Skąd pochodzi herbata?

Herbata jest jednym z ulubionych napojów ludzi na całym świecie. Wiele osób jednak w ogóle nie zastanawia się nad tym, skąd się wzięła. Jaka jest historia tego charakterystycznego napoju? Skąd pochodzi herbata? Sprawdź.

Skąd pochodzi herbata?

Historia herbaty – co warto wiedzieć?

Herbata ma naprawdę długą i bogatą historię. Jej początki datuje się na czasy starożytnych
Chin, gdzie odkryto ją przez przypadek ok. 5 tys. lat temu. Warto w tym miejscu wspomnieć o chińskim zielarzu Li Qingyun, który słynął z długowieczności. Często pił herbatę, więc liczni badacze postanowili sprawdzić jego „sekretny napój”. Z początku czarna herbata sprawdzała się jako lekarstwo. Chińczycy wierzyli, że wykazuje właściwości zdrowotne. Właśnie przez to picie herbaty stało się ich rytuałem, a z czasem podstawowym elementem kultury.
W czasach dynastii Tang i Song herbata była już nie tylko jednym z lekarstw, ale też napojem pitym dla rozrywki. Wówczas jej popularność rozrosła się poza Chiny. Herbata zaczęła być znana również m.in. w Korei, Indiach czy Japonii. Z czasem w Indiach czy na Sri Lance zaczęły powstawać liczne plantacje herbaty. W XVII wieku rozwinął się handel morski. Wraz z nim herbata trafiła do Europy i szybko stała się popularna. W szczególności zakochali się w niej Brytyjczycy, którzy do dziś piją herbatę ceremonialnie.

Jak herbata zmieniła świat?

Herbata szybko stała się popularna na całym świecie. Zmieniła nie tylko społeczeństwo, ale światową gospodarkę. Herbata i związany z nią handel wciąż stanowi ważny element
światowego rynku. Jednak jej picie również ma nie mniejsze znaczenie. W wielu krajach azjatyckich picie herbaty to prawdziwy symbol gościnności, ale też okazja do spotkań towarzyskich. W Japonii ceremonia picia herbaty to ważny element tradycji i sztuki.
Picie herbaty ma też znaczenie w Europie. Brytyjczycy nie wyobrażają sobie dnia bez jej filiżanki. Picie tego specyficznego napoju stało się również… modne. Ludzie w kawiarniach spotykają się nie tylko na kawę, ale też herbatę rozmaitych rodzajów. Nawet w polskich domach po południu pijamy napary. Warto podkreślić korzyści zdrowotne napoju, za co pokochali go ludzie na całym świecie. Herbata ma właściwości antyoksydacyjne (np. rumianek) i skutecznie potrafi łagodzić stres (np. melisa). Nic dziwnego, że tak często po nią sięgamy.

Popularne rodzaje herbaty

W sklepach dostępne są różne rodzaje herbaty, dlatego warto znać podstawowe różnice między nimi. Najpopularniejsza jest czarna. Wyróżnia się mocnym zapachem oraz dość intensywnym smakiem. Produkowana jest m.in. na Sri Lance, w Chinach oraz w Indiach. Do ulubionych czarnych herbat w naszym kraju zalicza się earl grey.
W marketach znajdziesz też herbatę zieloną, która jest delikatniejsza od czarnej. Jest subtelniejsza w smaku i ma znacznie mniej kofeiny. Popularną zieloną herbatą jest np. matcha. Polacy bardzo lubią białą herbatę. Ma kwiatowy zapach i delikatny, łagodny smak. Wyróżnia się niską zawartością kofeiny, dzięki czemu można pić ją po południu czy nawet wieczorem. Jak widzisz, herbata wciąż ma ogromny wpływ na cały świat. Pijemy ją w różnych smakach – na zimno, na ciepło czy z rozmaitymi dodatkami. Jedno jest pewne. Picie herbaty nieprędko się nam znudzi.

Artykuł sponsorowany