Głównymi objawami cellulitu jest pofałdowana skóra, której nie znosimy. Najbardziej newralgiczne miejsca to biodra, uda, pośladki, a czasem nawet piersi. Jak walczyć z objawami i nie dopuścić do pognębienia się objawów?
Objawy cellulitu:
- nierówna, pofałdowana skóra w obrębie bioder, ud, kolan, pośladków lub sutków z widocznymi guzkami i zgrubieniami. Zgrubienia są niekiedy na tyle duże, że w miejscu występowania powodują ból.
Przyczyny cellulitu:
- bez wątpienia największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony – estrogeny. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii.
Dlaczego estrogeny?
- Ponieważ powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. Efektem tego jest zwiększona przepuszczalność naczyń i powstanie miejscowego obrzęku. Obrzęk powoduje ucisk na otaczające komórki, szczególnie tłuszczowe, które są w tym momencie gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Efektem tych zaburzeń w obrębie komórek tłuszczowych jest ich powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych.
- Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej. Wiedząc, że główną przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z estrogenami, przestaje dziwić nas fakt, że cellulit występuje przede wszystkim u kobiet.
- Estrogeny są to, bowiem hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej. Odpowiedzialne są m.in. za rozwój kobiecych cech płciowych z typowym rozmieszczeniem tkanki.
- Inną charakterystyczną cechą związaną z hormonami jest niezależna od ilości przyjętego pokarmu produkcja tkanki tłuszczowej. Produkcja ta podlega lokalnym – miejscowym mechanizmom hormonalnym.
Artur Markowski
Dermatolog – Specjalista chorób skóry