Schody w 2023 roku – poznaj główne trendy wnętrzarskie

To miękkie kształty, przyjazne dla oka i natury materiały oraz formy i kolory budzące pozytywne wibracje robią cały klimat. Jak wyglądają najmodniejsze schody?

Schody w 2023 roku - poznaj główne trendy wnętrzarskie
Schody w 2023 roku – poznaj główne trendy wnętrzarskie

Schody inspirowane rzeczywistymi oczekiwaniami różnych pokoleń, łączące funkcjonalność z designem, będące owocem nieograniczonej wyobraźni projektantów – najnowsze trendy schodowe są naprawdę zaskakujące.

Jak wyglądają najmodniejsze schody? 

Eklektyzm łączący glamour z industrializmem, japońskie kawaii, nostalgiczna dekometria, kwiecisty grandmillenial i drobiazgowy maksymalizm to główne trendy, na których opierać się będą projekty schodowe w 2023 roku. Wspólnym mianownikiem będzie dążenie do zrównoważonego projektowania i wytwarzania. Eko trendy objawią się zarówno poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów, jak i zoptymalizowaną produkcję, która ma ograniczać powstawianie odpadów

Schody w 2023 roku - poznaj główne trendy wnętrzarskie

Schody w stylu industrial glamour

Trendy wnętrzniarskie

Współczesny eklektyzm łączy w sobie wiele nurtów, jednak tym, który w 2023 roku zdobędzie serca miłośników interior designu, będzie industrial glamour. Wnętrza urządzone w tym tonie będą bardzo eleganckie, choć przełamane loftowymi rozwiązaniami dającymi unikatowy efekt. W przypadku schodów do wnętrz to połączenie organicznych materiałów, na przykład litego drewna, z nowoczesnymi, szklanymi elementami. Warto wybrać odpowiednią kolorystykę, ciepłe kolory stopni z dębu oraz barwione na złoty brąz szkło balustrady.

Japońskie Kawaii

Japońskie Kawaii
Schody Stella oparte na konstrukcji metalowej w kolorze złotym. Stopnie z mozaiki
bukowej w kolorze orzecha. Balustrada Filo metal.

Kawaii to styl, który wywodzi się z japońskiego nurtu kulturowego. Samo słowo oznacza „słodki”, „uroczy”, dlatego wnętrza urządzone w tym trendzie cechują ciepłe, pastelowe kolory, zaokrąglone kształty i trójwymiarowe wzory. Chcąc wprowadzić do domu tak bajkową estetykę, warto wybrać lekkie schody ażurowe, w których główny nacisk położony jest na naturalną kolorystykę. Opierając konstrukcję na metalowych policzkach czy metalowej balustradzie, koniecznie wybierzmy złote barwy, które podkreślą ciepły charakter aranżacji.

Niecodzienne schody, czyli nostalgiczna dekometria

schody spiralne
Schody Trio Bis oparte na słupie centralnym oraz zewnętrznym policzku (wykonanie ze
stali nierdzewnej matowej). Stopnie z litego dębu.

Dekometria to styl, który łączy w sobie wybujałość art deco z postmodernistycznym geometryzmem. Najważniejszym wyróżnikiem są tutaj obłe, regularne kształty – łuki, owale, elipsy i koła, jak i wzory graficzne. Ta nieszablonowość przedmiotów codziennego użytku polega na połączeniu nowoczesności z odwołaniem do nostalgii nurtu retro. Dlatego dekometryczne schody to formy kręcone oparte na słupie centralnym. Dodaje im się kunsztu poprzez rezygnacje z balustrady, co jednocześnie podkreśla to, co w tym stylu jest najważniejsze, czyli nieoczywiste upraszczanie tego, co oczywiste.

Kwiecisty grandmillenial

Schody w 2023 roku - poznaj główne trendy wnętrzarskie
Schody Milo oparte na konstrukcji drewnianej. Stopnie z litego dębu w kolorze natura. Balustrada wg projektu indywidualnego.

Szukając klimatu angielskiej, XIX-wiecznej rezydencji wiejskiej lub po prostu, swojskiej przytulności zapamiętanej z domku babci, swoją uwagę warto zwrócić w stronę stylu grandmillenial. To coś pomiędzy tym co stare, a tym co nowe, czyli wnętrze, które intryguje, ale w którym każdy poczuje się jak w domu. Dlatego schody w stylu grammychic są klasyczne i mają nostalgiczną formę nawiązującą do rustykalizmu. Nie ma tu miejsca na geometryczne wzory czy chłód minimalizmu. Wręcz przeciwnie, formy są proste i tradycyjne.

Drobiazgowy maksymalizm

Schody w 2023 roku - poznaj główne trendy wnętrzarskie
Schody Twin oparte na metalowej konstrukcji policzkowej w kolorze grafitu. Stopnie z
litego dębu w kolorze natura. Balustrada Weld profile.

Dużo, z przepychem, ale nie na bogato. We współczesnym maksymalizmie chodzi o prawdziwe wykorzystanie wszystkiego tego, co nas otacza. Dlatego we wnętrzach znajduje się przedmioty, które faktycznie się używa, które lubimy i które nas wyrażają. W domach dzieje się dużo, bo jest swojsko. To miły przepych i drobiazgowość będące totalnym przeciwieństwem sterylnego minimalizmu. Widać to także na przykładzie schodów, które są fantazyjnym połączeniem różnych form, kształtów, kolorów i materiałów.

,,2023 rok w trendach wnętrzarskich będzie zdecydowanie ciekawy. Pojawi się wiele rozwiązań i pomysłów, dzięki którym wnętrza zyskają nowy design. Niewątpliwą zaletą jest też spore urozmaicenie w aranżacjach, dzięki czemu każdy odnajdzie swoją stylistykę” – podsumowuje Andrzej Zbąski.