Sprzedajesz, kupujesz samochód? Sprawdź, co zrobić dalej

Chociaż rośnie zainteresowanie fabrycznie nowymi samochodami, sprzedaż aut używanych nie traci na popularności. I Ty właśnie zawarłeś umowę kupna / sprzedaży pojazdu? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić.

Sprzedajesz, kupujesz samochód? Sprawdź, co zrobić dalej

Sporządzenie i podpisanie umowy sprzedażowej to pierwszy krok w stronę zbycia używanego auta. Tego rodzaju formalności stanowią jednak początek, ponieważ istnieje wiele kwestii do uregulowania. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić po sprzedaży samochodu , warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Jeśli jesteś sprzedającym…

Jeżeli zbywasz pojazd, przed Tobą kilka formalności do dopełnienia. Przede wszystkim musisz:

  • zgłosić sprzedaż samochodu w urzędzie miasta / gminy (w wydziale komunikacji) – tam, gdzie dokonałeś rejestracji pojazdu; zawiadomienie w formie pisemnej musisz złożyć w ciągu 30 dni od daty sprzedaży,
  • powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta – masz na to 14 dni od daty dokonania
    transakcji; w przeciwnym razie możesz zostać zobowiązany do uregulowania płatności za wznowienie polisy lub drugiej raty.

Jeżeli jesteś kupującym…

Jako osoba kupująca używane auto musisz dopełnić szeregu formalności. Przede wszystkim należy:

  • zarejestrować samochód w wydziale komunikacji – masz na to 30 dni od momentu
    dokonania transakcji,
  • złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3w,
  • opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – masz na to 14 dni.

Ponadto nabywca musi zdecydować, czy korzysta z aktualnej polisy OC, czy decyduje się podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem. Jeśli rezygnujesz z ważnego ubezpieczenia, musisz wypowiedzieć umowę – wniosek w formie pisemnej możesz złożyć w dowolnym momencie.
Jeżeli natomiast decydujesz się pozostać przy aktualnym OC pamiętaj, że ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Musisz więc odpowiednio wcześniej porównać dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszą polisę. Dzięki temu zachowasz ciągłość ubezpieczeniową i unikniesz kary za brak ważnego OC nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie OC dla auta?

Jako kierowca ubezpieczający pojazd, musisz zawsze pamiętać o wyborze najlepszej oferty. Nie możesz więc decydować się na przypadkową polisę – to może sporo kosztować. Niejedną metodę na najtańsze OC znajdziesz w Rankomat.pl . Warto więc zapoznać się z możliwościami, dzięki czemu zaoszczędzisz nawet do 50% – aż tyle wynoszą różnice między  najdroższą a najtańszą ofertą polisy OC.