Styl loftowy, czyli mieszkanie przypominające piękną fabrykę

Loft to mieszkanie urządzone w byłym budynku przemysłowym lub na poddaszu. Moda na ten typ budownictwa dotarła do Polski w 2003 roku, choć na świecie jest obecna od lat 60 XX wieku. Jasne przestrzenie, wysokie wnętrza i surowy wygląd urzekają przyszłych właścicieli mieszkań.

Foto. Pinterest

Jeśli pragną oni urządzić mieszkania w loftowym stylu, powinni zadbać o kilka ważnych elementów takich jak wysokie okna i sufity, odpowiednie oświetlenie pomieszczenia oraz dużą przestrzeń. Chcąc ją uzyskać, możemy wyburzyć ściany w mieszkaniu, skonsultowawszy się wcześniej z architektem lub innym specjalistą budowlanym. Kiedy spełnimy już wszystkie warunki, zaczniemy myśleć o urządzeniu lokum.

Jakie elementy są kluczowe dla loftu?

W mieszkaniu loftowym surowe materiały budowlane oraz widoczne elementy instalacji hydraulicznych łączą się z drewnem. Wykonana jest z niego podłoga, panele na ścianie czy meble. Uzyskujemy w ten sposób domowy klimat i jednocześnie eleganckie wnętrze.

Foto. Pinterest

Jeśli postawimy tylko na szyk, wybierzmy szklane blaty, a metalowe półki umieśćmy na stelażu

Foto. Pinterest

Stalowe dodatki w postaci lamp wyglądają elegancko i podkreślają industrialny charakter wnętrza. Światło padające na cegły jest akcentem ,,ocieplającym” dane pomieszczenie.

Foto. Pinterest

Ponieważ styl loftowy łączy w sobie wiele elementów, nadadzą się do niego antyczne meble, te stylizowane na rzeczy z przeszłych epok oraz nowoczesne produkty prosto z salonów meblarskich. Ważne, aby miały proste, geometryczne kształty, dzięki czemu dopasują się do wnętrza. Mogą stanowić jego kolorowy akcent widoczny na tle przestrzeni.

Foto. Pinterest

Wybierz właściwe dodatki

Do wnętrza możemy dobrać proste dodatki takie jak zegary czy wiszące na kablu żarówki lub puchate narzuty i poduszki. Główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest minimalizm.

Foto. Pinterest

Ozdobne figurki, bogate zdobienia i okucia zostawmy dla pomieszczeń o innych stylach.  Jeśli marzymy o tym, aby udekorować ścianę, pomyślmy o umieszczeniu na niej małych zębatych kółek i utworzeniu obrazu.

Foto. Pinterest

Raczej należy unikać wzorzystych materiałów czy niezwykłych faktur. Dekoracje warto stworzyć w centralnym punkcie pomieszczenia, aby przykuć uwagę gości.

Budujesz antresole?

Dodatkową zaletą przestrzeni loftowych jest możliwość wybudowania antresoli, gdzie urządźmy salon czy dodatkowy pokój.

Foto. Pinterest

Decydując się na to rozwiązanie, miejmy świadomość, że jeśli nie zastosujemy w budowie betonowych podłóg oraz szklanych barierek, mieszkanie zmieni swój charakter z eleganckiego na bardziej rodzinny.

Antresole można zabudować i stworzyć mały schowek na niepotrzebne rzeczy lub kryjówkę dla ukochanego dziecka.

Dominika Rusnarczyk

Wpis znaleziono dzięki:

- Styl loft

- Aranżacje wnętrz

- Mieszkanie

  • Agata

    Dla mnie to w loftowych wnętrzach spory kawał roboty robią lampy. Serio, dobra lampa może nadać takiego klimatu, że jest efekt wow. I nie chodzi tylko o oświetlenie, ale o jej wygląd. Tak jak np. pokazaliście te zwisające żaróweczki, no genialnie to wygląda. Ja mam na oku teraz w sumie kilka lamp w takim stylu i nie wiem na którą się zdecydować. Świetnie to wygląda, niby w taki surowy i aż przesadnie minimalistyczny sposób, ale dla mnie ekstra. Bardzo mi się takie coś podoba.

  • Nanka9895

    Osobiście uwielbiam tego typu mieszkania. Klimat i pewnego rodzaju wolność spowodowana dużą przestrzenią. Wnętrza, jak marzenie.