostaje jednak, że kupując takie „nowo narodzone” auto, już od pokonania bramy salonu tracisz na jego wartości. Kupując nowy samochód stajemy się w gruncie rzeczy właścicielami pojazdu używanego. Ot, zabawny paradoks. Tymczasem zakup porządnej używki to często gwarancja jakości i niezawodności. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie zaglądać. Poszukując samochodu używanego, który nie okaże się zakupem kota w roku, często staramy się kombinować na wszystkie strony. Tymczasem rozwiązanie może znajdować się w miejscu najbardziej oczywistym – u samego dystrybutora. Komis znajdujący się przy autoryzowanym salonie to jedna z najbezpieczniejszych opcji.
Oczywiście, są to pojazdy używane, jednak autoryzowany dystrybutor gwarantuje ich niezawodność i dobry stan. Samochody pochodzące z drugiej ręki, które oferuje oficjalny dealer najczęściej mają za sobą jednego właściciela, a poza tym możemy liczyć na sprawdzoną historię serwisową, możliwość skorzystania ze specjalnej oferty kredytowej, a co najważniejsze – przysługuje nam gwarancja. Używany samochód na gwarancji? Od oficjalnego dealera? Czy naprawdę jest się nad czym zastanawiać?

Samochody używane – jak kupić i nie stracić?

Nie tylko komisy i prywatni sprzedający

Wiele osób, które zdecydowały się na kupno samochodu używanego, jest przekonanych, że ich wybór ogranicza się jedynie do komisu lub sprzedawcy prywatnego. Auto używane z salonu to zakup wcale nie najtańszy, ale zdecydowanie najpewniejszy. Tylko tam znajdziemy pojazd z w pełni udokumentowaną historią przeglądów, a nawet prestiżowym Certyfikatem Jakości Pojazdu DEKRA, który jest gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa. Salony oferują często „pół-barter”, czyli kupno starego samochodu od właściciela, który jednocześnie, dopłaciwszy różnicę, wyjeżdża innym używanym modelem. Jest to bardzo korzystna sytuacja, bowiem za jednym zamachem stajemy się właścicielami nowego dla nas pojazdu, pozbywając się jednocześnie starego. Nie jest również powiedziane, że skoro interesujemy się samochodem z drugiej ręki, będzie on wehikułem z długą historią użytkowania. Nic podobnego. W salonach bardzo często trafić można na modele 3 lub 4- letnie, które mają za sobą jednego właściciela.
Klient autoryzowanego salonu może liczyć na kompleksowy serwis w punkcie i gwarancję. Ten ostatni argument najsilniej przemawia do kupujących. Są oczywiście i tacy, którzy twierdzą, że minusem szukania używanego samochodu w salonie jest konieczność ograniczenia się do jednej marki. W ten sposób w salonie Forda kupimy wyłącznie samochody używane Forda. Ale czy to faktycznie tak wielki minus?

Osobowe samochody używane – na co zwrócić uwagę?

Kupując używane auta osobowe (a także każde inne) w salonie, odpada nam kilka zmartwień. Przede wszystkim nie musimy się martwić o jego stan – oficjalnemu dealerowi nie zależy przecież na opinii sprzedawcy oferującego podrasowane wraki. Zawsze można liczyć na zgodność z opisem, komplet dokumentów i pewne pochodzenie (nigdy nie będzie to pojazd kradziony). Jakie mamy wobec tego rady dla osób, których interesuje taka opcja? Przede wszystkim zastanów się nad możliwością odkupu twojego używanego auta. Nie zgadzaj się przy tym na pierwszą cenę przedstawioną ci przez specjalistę od sprzedaży chyba że wyda ci się ona szczególnie atrakcyjna). Postaraj się negocjować, a jeśli ci się to nie uda, sprzedaj swój samochód gdzieś indziej, a następnie wróć do punktu po upatrzony model. Jeśli cena odkupu będzie niesatysfakcjonująca (co, niestety, jest bardzo prawdopodobne u dealera, zwłaszcza jeśli sprzedajesz samochód marki innej niż sprzedawany u niego), sam go sprzedaj – zaoszczędzisz w ten sposób. Pamiętaj również, by nie sugerować się wysokością miesięcznej raty (chyba, że korzystasz z leasingu lub kredytu). Zwracaj uwagę na cenę, jaką będziesz musiał zapłacić w sumie i negocjuj, jak tylko możesz. W ten sposób być może uda ci się zaoszczędzisz podwójnie – na ostatecznej cenie pojazdu (to od niej w dużej mierze zależy wysokość raty), a także na odsetkach (niskie oprocentowanie!).

Samochody używane – jak kupić i nie stracić?

Auta używane z gwarancją

Posłużymy się przykładem Forda, który w ramach programu Ford Używane proponuje bezpieczny zakup pojazdu nie starszego niż 5 lat. No dobrze, ale na czym polega gwarancja Forda i jakie są jej zasady?

Zasady gwarancji Forda

Po konkretne warunki gwarancji dla Forda należy się zgłosić przede wszystkim do salonu, w którym zamierzamy kupić samochód. Można również posiłkować się regulaminem Kontraktu Ford Gwarancja 12, który znaleźć można w sieci. Przeczytamy w nim między innymi, że użytkownik samochodu objętego umową zobowiązuje się dokonywać regularnych przeglądów, kontaktu z dealerem w razie nieprawidłowego funkcjonowania auta i trzymania się reguł ustalonych przez sprzedawcę (dotyczących głównie właściwego użytkowania pojazdu). Klient salonu może liczyć na pokrycie części kosztów naprawy używanego samochodu z zastrzeżeniem, że koszt serwisowania nie przekracza 140% wartości pojazdu netto z dnia wystąpienia pierwszej awarii i stanowi górną granicę odpowiedzialności Dealera” (cyt. z regulaminu programu FORD Gwarancja 12).
Sprawdź ofertę z programu Ford Używane: https://www.ford.pl/oferta/znajdz/uzywane.

Auto z programu aut używanych – co musi spełniać taki samochód

Samochód z programu Ford Używane ma przebieg maksymalnie 125 000 km, certyfikat Dekra i roczną gwarancję. Co więcej, klient może liczyć na 12-miesięczny pakiet Assistance, jazdę próbną, pełną dokumentację przeglądów, a nawet finansowanie w ramach usługi Ford Credit, jeśli okaże się niezbędne. Ta całkiem pokaźna lista może posłużyć naszym czytelnikom jako drogowskaz – czego oczekiwać od salonu, w którym chcemy kupić używane auto. Warto zapisać i zachować jako ściągę.

Dlaczego warto się zainteresować autem używanym z gwarancją

To nieprawda, że kupując samochód używany, nie powinniśmy wymagać najwyższych standardów. Gwarancja oferowana przez dealera zapewnia nam przede wszystkim tak bardzo potrzebny święty spokój. W razie usterki klient może liczyć na naprawę w całej sieci Autoryzowanych Serwisów Ford na terenie kraju. Dosłownie wszędzie, gdzie znajduje się punkt producenta.

Pewne, mimo że używane

Samochód – nawet używany – ze znakiem jakości Dekra gwarantuje użytkownikowi pewność, że pojazd jest w pełni sprawny i zgodny z zapewnianiami sprzedawcy. Wracając do Forda, wspomnieć trzeba, że obecnie wszystkie samochody używane tej marki, które kupić można w ramach programu Ford Używane, mogą pochwalić się tym certyfikatem jakości. A nie jest tak łatwo otrzymać Dekrę. Starający się o nią producent lub dealer musi poddać swoje pojazdy rygorystycznemu badaniu technicznemu obejmującemu zespołu i układy w pojeździe, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie samochodu i bezpieczeństwo jego użytkowania. Pojazd badany jest z zewnątrz i w środku (estetyka, zapach, trwałość, solidność i stan elementów wyposażenia, tapicerki, lakieru, bagażnika itd.). Sprawdzana jest komora silnika pod kątem szczelności zespołu napędowego, układu chłodzenia itd. Eksperci z Dekry zaglądają pod podwozie i dokonują jazdy próbnej. Wyniki badania analizowane są przez system komputerowy, który wydaje ostateczny werdykt.

Kilka słów podsumowania

Czy po takiej dawca informacji nadal można mieć wątpliwości co do zakupu używanego samochodu w salonie? Warto pamiętać, że poza komisem i byłym właścicielem, jest jeszcze jedna możliwość – zdecydowanie najpewniejsza.

Artykuł partnera