Właściwości zdrowotne imbiru

Wszyscy znają rozgrzewające działanie imbiru, jednak mało kto wie, że ma on wiele innych leczniczych zastosowań.

Właściwości zdrowotne imbiru. Foto pixabay by congerdesign

Imbir często jest wykorzystywany w kuchni jako przyprawa, zwłaszcza do dań azjatyckich, ale także świątecznych wypieków czy grzanego wina lub piwa. Jego właściwości rozgrzewające doceniamy szczególnie zimą, kiedy herbata z poszatkowanym korzeniem imbiru przyjemnie koi zziębnięty organizm. Smaczne jedzenie i rozgrzewający napój to wystarczająco, by dać nam trochę szczęścia, jednak imbir oferuje nam znacznie więcej niż się spodziewamy.

Na przeziębienie? Tylko imbir!

W okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę w panice poszukujemy preparatów wzmacniających odporność oraz niemal nałogowo łykamy Rutinoscorbin i pijemy witaminę C. Jeśli jednak chcemy wspomóc organizm w walce z rozpoczynającą się chorobą całkowicie naturalnie, warto sięgnąć po imbir. Jego odkażające i przeciwzapalne działanie pomoże na dolegliwości bólowe gardła, a nawet na kaszel, ułatwiając odkrztuszanie. Dodatkowo imbir nie tylko rozgrzewa, ale także wzmaga pocenie, co korzystnie wpływa na proces leczenia i oczyszczania organizmu z toksyn. Jak go spożywać? Najlepiej zaopatrzyć się w świeży korzeń imbiru, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy jego lecznicze właściwości. Jeśli lubicie imbir, możecie zalać pokrojone kawałki gorącą wodą i popijać tak przygotowany napój, jeśli jednak przeszkadza wam jego specyficzny smak to zetrzyjcie niewielką ilość korzenia do herbaty. Pamiętajcie aby go uprzednio obrać!

Pozytywny wpływ na układ pokarmowy

Składniki zawarte w imbirze wzmagają wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwiają i pobudzają trawienie. Roślina ta jest szczególnie pomocna podczas leczenia problemów trawiennych, przeciwdziała wzdęciom, łagodzi kolki, a także pomaga na niestrawność. Warto wspomnieć, że napoje z dodatkiem imbiru ograniczają mdłości u pacjentów po chemioterapii, przy chorobie lokomocyjnej oraz podczas ciąży. Aby nie narażać się na podrażnienia żołądka należy spożywać tego typu wywary w niewielkich ilościach. Moczopędne działanie imbiru dodatkowo pomaga w oczyszczaniu organizmu.

Działanie przeciwbólowe

Kobiety cierpiące na bolesne miesiączki powinny wprowadzić do swojej diety imbir. Jego rozkurczowe właściwości pomagają na uciążliwe bóle menstruacyjne. Przeciwzapalne działanie rośliny znajduje zastosowanie w redukowaniu dolegliwości bólowych, towarzyszących chorobom reumatycznym. Dzięki spożywaniu imbiru możemy uśmierzyć ból nie tylko stawowy, ale także mięśniowy.

Przeciwwskazania

Osoby chorujące na wrzody żołądka, refluksowe zapalenie żołądka i inne choroby układu pokarmowego powinny szczególnie uważać na spożywane ilości imbiru, aby nie nasilać objawów schorzeń. Podobnie kobiety w ciąży i matki karmiące, ponieważ może mieć to wpływ na skład pokarmu i działać drażniąco na organizm dziecka. Rozrzedzające krew działanie sprawia, że osoby cierpiące na hemofilię również powinny wystrzegać się dużej ilości imbiru w diecie. Zgodnie z zasadą „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną”. nadmierne ilości u każdego mogą spowodować niepożądane skutki, w tym przypadku w postaci podrażnień żołądka i przewodu pokarmowego.