Syrop – skuteczny sprzymierzeniec w walce z kaszlem

Kaszel jest naturalnym odruchem broniącym organizm przed infekcją. Kasłanie pomaga usuwać ciała obce, a także jest sposobem na odkrztuszenie wydzielin z górnych dróg oddechowych.

Syrop – skuteczny sprzymierzeniec w walce z kaszlem. Foto Kelly Sikkema/unsplash

Kaszel to naturalny mechanizm obronny naszego organizmu i ma on za zadanie ułatwić pozbycie się z organizmu szkodliwych drobnoustrojów. Aby skutecznie zniwelować ten objaw, zazwyczaj stosujemy syrop na kaszel.

Czym jest syrop na kaszel?

Syrop przeciwkaszlowy to preparat, służący zmniejszeniu kaszlu pojawiającego się w czasie przeziębienia lub, grypy. Niektóre syropy na kaszel zawierają leki przeciwhistaminowe, a ich celem jest złagodzenie alergicznych objawów przeziębienia. Aby skutecznie sobie pomóc, stosując syrop warto wiedzieć, jaki powinno się stosować na konkretny rodzaj kaszlu.

Kaszel dzieli się na kaszel mokry i kaszel suchy. Rozróżniamy również kaszel obfity, kaszel skąpy, kaszel z wydzieliną, kaszel głęboki, kaszel gęsty i kaszel zalegający.

Kaszel suchy pojawia się w przypadku infekcji, na ogół na samym jej początku. Jest bardzo uporczywy i uniemożliwia spokojny sen. Nie wywołuje odkrztuszania żadnej wydzieliny.

W normalnym przebiegu infekcji kaszel suchy po kilku dniach powinien przekształcić się w kaszel mokry, oznaczający, że w drogach oddechowych pacjenta zgromadziła się wydzielina, którą chory wkrótce będzie odkrztuszał.

Należy pamiętać, iż suchy kaszel nie zawsze oznacza infekcję. U małych dzieci kaszel może być wynikiem reakcji alergicznej lub niezdiagnozowanej astmy. W jej wypadku nie można stosować leków przeciwkaszlowych.

Jakiego syropu na kaszel używać przy kaszlu suchym i mokrym?

Na niezbyt mocny kaszel suchy najlepiej pomagają syropy na ziołach. Nie wywołują one bowiem skutków ubocznych, są skuteczne, niedrogie i dostępne bez recepty. W przypadku kaszlu bardziej uporczywego należy zdecydować się na syrop przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Zawiera on w swoim składzie butamirat, kodeinę lub dekstrometorfan. Syropy te należy stosować z rozwagą, ponieważ ich przedawkowanie może wywołać działanie podobne do odurzenia narkotycznego. Syrop przeciwkaszlowy, który oddziałuje na centralny ośrodek kaszlu, bardzo szybko przynosi efekty, albowiem po po kilkudziesięciu minutach, kaszel łagodnieje i zaczyna ustępować.

Z kolei syrop na kaszel mokry wykazuje działanie wykrztuśne. Jest on złożony ze składników, upłynniającym zalegającą wydzielinę, takich jak: ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina, karbocysteina, sulfowjakol albo gwajafenzyna.

Na rynku dostępne są także specjalne syropy do leczenia obu rodzajów kaszlu zawierające w swoim nalewkę z pierwiosnka, czy z ziół tymianku. Charakteryzuje je jednoczesne działanie przeciwkaszlowe oraz wykrztuśne.

Skuteczność syropu na kaszel zależy od szeregu czynników. Należy do nich również odpowiednie uzupełnianiu płynów. zapewniające wykrztuszenie zalegającej wydzieliny. Ważne jest także, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, utrzymywana była odpowiednio wysoka wilgotność.