Właściwości zdrowotne yerba mate

Mimo iż yerba mate staje się coraz popularniejsza w naszym kraju, to wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia o zdrowotnych właściwościach, jakie wykazuje.

Właściwości zdrowotne yerba mate. Foto pixabay

Yerba to napar przyrządzany z ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny rosnącej w Ameryce Południowe – w Paragwaju, Brazylii i Argentynie. W krajach tych przyrządzanie yerby wiąże się z całym kulturowym rytuałem, który jednak w pozostałych zakątkach świata został ograniczony to mechanicznej sekwencji parzenia. W Polsce nazwa tego napoju wciąż brzmi dość egzotycznie, jednak możemy zauważyć, że yerba coraz częściej pojawia się zarówno w naszych domach, jak i w restauracjach, dzięki specyficznemu smakowi oraz korzystnemu działaniu na nasz organizm.

Zamiennik kawy

Ze względu na pobudzające właściwości yerby, wielu ludzi po nią sięga, kiedy chce ograniczyć spożycie kawy. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny napar z powodzeniem może całkowicie zastąpić kawę – napar dodaje energii i pobudza,  nie powodując przy tym rozdrażnienia. Otrzymany zastrzyk energii nie jest jednak tak nagły i dochodzi do nas o wiele łagodniej niż w przypadku choćby espresso. Dodatkowo yerba w odróżnieniu od kawy nie tylko nie wypłukuje składników odżywczych z organizmu, ale również zasila nas w dodatkowe witaminy i minerały. Dzięki temu możemy ograniczyć spożycie kawy, a jednocześnie poprawić gospodarkę mineralną organizmu, nie tracąc przy tym szansy na dodatkowe, zewnętrzne pobudzenie. Oprócz tego napar z ostrokrzewu paragwajskiego dzięki zawartości magnezu poprawia koncentrację i ułatwia długotrwałe skupienie się na wykonywanej czynności. Yerba mate wpływa korzystnie również na naszą psychikę, ponieważ łagodzi stres, lekkie stany lękowe i poprawia samopoczucie.

Źródło witamin i minerałów

Porcja naparu dostarcza do organizmu szereg wartościowych mikroelementów, takich jak magnez, potas, cynk, krzem, fosfor, żelazo oraz witamin z grupy B, C i E. Dzięki bogatej zawartości składników odżywczych yerba mate stanowi napój idealny dla sportowców, ponieważ kopniak energii, który oferuje motywuje i przygotowuje do intensywnego treningu, uzupełnia ewentualne niedobory, ułatwia skupienie na wykonywanych ćwiczeniach, zwiększa wytrzymałość i regenerację organizmu.

Bogate źródło antyoksydantów

Wysokie stężenie antyoksydantów yerby jest wykorzystywane w profilaktyce antynowotworowej, ponieważ wykazuje ona zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych. Z kolei flawonoidy działające przeciwzapalnie sprzyjają wzmacnianiu odporności, a dzięki zawartości kwasu chlorogenowego yerba mate obniża poziom cukru we krwi. Systematyczne picie naparu może powodować obniżenie cholesterolu LDL, a więc i zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne choroby sercowo-naczyniowe.

Wspomaga układ trawienny

Dzięki właściwościom pobudzającym proces trawienia i spalania tkanki tłuszczowej, yerba mate jest stosowana jako środek wspomagający odchudzanie. Reguluje pracę układu trawiennego oraz poprawia kondycję całego organizmu poprzez działanie moczopędne, które sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i stymulacji pracy nerek.

Przeciwwskazania

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny yerby nie powinny pić dzieci i kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby serca i nadciśnienie – w takich przypadkach przed rozpoczęciem picia yerby dla bezpieczeństwa właściwa będzie konsultacja z lekarzem

AB