Stopy na urlopie – podstawy pielęgnacji

Czas letniego odpoczynku to moment, w którym możemy zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Nie powinniśmy jednak robić przerw w dbaniu o stopy, które podczas wyjazdów zasługują na szczególną uwagę. O czym należy pamiętać, wybierając się na wakacje?

Stopy na wakacjach: na co powinniśmy uważać?
Stopy na wakacjach: na co powinniśmy uważać?

Wygoda to podstawa

Wygodne obuwie to podstawa każdego wyjazdu. Jeżeli planujemy długie spacery
i intensywne zwiedzanie, buty nie mogą nas obcierać ani upijać. Dobrze, gdyby były już przez nas rozchodzone – nowe klapki z pewnością będą świetnie wyglądać, ale mogą też być przyczyną dyskomfortu, a nawet doprowadzić do powstania ran. Tam, gdzie możemy, chodźmy w butach otwartych (np. klapkach lub sandałach), dzięki którym stopy będą oddychać. Jeżeli większość czasu musimy spędzić w zakrytych butach, zastosujmy dezodorant do stóp i obuwia, który usunie nieprzyjemny zapach.

Nie daj się grzybicy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, grzybicą można zarazić się nawet w pięciogwiazdkowym hotelu. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o profilaktyce. Stosujmy kosmetyki zawierające składniki przeciwgrzybicze, a gdy tylko zaobserwujemy zmiany na płytce paznokci i naskórku, odwiedźmy lekarza. Dobrym pomysłem jest także założenie pod prysznic gumowych klapek, dzięki którym nie będziemy musieli dotykać brodzika w kabinie gołymi stopami. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zakażenia.

Co ze sobą zabrać?

Jeśli nasz urlop potrwa tylko kilka dni, nie przesadzajmy z ilością kosmetyków i akcesoriów. Wystarczy dobry krem, dobrany odpowiednio do potrzeb naszej skóry. Do podstawowej pielęgnacji idealny będzie preparat, który nawilży i wygładzi naskórek. Jeżeli planujemy dłuższy, np. kilkutygodniowy wyjazd, warto zabrać ze sobą także tarkę do usuwania zrogowaciałego naskórka oraz preparat (np. olejek FUSSKRAFT), dzięki któremu przygotujemy dla naszych stóp relaksującą kąpiel.