Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory?

Dlaczego ludzie decydują się na tatuaż? Czy jest to tylko chwilowa moda i kolejny wyraz konsumpcjonizmu? Czego symbolem są popularne tatuaże w kształcie średnika, trzech strzałek czy liczby 269?

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Engin_Akyurt/Pixabay

Wydarzenia zarówno w Polsce jak i na świecie pokazują, że tatuaże są symbolem zmian i łamania tabu. W ważnych i historycznych momentach uczą patriotyzmu. Dlaczego ludzie decydują się wytatuować akurat takie symbole jak m.in. średnik, trzy strzałki wykonane techniką linework czy liczbę 269?

Tatuaż 3 strzałki

Tatuaż w kształcie 3 strzałek wykonywany najczęściej na nadgarstku lub przedramieniu wyraża solidarność z osobami z zespołem Downa. Na wykonanie pierwszego i najważniejszego tatuażu symbolizującego trisomię chromosomu 21 zdecydowała się mama chorego dziecka Micy May. W ślad za nią poszły również mamy innych dzieci, posiadających tą przypadłość, na całym świecie. Tatuaż trzech minimalistycznych strzałek wykonanych techniką linework robią także ci, którzy chcą wyrazić solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Zalicza się do nich Przemek Kossakowski, który podczas pobytu w Monachium razem z Krzysztofem Hirsztrittem, chorym na trisomię chromosomu 21, postanowił wytatuować właśnie ten symbol.

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Instagram @knieja_ink

Tatuaż średnik

Tatuaż średnik jest znakiem walki z depresją. Delikatny i niepozorny symbol związany jest z Amy Bluel, która przez lata zmagała się z tą chorobą. Projekt Średnik zapoczątkowany przez pomysłodawczynię powstał na cześć jej ojca, który przegrał walkę z depresją i popełnił samobójstwo. W 2017 roku nie wytrzymała również sama Amy. Tatuaż średnik, pomimo śmierci kobiety, stał się ogólnoświatowym symbolem walki z depresją i pretekstem do głośnych rozmów na temat tej choroby.

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Instagram @tu_terapeutka

Tatuaż czerwona błyskawica

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego rozpoczął falę protestów, które przetoczyły się przez całą Polskę. Symbol czerwonej błyskawicy stał się nieodłącznym znakiem solidarności z kobietami. Ostatecznie przeniósł się również do świata tatuażu. Wiele osób chcąc wyrazić sprzeciw wobec obecnej sytuacji zdecydowało się wytatuować błyskawicę na przykład na ramieniu.

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Instagram @tattooed_alicja

Tatuaż 269

Liczba 269 również stała się symbolem buntu. Wyraża sprzeciw aktywistów walczących o prawa zwierząt. Przedstawiana jest najczęściej w sercu bądź z charakterystyczną „linią życia”. Z numerem związana jest historia cielęcia, które w ostatnim momencie zostało uratowane przed trafieniem na rzeź. Dlatego obrońcy praw zwierząt na całym świecie w ramach manifestacji tatuują znak 269.

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Instagram @veganforeva10

Tatuaże patriotyczne

W Polsce szczególnie rozpoznawalnym i mocnym motywem są tatuaże patriotyczne. Godło narodowe czy kotwica to symbole, na które coraz częściej decydują się Polacy wybierając wzór tatuażu. W ten sposób pragną podzielić się swoimi przekonaniami również pokazując je na ciele. W końcu aż 65% rodaków uważa siebie za patriotów według badań przeprowadzonych przez Fundację im Zygmunta Zalewskiego. Najczęściej pojawiającymi się motywami są ważne wydarzenia historyczne, symbole narodowe oraz wzory związane z II wojną światową.

Tatuaż – symbol zmian. Co oznaczają popularne wzory? Foto Instagram @anetas_ink