Wydarzenia zarówno w Polsce jak i na świecie pokazują, że tatuaże są symbolem zmian i łamania tabu. W ważnych i historycznych momentach uczą patriotyzmu. Dlaczego ludzie decydują się wytatuować akurat takie symbole jak m.in. średnik, trzy strzałki wykonane techniką linework czy liczbę 269?
Tatuaż 3 strzałki
Tatuaż w kształcie 3 strzałek wykonywany najczęściej na nadgarstku lub przedramieniu wyraża solidarność z osobami z zespołem Downa. Na wykonanie pierwszego i najważniejszego tatuażu symbolizującego trisomię chromosomu 21 zdecydowała się mama chorego dziecka Micy May. W ślad za nią poszły również mamy innych dzieci, posiadających tą przypadłość, na całym świecie. Tatuaż trzech minimalistycznych strzałek wykonanych techniką linework robią także ci, którzy chcą wyrazić solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Zalicza się do nich Przemek Kossakowski, który podczas pobytu w Monachium razem z Krzysztofem Hirsztrittem, chorym na trisomię chromosomu 21, postanowił wytatuować właśnie ten symbol.
Tatuaż średnik
Tatuaż średnik jest znakiem walki z depresją. Delikatny i niepozorny symbol związany jest z Amy Bluel, która przez lata zmagała się z tą chorobą. Projekt Średnik zapoczątkowany przez pomysłodawczynię powstał na cześć jej ojca, który przegrał walkę z depresją i popełnił samobójstwo. W 2017 roku nie wytrzymała również sama Amy. Tatuaż średnik, pomimo śmierci kobiety, stał się ogólnoświatowym symbolem walki z depresją i pretekstem do głośnych rozmów na temat tej choroby.
Tatuaż czerwona błyskawica
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego rozpoczął falę protestów, które przetoczyły się przez całą Polskę. Symbol czerwonej błyskawicy stał się nieodłącznym znakiem solidarności z kobietami. Ostatecznie przeniósł się również do świata tatuażu. Wiele osób chcąc wyrazić sprzeciw wobec obecnej sytuacji zdecydowało się wytatuować błyskawicę na przykład na ramieniu.
Tatuaż 269
Liczba 269 również stała się symbolem buntu. Wyraża sprzeciw aktywistów walczących o prawa zwierząt. Przedstawiana jest najczęściej w sercu bądź z charakterystyczną „linią życia”. Z numerem związana jest historia cielęcia, które w ostatnim momencie zostało uratowane przed trafieniem na rzeź. Dlatego obrońcy praw zwierząt na całym świecie w ramach manifestacji tatuują znak 269.
Tatuaże patriotyczne
W Polsce szczególnie rozpoznawalnym i mocnym motywem są tatuaże patriotyczne. Godło narodowe czy kotwica to symbole, na które coraz częściej decydują się Polacy wybierając wzór tatuażu. W ten sposób pragną podzielić się swoimi przekonaniami również pokazując je na ciele. W końcu aż 65% rodaków uważa siebie za patriotów według badań przeprowadzonych przez Fundację im Zygmunta Zalewskiego. Najczęściej pojawiającymi się motywami są ważne wydarzenia historyczne, symbole narodowe oraz wzory związane z II wojną światową.