Jak schudnąć na diecie gwiazd? – podsumowanie audycji „Ciastko z dziurką”

dieta

Ostatnio podczas audycji „Ciastko z dziurką” w radio Hobby rozmawialiśmy o damsko-męskim spojrzeniu na diety gwiazd, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Zdania były podzielone, jednak nasze wątpliwości rozwiały opinie ekspertów. Znajdziecie je poniżej.

Dieta Paleo – Megan Fox

Dieta polega na jedzeniu pokarmów prehistorycznych myśliwych-zbieraczy. Jest często nazywana dietą jaskiniowca lub dietą przodków. Megan Fox, która stała się jedną z głównym promotorek tej diety, unika przede wszystkim przetworzonych, cukry, zbóż i roślin strączkowych. Jej głównym posiłkiem byłby ryby, chude mięso, owoce i warzywa. Dieta musi być mocno wspierana aktywnością fizyczną.

Co na to ekspert?

Dieta Paleo stwarza ryzyko deficytów pokarmowych. Jej zwolennicy mocno podkreślają, że ten sposób żywienia zabezpiecza przed chorobami cywilizacyjnymi. Tymczasem długie stosowanie diety Paleo może wywołać komplikacje zdrowotne, szczególnie u osób cierpiących na choroby nerek i wątroby.

Dieta Zone – Jennifer Aniston

Dieta, której fanką jest znana nam wszystkim gwiazda serialu „Przyjaciele”, to przede wszystkim zabawa z matematyką. Dieta Zone określana jest inaczej metodą 40:30:30. Cała zabawa polega na uważnym doborze proporcji posiłków – 40% spożywanej energii pochodziło z węglowodanów, 30% z białek i 30% z tłuszczy.

Co powie ekspert?

Dieta Zone to przykład diety nisko-węglowodanowej. Maksymalna kaloryczność dla kobiet wynosi 1200 kalorii, dla mężczyzn – 1500 kalorii. To pozwala na jedzenie pięciu posiłków dziennie – jednak w ściśle określonych porach. Do jej wielkich zalet należą: regularność spożywania pokarmów, rezygnacja ze słodyczy i alkoholu. Jednak przy tej diecie należy być wyjątkowo uważnym i zdyscyplinowanym.

Dieta bezglutenowa – Anna i Robert Lewandowscy

To jedna z najmodniejszych diet, w której zakochali się prawie wszyscy Polacy. Wymaga eliminacji glutenu, który znajdziemy we wszystkich mącznych produktach (np. płatki śniadaniowe, makarony, pieczywo). Niestety gluten znajduje się też w wielu produktach o których nie podejrzewalibyśmy, że znajduje się tam gluten – mięso, większość słodyczy.

Jak skomentuje to ekspert?

Dieta bezglutenowa jest zdrowa jedynie w przypadku osób chorujących na celiakię i osób z nadwrażliwością na gluten. Eliminując produkty węglowodanowe, blokujemy dostęp do produktów będących źródłem cennych składników odżywczych. Może to powodować niedobór witamin, żelaza, cynku, czasami nawet wapnia. W najgorszym wypadku może to prowadzić do anemii i osteoporozy. Aby stosować tą dietę trzeba mieć dużą wiedzę na tematy kulinarne i zdrowotne.

Diety gwiazd brzmią idyllicznie. Musimy być jednak świadomi, że nad każdą z tych osób stoi rzesza specjalistów, którzy zadbają o najmniejszy szczegół w ich diecie. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zatrudnienie hordy zawodowców – podchodźmy do tych diet z dystansem. Zastosujmy też 5 złotych rad, dzięki którym żadna dieta nie będzie nam straszna!

5 złotych rad

  1. Wyznacz sobie konkretny cel, np. 5 kg mniej do wakacji. Spadek wagi wprawi nas w lepszy nastrój i zachęci do dalszego wysiłku.
  2. Jedz 5 posiłków dziennie – najlepiej co 3 godziny.
  3. Przygotowuj jedzenie na parę dni z wyprzedzeniem.
  4. Rób zakupy najwyżej 2 razy w tygodniu. Zawsze z przygotowaną wcześniej lista. Omijaj półki ze słodyczami.
  5. Zacznij ćwiczyć!

Do usłyszenia w środę o 11:00 w radio Hobby!