Skarpetki i rajstopy z długą historią…zgadnijcie, jaka to firma?

Niewiele jest polskich przedsiębiorstw, których produkty znały nasze babcie i matki, a dziś same ich używamy i kupujemy naszym dzieciom.

skarpetki z historia6jpg

Jedną z tych nielicznych jest firma WOLA, która od 1945 roku produkuje doskonałej jakości rajstopy i skarpetki. Powstała w Zduńskiej Woli jako Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego WOLA. Teraz to nowoczesna fabryka licząca 450 pracowników, którzy przy pomocy 400 maszyn dziewiarskich, z 700 ton przędzy wytwarzają 10 milionów wyrobów rocznie!

Asortyment produktów od początku istnienia firmy to aż 200 000 pozycji. Gdy połączyć wszystkie nitki zużyte do ich wytworzenia opasałby kulę ziemską kilka razy! Jednak to nie duże liczby, ani nagrody są największym powodem do dumy. Najcenniejsze jest zaufanie kolejnych pokoleń mam, którym WOLA cieszy się już od ponad 70 lat!

Rajstopy i skarpetki z łabędziem obecne są niemal w każdym polskim domu. Mamy wiedzą, że ten znaczek oznacza wysoką jakość, dobrą cenę i gwarancję, że produkt jest przyjazny małym stópkom ich dzieci. Firma śledzi nowości i podąża za potrzebami swoich klientek – wprowadza ulepszone surowce, jak np. skarpetki z serii soft cotton produkowane z mieszanki wysokogatunkowej bawełny, poliamidu i elastanu, czy rajstopki dziecięce Milkofil wykonane z organicznej przędzy pozyskiwanej z mleka. Choć zmieniają się wzory, kolory, nadruki, filozofia WOLI od 70 lat jest niezmienna: dostarczać mamom i ich dzieciom to, co najlepsze – tradycyjną jakość w nowoczesnym wydaniu.

– Tradycja zobowiązuje i mobilizuje do ciągłego rozwoju. Większość naszych klientów stanowią mamy, a one, jak wiadomo, w trosce o swoją rodzinę, poszukują produktu najwyższej jakości w racjonalnej cenie. Naszym celem jest podążanie za ich potrzebami, a czasem wyprzedzanie ich oczekiwań.

Dlatego lubimy zaskakiwać nowymi seriami produktów. Wśród nowości, na rynek weszła właśnie ciesząca się ogromnym zainteresowaniem seria Light Cotton – delikatne skarpetki dla kobiet na cieplejsze dni – mówi Iwona Stasiak, prezes firmy WOLA.

Dwa etapy w historii marki 

Historia firmy WOLA dzieli się na dwa etapy: pierwszy od jej powstania, czyli od 1945 roku do 2004.
W pierwszym etapie (1945 – 2004) WOLA była własnością państwową. Zaczynała od produkcji rękawiczek i grubych wyrobów dzianych, by od 1951 roku poszerzyć swoją produkcję o wyroby pończosznicze. Pod koniec lat 80. WOLA zaistniała na rynku wschodnim i zaczęła stopniowo pozyskiwać odbiorców w Niemczech i we Francji. Szybki rozwój polskiego rynku i rosnące wymagania klientów sprawiły, że na początku lat 90. oferta poszerzyła się o skarpety i bardziej zróżnicowany asortyment rajstop. Kolejnym krokiem była produkcja bawełnianych rajstop z wypukłymi wzorami, a w 2001 roku skarpet i rajstop dla dzieci typu frotte.

W drugim etapie (2005 – 2015) fabryka przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wchodząc w skład grupy FERAX, do której należy także marka Gatta. Inwestycje i nowe podejście do zarządzania firmą, wpłynęły na znaczący rozwój marki. W 2000 roku firma posiadała 200 maszyn dziewiarskich, podczas gdy dziś dysponuje pięciokrotnie większym parkiem maszynowym, nowoczesną halą produkcyjną, formownią, a także najnowocześniejszą farbiarnią przędzy w Europie!

Produkty ze znaczkiem łabędzia posiadają certyfikaty: „Bezpieczny dla niemowląt”, „Bezpieczny dla dziecka” oraz Öko-Tex Standard 100, wiodące w świecie oznaczenie bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych – wolnych od substancji szkodliwych, m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Znak taki otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki.