Przecież ciągła fascynacja i miłość wymagają nieustającej pracy i zaangażowania. A wraz z czasem i przemijającymi latami o to coraz trudniej. Szukamy nowych doznań, ekscytacji, a mając w głowie nieliczne fantazje, zamiast spełniać je na własnym podwórku, szukamy na czatach i portalach randkowych ideału.
Rozmowy na czacie…
Kiedyś myśleliśmy, że to świat nas zmienia. Owszem, ale najbardziej zmienia czas i etap życia, na jakim się znajdujemy. Wdzierająca się nuda i stagnacja sprawiają, że jesteśmy żądni przygody. I gdzie najczęściej ją znajdujemy? Nie raz będąc na czacie, po dłuższej rozmowie badawczej – nazywam to castingiem czatowym – po pytaniach, z kim, ile sama, czemu, czego oczekuję, wchodziliśmy w sferę erotyczną. Dlaczego tak się dzieje?
Zadziwiało mnie płynne przejście z tematów o żonie, dzieciach, do tego, co by zrobił, jak i gdzie. Czasem miało się wrażenie, że fantazja przebijała filmy porno. A opowiadania, jak by pieścił i jak już pożąda, były mocno na wyrost. Mimo że niektóre rozmowy były interesujące, a osoby wartościowe i ciekawe, to zawsze było jakieś ale…
Zostań moją suką
Dlaczego w głowie ułożonego mężczyzny rodzi się potrzeba bycia „panem”? Dlaczego kobieta chce zostać tą „suką” i na ile potrafi zaakceptować poddanie swemu panu, który w rzeczywistości jest troskliwym, opiekuńczym, lecz nadal samcem alfa? Wszystko to dzieje się w głowie. Potrzeba dominacji ma wiele płaszczyzn. Co kształtuje preferencje? Dlaczego zniewolenie ma adresatów? I kim jest dla niego wtedy kobieta? W rozmowie z 40-letnim architektem poznajemy jego spojrzenie na ten temat.
Dlaczego chcesz zniewolić kobietę?
- Mnie to podnieca. Lubię ostrzejszy seks
Kim jest wtedy dla Ciebie kobieta?
- Nadal obiektem pożądania
Ale jak ją odbierasz, czy nie uwłacza jej taka rola? To przejaw dominacji, władzy?
- Według mnie nie. Nie mówię tu o kimś, kogo można zmieszać, poniżać na co dzień, a o grze w sypialni. Podnieca mnie to, że mogę podejść do niej i np. od tyłu złapać za biust czy dać klapsa.
Czy łatwo znaleźć taką partnerkę?
- Niełatwo, bo w dalszym ciągu kobiety są zamknięte, mają obawy przed obnażeniem swoich potrzeb. Brak im pewności, czasem zadowolenia z siebie. Przed tym, że im to uwłacza i je poniża.
W czym upatrujesz problem?
- Lubię, jak taka kobieta ma też inicjatywę, jednak one często nie mogą tego zaakceptować. To siedzi w podświadomości. Inne np. marzą o gwałcie albo o mocnym seksie.
Poznałeś takie kobiety?
- Tak.
Jak oceniłbyś ich charakter poza łóżkiem?
- Pełna kobiecość. Dominująca w życiu, rodzinie, pracy. Ambitna, konkretna, inteligentna, a suka w łóżku, która lubi być posuwana i rżnięta, bez pytania i ograniczeń!
Czy to wiąże się z zaufaniem, jakim darzy Cię kobieta, z wypracowaną relacją? Czy tak bywa po dwóch, trzech spotkaniach, kiedy jeszcze się nie znacie?
- Ja dużo rozmawiam, często wyczuwam szybko ich potrzeby, ale nie zawsze to wykorzystuję.
Jak sądzisz, te związki mogą być trwałe? A może inaczej: czy te relacje mają szansę przekształcić się w związek, czy to raczej rodzaj przygody?
- To zależy od ludzi. Nie ma na to stałej i jednej odpowiedzi. Różnie bywa…
Natalia Hejlman, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, specjalista portalu do videoterapii on-line Avigon.pl, odpowiada z pozycji specjalisty, co wpływa na preferencje oraz jakie są niebezpieczeństwa z tym związane.
Czy na kształtowanie się preferencji seksualnych mają wpływ konkretne czynniki, czy jest to kwestia zupełnie niezależna od nas?
- Preferencje seksualne to indywidualne upodobania dotyczące tego, co nam w seksie odpowiada – co nas pociąga, fascynuje seksualnie. To znaczy, że są one ściśle związane z doświadczeniem życiowym osoby (w szczególności pierwsze kontakty erotyczne). Na kształtowanie się preferencji będą miały również wpływ doświadczenia niekojarzące się z podnieceniem seksualnym, tj. wzorce czułości i przywiązania, które kształtujemy, tworząc bliskie relacje – od najmłodszych lat.
Czy silna potrzeba zniewolenia kobiety może mieć swoje źródło w doświadczeniach życiowych?
- Tak, może mieć swoje źródło w rodzinie pochodzenia, tam gdzie bazą jest tradycyjnie rozumiana rola i pozycja kobiety, czyli w patriarchacie. U mężczyzn wychowanych w takich rodzinach tendencja do dominacji będzie prawdopodobnie wyższa.
Jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać z układem dominujący – uległa?
- Potrzeba bliskości u osoby zdominowanej (uległej) może doprowadzić do nadmiernej uległości – a to z kolei do rezygnacji z własnych zasad, przyjemności. Może dojść do sytuacji, w której taka osoba godzi się na pewne czynności, zachowania w seksie, ponieważ boi się porzucenia lub odejścia osoby dominującej. Osoby uległe mają tendencje do mocniejszego angażowania się emocjonalnego w takie układy, dlatego po zerwaniu układu przez dominującego partnera osoba uległa czuje się wykorzystana i porzucona.
Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą czujność?
- Kiedy nasze granice zostały naruszone, czyli partner dążył do wymuszenia na nas czynności, na którą wcześniej nie wyraziłyśmy zgody.
Czym jest hasło bezpieczeństwa i jak je ustalić?
- Hasło bezpieczeństwo to słowo lub gest, który daje partnerowi sygnał, że chcecie przerwać czynność seksualną, która was nie satysfakcjonuje. Można też wprowadzić kolory, np. zielony „za wolno”, czerwony „za mocno”. To hasło najlepiej wprowadzić przed podjęciem aktywności seksualnej, aby w trakcie nie dochodziło między partnerami do nieporozumień.
Kiedy najlepiej podjąć z partnerem rozmowę na temat wprowadzenia elementów zniewolenia?
- Rozmawiając z partnerem o swoich fantazjach czy potrzebach łóżkowych. Może to być moment, w którym chcecie wprowadzić do swojej sypialni powiew nowości albo potrzebujecie mocniejszych doznań.