Walka z wypadającymi włosami

Wypadanie włosów to bez wątpienia coraz bardziej powszechny, dotykający wielu osób problem. Powody występowania tego schorzenia mogą być różne - szybkie tempo życia, stres, nieprawidłowa dieta oraz rożnego rodzaju choroby.

przeciw-wypadaniu-wlosow

Niestety, leczenie ,,na własną rękę”, bez znalezienia przyczyny, ma nikłe szanse powodzenia. Do postawienia właściwej diagnozy i wybrania odpowiedniej kuracji niezbędna zatem jest wizyta u trychologa.

Trychologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza medycyny estetycznej i dermatologii, zajmująca się rozpoznawaniem schorzeń skóry głowy, a także problemem wypadania włosów.

„Do najczęściej występujących schorzeń z tego zakresu zaliczamy łysienie, łojotokowe zapalenie skóry głowy, przetłuszczającą się skórę głowy, łupież, łuszczycę, wypadanie włosów, a także różnego rodzaju podrażnienia skóry głowy” – wyjaśnia Bogumiła Redlarska, kosmetolog i trycholog z Renew Clinic w Białymstoku.

Niezależnie od przyczyn – spotkanie ze specjalistą

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Z jednej strony – choroba lub źle dobrana dieta. Z drugiej zaś długotrwały stres, stan zapalny organizmu czy wspomniane anomalie skóry głowy. Leczenie każdorazowo dobiera się więc indywidualnie – w zależności od potrzeb danego pacjenta.

„Pierwszy krok w tym wypadku to spotkanie z trychologiem, który podczas konsultacji przeprowadza wywiad i określa możliwe powody występowania schorzenia” – mówi specjalista.

I dodaje: Obowiązkowym punktem takiej wizyty jest również badanie skóry głowy za pomocą mikrokamery. Dopiero po dokonaniu dokładnej analizy włączana jest odpowiednia kuracja – zarówno profesjonalna (realizowana w klinice), jak i uzupełniająca (domowa).

Co ważne, w dniu konsultacji nie należy myć włosów. Na wizytę warto zabrać ze sobą również aktualne wyniki badań (morfologia, hormony itp.), o ile rzecz jasna takowe posiadamy.

Indywidualnie dobrana kuracja

Po diagnozie przychodzi czas na leczenie. Jednym ze sposobów walki z wypadającymi włosami jest mezoterapia skóry głowy, która polega na wstrzykiwaniu w głąb skóry substancji aktywnych mających na celu stymulację oraz odżywienie komórek, a także pobudzenie mikrokrążenia.

„W ostatnim czasie coraz częściej wykonujemy również zabiegi z wykorzystaniem pozyskiwanego z krwi pacjenta osocza bogatopłytkowego. Preparat ten zawiera czynniki wzrostowe, pobudzające procesy regeneracyjne w tkankach. Skutkiem tego jest zahamowanie wypadania włosów oraz poprawa ich kondycji” – opisuje trycholog.Uzupełnienie obu terapii stanowi zaś wspomniana kuracja domowa. Obejmuje ona odpowiednie dermokosmetyki, dopasowane do indywidualnych potrzeb i pozwalających na przeciwdziałanie konkretnym problemom skóry głowy.

„Jak zatem widzimy, nie ma jednej, prostej recepty na sukces w tej dziedzinie. Ogólnodostępne preparaty mające na celu ograniczenie wypadania włosów nie zawsze się sprawdzają, ponieważ przy doborze terapii najważniejsze jest uwzględnienie poszczególnych uwarunkowań i potrzeb danego pacjenta” – dodaje ekspert.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wypadanie włosów

- Trychologia

- Schorzenia skóry głowy