Grypa? Działaj szybko i celuj w wirusa!

Grypa to niebezpieczna choroba zakaźna, której nie wolno lekceważyć. Co roku w okresie jesienno-zimowym obserwujemy zwiększoną liczbę zachorowań, ze szczególnym nasileniem od lutego do marca. Ten rok jest szczególnie ciężki - już w okresie od 23 do 31 stycznia odnotowano 363 583 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 6 zgonów z powodu grypy.

 

1
Grypa? Działaj szybko i celuj w wirusa!

Pierwsze objawy

Jeśli zauważysz u siebie objawy grypy takie, jak: wysoka gorączka, ból mięśni i stawów, silny ból głowy, osłabienie, suchy kaszel, czy charakterystyczne dla grypy zapalenie spojówek – koniecznie udaj się do lekarza. Próby „przechodzenia” tej choroby lub samoleczenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Nieleczona lub niedoleczona grypa może doprowadzić do wielu powikłań takich, jak: zapalenie płuc, czy oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, czy nawet zapalenia opon mózgowych. A kiedy już zostaniesz w domu, zacznij się leczyć skutecznie, poleż kilka dni, ogranicz kontakt z rodziną do minimum – szczególnie jeśli masz małe dzieci, lub mieszkasz z osobą starszą – dla nich grypa jest szczególnie niebezpieczna. I najważniejsze – bezwzględnie przestrzegaj zaleceń lekarza. Objawy grypy – z różnym nasileniem – mogą utrzymywać się nawet do trzech tygodni.

Celuj w wirus grypy

W leczeniu grypy często stosowane są leki działające objawowo. Obecnie dostępny jest lek przeciwwirusowy o celowanym działaniu na wirus grypy typu A. Jest to lek na receptę. Lek hamuje namnażanie się wirusa grypy i przeznaczony jest do wczesnego leczenia grypy typu A u dorosłych i dzieci.

Spiesz się – leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej! Aby lek spełnił swoje zadanie, należy go przyjąć maksymalnie 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów grypy, dlatego tak ważne jest szybkie udanie się do lekarza. Podczas wizyty koniecznie zapytaj o nowy, skuteczny lek przeciwwirusowy o celowanym działaniu na wirus grypy typu A.

Źródło:

  1. Oficjalne dane o zachorowaniach na grypę w Polsce – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Warszawa
  2. Brydak LB. Neurologiczne powikłania zakażeń wywołanych przez wirus grypy. Przegląd Epidemiologiczny 2002, 56 (supl. 1), 16-30