Średniowieczne miasta, w których zatrzymał się czas

Dziś cofamy się w czasie i zabieramy Was na wycieczkę do europejskich miast, które posiadają średniowieczny klimat, wspaniałe zabytki i to coś, co sprawia, że chce się do nich wracać.

sredniowieczne miasta perugia

Prezentujemy sześć najwspanialszych miast średniowiecznych w Europie. Listę rozpoczyna wyjątkowa Perugia we Włoszech, dalej hiszpańskie Toledo, belgijska Brugia, szkocki Edynburg francuskie Carcassonne i zamyka estoński Tallin.

Perugia

Perugia jest stolicą włoskiego regionu Umbria. W mieście tym znajdują się niezwykłego uroku stare zabytki. Wśród nich należy wyróżnić np. Bazylikę San Domenico, Fontannę Maggiore, ratusz, czy kościół San Pietro. W Perugii odnajdą się też miłośnicy sztuki. To właśnie tam pracował malarz Pietro Vannucci, który od nazwy miasta zaczerpnął swój pseudonim Perugino. Odwiedzając Perugię mamy też okazję skosztowania popularnych czekoladek. Miasto oferuje wiele– cudny średniowieczny charakter, zabytki, sztukę i słodkości.

sredniowieczne miasta perugia

Toledo

Kolejnym miastem, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu jest hiszpańskie Toledo. W tym mieście uwagę przyciągają wspaniałe krajobrazy, a jego dodatkowym atutem jest położenie na wzgórzu. Toledo to zabytki pochodzące z kilku kultur, piękne świątynie i przede wszystkim wpisana na listę UNESCO starówka z średniowiecznym układem ulic, którą uważa się za jedną z najpiękniejszych w całym kraju. Miasto skrywa wiele malowniczych zakątków. Warto je zwiedzić, tym bardziej, że leży w bliskiej odległości od popularnego Madrytu.

sredniowieczne miasta toledo

Brugia

Brugia znajduje się w Belgii. To miasto bardzo stare, które z uwagi na liczne kanały nazywane jest „Flamandzką Wenecją”. Zdecydowanie najpiękniejszym zakątkiem Brugii jest starówka wpisana na listę UNESCO. Zachwyca średniowieczną zabudową, a podczas spaceru brukowanymi uliczkami pośród zabytków, można odnieść wrażenie, że czas tam płynie inaczej. Atmosfera miejsca jest niezwykła. Trzeba dodać, że Brugia jest jednym z najlepiej zachowanych, średniowiecznych miast na terenie naszego kontynentu. Będąc tam koniecznie trzeba zajrzeć do muzeów, np. do Muzeum Memlinga, czy Groeninge.

sredniowieczne miasta brugia

Edynburg

Edynburg to jedno z piękniejszych miast w Europie. Znajdziemy w nim niesamowitą, wiktoriańską zabudowę i stare puby. Nie brakuje też ładnych widoków. Ciekawym miejscem jest zabytkowe Stare Miasto, wpisane w średniowieczny klimat. Koniecznie trzeba skusić się na długi spacer ulicami starówki, wizytę w Zamku Edynburskim, czy Katedrze St. Giles. Trudno uwierzyć, że dawniej Edynburg nazywano „Starym Kopciuchem”.

sredniowieczne miasta edynburg

Carcassonne

Carcassonne to niewielkich rozmiarów miasto położone w południowej Francji. Jego zabytkowa architektura jest zachwycająca i stanowi największy średniowieczny kompleks urbanistyczny na terenie Europy. Zabytkową część miasta, od jego nowocześniejszej części oddziela rzeka Aude. W Carcassonne podziwiać można warownię, w skład której wchodzi ponad 50 wież i zamek. Ciekawą budowlą jest także romańsko – gotycka bazylika St. Nazaire. Od kilkunastu lat Stare Miasto znajduje się na liście UNESCO. Co roku kilka milionów turystów gości w Carcassonne, a to najlepsza reklama tego miejsca.

sredniowieczne miasta Carcassonne

Tallinn

Tallinn to stolica Estonii. Miasto nie jest duże, ale olśniewa ilością zabytków. Na szczęście, zniszczone podczas II wojny światowej średniowieczne obiekty, udało się odbudować. Jednym z najciekawszych miejsc jest starówka. Uwagę w mieście przyciąga m.in. baszta Gruba Margarita, ratusz, katedra Newskiego, czy kościół św. Olafa. Stare Miasto – podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych miast – także zostało wpisane na listę UNESCO. Tallinn jest przykładem na to, że nie tylko wielkie stolice mogą nas oczarować swymi zabytkami i atmosferą.

sredniowieczne miasta talin

www.centerfly.pl