Wnętrza ukazane w dobrym świetle

wnętrza ukazane światłem wisiProjektowanie wnętrz to sztuka wyboru. Mając do dyspozycji określony metraż, trzeba zastanowić się, co warto wyciągać na światło dzienne, a co umiejętnie kamuflować. Jak bez diametralnych zmian i przy niewielkim budżecie „na pstryknięcie” zmieniać charakter wnętrza? 

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów aranżacji wnętrz. Znaczenie ma zarówno charakter instalacji, rodzaj lamp, strumień światła, jak i jego zabarwienie i intensywność. Warto nad tą kwestią głębiej się zastanowić – stawką jest wnętrze oglądane każdego dnia jedynie w dobrym świetle.

„Gra światłem to jeden z podstawowych zabiegów architektonicznych. Stosując właściwe oświetlenie, pomieszczenie może ukazać nam się jako bardziej przestronne, intymne czy nowoczesne. Jeśli mamy ograniczony budżet na dokonanie zmian w aranżacji mieszkania lub domu – to właśnie inwestycja w oświetlenie może okazać się najlepszym pomysłem.” – mówi ekspert z Homebook.pl i dodaje „Często okazuje się, że „mniej” znaczy „lepiej”. Warto zatem wybierać stylizacje minimalistyczne, które dzięki odpowiedniemu oświetleniu prezentować się będą niezwykle efektownie.

wnętrza ukazane światłem

Fot 1.*

W ten sposób możemy np. w niewielkim metrażowo salonie kąpielowym zaznaczyć ozdobne lustro. Korzyść będzie podwójna. Z jednej strony lustrzana tafla stworzy iluzję większej przestronności pomieszczenia, a oświetlenie nada wnętrzu wyjątkowy, bardziej intymny charakter. Podobne rozwiązanie warto zastosować również w przypadku obrazów lub grafik eksponowanych na ścianach salonu, gabinetu czy też przedpokoju. Możemy wybrać np. halogeny lub ozdobne kinkiety, które punktowo podkreślą charakter dekoracji lub też pokusić się o bardziej nowoczesne aranżacje jak np. podświetlenie kamiennej płyty pokrywającej ścianę. Jeśli wybierzemy trawertyn lub marmur o bogatej, różnokolorowej fakturze efekt może być spektakularny.”

Producenci oświetlenia podążają za aktualnymi trendami, dotrzymując wiernie kroku najnowszym nurtom architektonicznym. Problemem nie jest więc znalezienie lamp klasycznych, stylizowanych, industrialnych czy też wykonywanych z nietypowych materiałów.

wnętrza ukazane światłem ścinny

Fot 2.*

„Jeszcze kilkanaście lat temu wybór oświetlenia nie był tak duży jak obecnie. Zmianie uległa także sama definicja lampy. Kiedyś musiała ona posiadać klosz i zazwyczaj zawieszana była na suficie. Teraz nie jest to już tak oczywiste. Równie powszechne jest bowiem stosowanie oświetlenia ledowego, które „ukryte” jest np. w podwieszanym suficie, wnękach w ścianie czy jako „rama” okalająca meble czy wybrane elementy dekoracji. Sporym zainteresowaniem cieszą się też halogeny czy ozdobne żarówki, które często z uwagi na sam rozmiar i design z powodzeniem pełnią funkcję lampy. W projektach bardzo często pojawiają się też lampy stojące, zarówno te w rozmiarze XXL, przypominające fantazyjne uliczne latarnie, jak i ich mniejsze odpowiedniki ustawiane na biurku w gabinecie, stoliku nocnym czy w dziecięcym pokoju. Można otwarcie powiedzieć, że zarówno w kwestii kolorystyki, kształtu, ale też tworzywa, z którego wykonane są lampy, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. To doskonałe pole do popisu dla każdego z nas w tworzeniu upragnionego wystroju wnętrza.” – wskazuje ekspert z Homebook.pl.

wnętrza ukazane światłem wisi

Fot 3.*

Skoro redefinicji uległo już samo wyobrażenie o „typowym” wyglądzie lampy, warto iść o krok dalej i otwarcie powiedzieć, że często większe znaczenie ma ona pod względem dekoracyjnym niż funkcjonalnym. Jak mówi ekspert „ W każdym pomieszczeniu zazwyczaj wybieramy główny strumień światła, ale warto też zadbać o atmosferę, nastrój czy po prostu dobra ekspozycję atutów pokoju. Nie zakładajmy wówczas, że lampa ta będzie dawała dużo światła – jej rolą jest bowiem dopełnienie aranżacji wnętrza. Szklane, transparentne klosze, industrialne żarówki węglowe, stylizowane kinkiety będą więc przysłowiową kropką nad „i” konsekwentnej dekoracji.” Przy aranżacji dowolnej koncepcji wnętrza nieocenioną rolę ma wybór właściwego oświetlenia. Wśród bogatej oferty producentów niebanalnych rozwiązań pomocny będzie portal.

Znajdziemy tam nie tylko przykłady wnętrzarskich inspiracji, ale też wykaz sklepów i produktów niezbędnych w kreowaniu wyjątkowych wnętrz. Z pomocą serwisu Homebook.pl na wyzwanie związane z pomysłowym kreowaniem wnętrz na pewno spojrzymy w bardziej korzystnym… świetle.
Fot.1. Bernadetta Ciochoń, Ciochoń-Studio
www.ciochon-studio.pl, współpraca Arkadiusz
Mania, New Concept Design www.n-c-d.com.pl

Fot 2. Justyna Hapeta, Studio Malina,
www.studiomalina.pl/homebook.pl

Fot 3. Terzani / Homebook.pl