Spiżarnia, pralnia i garderoba – w małym mieszkaniu też się da!

Suszarka stojąca w salonie, przepełnione szafy, z których wyciągamy pogniecione ubrania i chaos w szafkach kuchennych? Oto domowe potworki, z którymi trudno się uporać. Jak zorganizować domową przestrzeni, aby wydzielić na niej spiżarkę, pralnię i garderobę?

Spiżarnia, pralnia i garderoba – w małym mieszkaniu też się da!

Czy to możliwe?

Zwłaszcza jeśli nasze życie nie toczy się w dużym domu, ale na skromnych metrach kwadratowych niezbyt wielkiego mieszkania w bloku? Okazuje się, że częściej niż myślimy. Trzeba na spokojnie przyjrzeć się swojej domowej przestrzeni i zastanowić się, czy nie warto, kosztem jej zmniejszenia, postawić ścianki, za którą zorganizujemy praktyczny kącik. Pomieszczenia gospodarcze mogą się obejść bez światła dziennego, dlatego można wydzielić na nie kąt po przeciwległej stronie okna. Niejednokrotnie wystarczy zmienić ustawienie mebli, by za szafą powstała przestrzeń na suszarkę do prania i rozłożoną deskę do prasowania. Jeśli w układzie mieszkania istnieją wnęki czasem, zamiast klasycznie zabudowanej szafy, lepiej dostawić ściankę z płyty kartonowo – gipsowej, za którą powiesimy ciąg rurek na wieszaki. Taka szafa, do której można wejść, zazwyczaj pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie powierzchni.

Drzwi na pomoc

W wydzieleniu przestrzeni pomaga zastosowanie drzwi. – W tym wypadku idealnie sprawdzą się drzwi przesuwne, albo łamane. Obie opcje nie wymagają miejsca na promień otwierania skrzydła i można je osadzić na lekkiej konstrukcyjnie ściance- podpowiada Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi zewnętrznych Invado . Do dyspozycji mamy dwa rodzaje drzwi przesuwnych: naścienne i chowane w ścianie. Pierwszy jest prosty w montażu, ale wymaga wolnej ściany, na którą będą przesuwały się drzwi. Wystarczy zamontować na niej karnisz z szyną, po której będzie przesuwało się skrzydło drzwiowe.

Spiżarnia, pralnia i garderoba – w małym mieszkaniu też się da!

Drugi, chowany w ścianę, wymaga dostawienia ścianki, albo w przypadku jej braku, postawieniu dwóch ścianek, między którymi ukryty zostanie system przesuwny i między które będą chowały się otwierane drzwi.

Co ważne większość drzwi z oferty Invado można zastosować w wersji przesuwnej, zatem bez trudu dopasujemy je do zastosowanych w innych pomieszczeniach skrzydeł otwieranych tradycyjnie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi łamanych. -. Dzięki temu, że łamią się w pół, nie trzeba rezerwować na nie tyle miejsca, co na tradycyjnie rozwieralne skrzydła. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie do niewielkich
i trudnych aranżacyjnie przestrzeni- podpowiada A.Hucz.