
Najbardziej narażeni są ludzie starsi i ci, którzy posiadają choroby przewlekłe. Nie jest też możliwe śledzenie wszystkich kontaktów ludzi zakażonych, co utrudnia kontakt z potencjalnymi osobami, które mogą być zainfekowane. Z pomocą może przyjść szybki test na koronawirusa.

Rodzaje testów na koronawirusa

Aktualne zalecenia WHO, odnośnie diagnostyki SARS-CoV-2 opierają się o metodę RT-PCR, która pozwala na wykrycie wirusa nawet przed 7 dniem zakażenia, najczęściej jeszcze przed wykazaniem jakichkolwiek objawów zakażenia. Testy genetyczne, wykazują się największą czułością między 7 a 14 dniem od zakażenia. Po upływie około 7 dni od wystąpienia objawów czułość testu maleje, za sprawą zmniejszenia się liczby cząstek wirusa w drogach oddechowych
Serologiczne testy
Serologiczne testy pozwalają na wykrycie SARS-CoV-2 w dłuższym okresie czasu. Metoda ELISA, daje za to możliwość przebadania większej ilości próbek w tym samym czasie, co przydatne jest w badaniach epidemiologicznych, gdzie ważnym czynnikiem jest rozpoznanie infekcji, jej zakaźności, zapadalności i innych czynników mających wpływ na przebieg choroby. Serologiczne testy pozwalają również na wykrycie osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo, a są potencjalnym zagrożeniem dla innych.
Istnieją również szybkie testy kasetkowe, które można wykonać samodzielnie. Stosuje się je podobnie jak test ciążowy. Po naniesieniu kropki krwi z palca pacjenta, obserwuje on pojawianie się kresek na teście, które świadczyłyby o zakażeniu.
Test antygenowy na COVID-19
Szybki test antygenowy na koronawirusa, przeznaczony jest do wykrywania obecności antygenów wirusa COVID-19 w wymazie z nosogardzieli. Zaletą tego testu jest prostota jego wykonania, krótki czas oczekiwania na wynik, oraz cena. Test ten powinien być wykonany w pierwszych 5-7 dniach od wystąpienia objawów. Może być wykonywany u osób, które maja objawy potencjalnego zakażonego SARS-CoV2. Również u osób, które miały kontakt z potencjalnym nosicielem i przypuszczają możliwość zakażenia. Test antygenetyczny cechuje się wysoką swoistością diagnostyczną, oznacza to że pozytywny wynik testu wykazuje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem COVID-19. Wynik ujemny, nie powoduje jednak 100% pewności braku zakażenia. Ze względu na możliwość zapoznania się z wynikiem w ciągu kilkudziesięciu minut po wykonaniu wymazu, ten test na koronawirusa stanowi niezwykle szybkie narzędzie diagnostyczne.
Szybki test na koronawirusa – dla kogo?
Szybkie testy w kierunku potwierdzenia choroby lub jej wcześniejszego przebycia, pozwala wykryć aktywne zakażenie COVID-19 lub dać informację, o przebytym już zakażeniu. Wykonując taki test, można zminimalizować ryzyko zakażenia osób w swoim otoczeniu. Testy na koronawirusa, skutecznie i szybko pozwolą ocenić czy nasze objawy są związane z COVID-19 czy są oznakami innej choroby. Z szybkich testów na koronawirusa powinny skorzystać wszystkie osoby, które w szczególności:
- mają objawy koronawirusa (gorączka, kaszel, duszności, utratę węchu/smaku),
- przeszły chorobę, bez pewności o jej charakterze (czy było to zwykłe przeziębienie czy COVID-19)
- pracują lub mają do czynienia z wieloma ludźmi, których nie chcieli by zakazić
Szybkie testy w kierunku aktywnego/przebytego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) – konsultacja online z wysyłką testu do wykonania pod kontrolą lekarza.
WYKUP KONSULTACJĘ + TEST NA KORONAWIRUSA.
więcej informacji na stronie: