SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego dotyka dużą część populacji ludzkiej. Żeby go stwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie należy wykonać wodorowo-metanowy test oddechowy.

SIBO - zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

1. Czym jest SIBO?
2. Objawy zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
3. Metanowo-wodorowy test oddechowy
4. Test na SIBO – jak się przygotować?
5. Leczenie SIBO

Czym jest SIBO?

SIOB (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zrosty, które pojawiają się w jelicie cienkim. Spowodowane są nieodpowiednim, zbyt wysokim poziomem flory bakteryjnej.
W skutek tego dochodzi do zaburzenia trawienia, które powoduje problemy z przyswajaniem składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowego funkcjonowania.
Flora bakteryjna odgrywa ważną rolę w kondycji naszego organizmu. Musi jednak być utrzymywana na odpowiednim poziomie, ponieważ zarówno jej niedobory jak i nadmiary powodują negatywne skutki, które mogą doprowadzić do powstania różnego rodzaju schorzeń.
Schorzenie SIBO występuje u dzieci oraz dorosłych. Pewne choroby takie jak cukrzyca, marskość wątroby, przewlekłe infekcje nerek czy Parkinson powodują większą podatność na zachorowanie na SIBO.

Objawy zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Każde problemy ze strony układu pokarmowego oznaczają, że coś złego dzieje się w naszym organizmie.
Jednym z najczęstszych objawów jest dyskomfort graniczący z bólem w jamie brzusznej. Obok niego pojawiają się zaparcia, biegunki, nadmierne gazy oraz odbijanie. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia widzenia.
Ciało mocno daje znać, że jest chore, dlatego z czasem zaczynamy odczuwać zmęczenie, senność oraz obniżenie nastroju. Pamiętajmy, wszystko to co dzieje się w naszym organizmie ma również wpływ na psychikę. Nieleczone SIBO może przyczynić się nawet do stanów depresyjnych.
W przypadku kiedy SIBO nie jest leczone może dojść do wystąpienia bardzo dużych niedoborów w naszym organizmie np. witaminy A, B12 lub D. Składniki odżywcze nie będą właściwie przyjmowane, a to doprowadza do niedożywienia.
Żeby móc wdrożyć leczenie konieczny będzie test wodorowo-metanowy. On wykaże na jakie schorzenie układu pokarmowego cierpimy.

Metanowo-wodorowy test oddechowy

Test oddechowy SIBO wykonuje się w placówkach medycznych np. w punkcie pobrań ALAB Laboratoria, ale również możemy go przeprowadzić samemu w domu. Wówczas szczególnie trzeba przestrzegać wszelkich wytycznych. Proces badania jest bardzo czuły, jeżeli więc nie jesteśmy pewni jak powinien przebiegać lepiej jest się zwrócić do placówki medycznej.
Test na SIBO to test nieinwazyjny oparty na badaniu próbki wydychanego powietrza.
Odpowiedni roztwór cukru w wodzie podawany jest doustnie, a następnie wykonuje się sekwencję pomiaru wodoru oraz metanu w wydychanym powietrzu. Pomiar wykonuje się przed przyjęciem roztworu, powtórzenia następują w 30, 60, 120 oraz 180 minucie.
Badanie trwa do 180 minut i daje obraz pomiaru na wykresie, który jest konsultowany z lekarzem. Niekiedy specjalista może prosić o wykonanie dodatkowych badań np. morfologi.

Test na SIBO – jak się przygotować?

Aby otrzymać wiarygodne wyniki ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce schorzenia, dlatego lekarz musi otrzymać rzetelne wyniki, które nie będą zakłócane przez jakiś czynnik.
Przed samym badaniem nie można żuć gumy lub palić tytoniu. Powinno się umyć zęby stosując do tego ziołową pastę bez słodzących składników.
Żeby badanie przebiegło odpowiednio należy unikać np. inhibitorów pompy protonowej. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej diety np. ograniczenie produktów mlecznych, owoców oraz warzyw, ale też unikanie suplementów i witamin, które zawierają fruktozę lub laktozę.
Odpowiednio wcześnie należy odstawić środki przeciwbigunkowe i przeciwzaparciowe.
Tylko jeżeli będziemy stosować się do wytycznych możemy zyskać pewność, że badanie da prawdziwy wynik.
Dalsze postępowanie terapeutyczne po diagnostyce SIBO zaleci lekarz specjalista.

Leczenie SIBO

Leczenie przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego rozpoczyna się po wykonaniu testu oddechowego. Po konsultacjach lekarz przystępuje do wytyczenia terapii, która przywróci organizm do właściwej kondycji.
Leczenie oparte jest przede wszystkim na antybiotykoterapi. W przypadku właściwego zachowania zaleceń lekarza terapia przebiega bardzo szybko i kończy się zazwyczaj do trzech tygodni.
Przyjmując antybiotyki nie należy zapomnieć o zarzywaniu probiotyków, które powinny wspierać nasz organizm nawet po zakończonej kuracji.
W przypadku kiedy zrosty powodowane są wynikiem niewłaściwej anatomii układu pokarmowego może zostać zlecona operacja chirurgiczna.
Co ważne, leczeniu zawsze musi towarzyszyć ustalenie odpowiedniej diety. Przy niedoborach dietetyk wskaże jakie produkty lub suplementy przyjmować żeby przyspieszyć proces leczenia.
SIBO jest zaburzeniem, które może pojawić się w związku z nieodpowiednią dietą. Jeżeli więc przeszliśmy już leczenie pod jego kątem bardzo ważne jest żeby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeżeli nie przypilnujemy tego choroba może powrócić.

Artykuł partnera