Stacja parowa czy parownica? Czym się różnią i którą wybrać?

Czym jest parownica? To niewielkie urządzenie pozwalające na prasowanie w pionie.

Stacja parowa czy parownica? Czym się różnią i którą wybrać?

Stacja parowa czy parownica? Czym się różnią i którą wybrać?

Prasowanie: dla jednych relaks, dla innych strata czasu i przykry obowiązek. Powiększająca się sterta ubrań to nieodzowny znak, że zbliża się co najmniej kilkadziesiąt minut przy desce do prasowania. Na szczęście i w tym nowe technologie mogą nas może nie wyręczyć, ale z pewnością usprawnić ten proces. Dzisiaj przyglądamy się urządzeniom opartym o działanie pary: parownicom i stacjom parowym. Nie wiesz, czym się od siebie różnią i która lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Czytaj dalej.

Parownica – lekka i mobilna

Czym jest parownica? To niewielkie urządzenie pozwalające na prasowanie w pionie. Parownica składa się z dość małego pojemnika na wodę, wygodnej rączki oraz elementu wypuszczającego podmuchy pary. Steamer, bo tak również nazywana jest parownica, nagrzewa się błyskawicznie. Wystarczy nalać do niego wodę i chwilę odczekać, aż temperatura będzie wystarczająco wysoka do wytworzenia się pary wodnej. Ta, wypuszczana po naciśnięciu przycisku, rozluźnia włókna ubrań, dzięki czemu zagniecenia się wygładzają.

Zalety parownic

Są poręczne. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi parownica jest poręczna i lekka – w sam raz do obsługiwania jej jedną ręką. Mała waga sprawia, że możemy ją zabrać ze sobą w podróż.

Umożliwiają prasowanie w pionie. Koniec z rozstawianiem dużej, nieporęcznej deski do prasowania. Parownica umożliwia rozprostowywanie zagnieceń na ubraniach pionowo. Wystarczy powiesić bluzkę czy sukienkę na wieszaku. W ten sposób możemy wyprasować nawet wiszące firanki.

Możliwość odświeżenia. Steamery do ubrań mają jeszcze jedną zaletę – dzięki nim pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, np. dymu tytoniowego z prasowanego ubrania.

Wady parownic

Częste uzupełnianie wody. Parownice z reguły posiadają bardzo małe pojemniki na wodę, przez co płyn trzeba dolewać dosyć często.

Słabsza wydajność. W porównaniu do klasycznych żelazek czy stacji parowych, steamery mają niewielką moc. Mogą nie poradzić sobie z rozprasowaniem grubych materiałów.

Stacja parowa, czyli generator pary

Generator pary to połączenie zwykłego żelazka ze stacją parową, czyli dużym, stacjonarnym pojemnikiem na wodę. Zbiornik nie jest umieszczony wewnątrz żelazka, ale jest osobną częścią. Dzięki temu element, który wykorzystujemy do prasowania jest niezwykle lekki. Z drugiej strony pojemnik może zmieścić dużą objętość wody – w ten sposób nie musimy uzupełniać go w trakcie prasowania.

Zalety generatorów pary

Oszczędzają czas. Żelazko z generatorem pary dzięki dużej mocy i wykorzystaniu gorącej pary wodnej jest w stanie szybko rozprasować nawet trudne zagniecenia. Możemy prasować nim w pionie, odświeżając ubrania czy np. zasłony okienne, bądź tradycyjnie – w poziomie.

Pomagają pozbyć się zarazków. Bardzo wysoka temperatura pary nie tylko rozprasowuje zagniecenia, ale także usuwa drobnoustroje i bakterie. To świetne rozwiązanie dla osób posiadających wrażliwą skórę, alergików, a także rodziców małych dzieci.

Wady generatorów

Cena. W porównaniu z tradycyjnymi żelazkami czy parownicami, wydatek na generator pary jest zauważalnie większy. Warto jednak pomyśleć, że ta inwestycja szybko się zwróci – stacja parowa to niezwykle uniwersalny sprzęt na lata.

Rozmiar i waga. Generatory pary z czasem znacznie się zmieniły: przede wszystkim same żelazka są mniejsze, lżejsze i poręczniejsze. Z uwagi na sporą pojemność zbiorników na wodę sama stacja jest przeważnie dość duża i ciężka – czasem wymaga to zakupu specjalnej deski do prasowania, co warto wiedzieć przed zakupem.