Warto przypomnieć, jakie są objawy i przyczyny cellulitu

Cellulit[a] (skórka pomarańczowa), właściwa medyczna nazwa to lipodystrofia – nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.

objawy cellulitu2Głównymi objawami cellulitu jest pofałdowana skóra, której nie znosimy. Najbardziej newralgiczne miejsca to biodra, uda, pośladki, a czasem nawet piersi. Jak walczyć z objawami i nie dopuścić do pognębienia się objawów?

Objawy cellulitu:

  • nierówna, pofałdowana skóra w obrębie bioder, ud, kolan, pośladków lub sutków z widocznymi guzkami i zgrubieniami. Zgrubienia są niekiedy na tyle duże, że w miejscu występowania powodują ból.objawy cellulitu

Przyczyny cellulitu:

  • bez wątpienia największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony – estrogeny. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii.

Dlaczego estrogeny?

  • Ponieważ powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. Efektem tego jest zwiększona przepuszczalność naczyń i powstanie miejscowego obrzęku. Obrzęk powoduje ucisk na otaczające komórki, szczególnie tłuszczowe, które są w tym momencie gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Efektem tych zaburzeń w obrębie komórek tłuszczowych jest ich powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych.
  • Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej. Wiedząc, że główną przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z estrogenami, przestaje dziwić nas fakt, że cellulit występuje przede wszystkim u kobiet.
  • Estrogeny są to, bowiem hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej. Odpowiedzialne są m.in. za rozwój kobiecych cech płciowych z typowym rozmieszczeniem tkanki.
  • Inną charakterystyczną cechą związaną z hormonami jest niezależna od ilości przyjętego pokarmu produkcja tkanki tłuszczowej. Produkcja ta podlega lokalnym – miejscowym mechanizmom hormonalnym.

Artur Markowski
Dermatolog – Specjalista chorób skóry