Wszystko o marmurowych wnętrzach

Wenus z Milo, osiemnastowieczna łaźnia Cagaloglu w Istambule, opera w Oslo i niezliczone, wspaniałe wnętrza – takie zastosowania ludzkość znajdowała dla marmuru.

Współcześnie jego wzór wykorzystywany jest również w identyfikacji wizualnej, dekoracyjnych papierach, a także w naszych łazienkach, kuchniach i salonach. Mocny i trwały, a jednocześnie na tyle miękki, że można w nim rzeźbić precyzyjne kształty.

Wyjątkową urodę zawdzięcza swojej geologicznej przeszłości. Zwykła wapienna skała pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury przeszła miliony lat temu metamorfozę. Marmur jest twardszy niż wapień i można go polerować na wysoki połysk. Domieszki innych materiałów widoczne są w nim w postaci charakterystycznych smug innego koloru.

W świecie sztuki i designu

Zastosowanie marmuru przekracza granice architektury. Marmurowe bywają blaty w kuchni czy designerskie stoliki. Kamień ten to nie tylko tworzywo, to także wzór do naśladowania i inspiracja. Zakochana w nim, pomysłowa ludzkość starała się go naśladować od niepamiętnych czasów – najstarsze przykłady powierzchni malowanych tak, żeby wyglądały jak marmur, znaleziono pod warstwą lawy w Pompejach.

Współczesna technologia dała nam nowe możliwości. Wzór marmuru można wiernie zapisać np. na płytkach łazienkowych. Do złudzenia przypominające prawdziwy marmur, płytki to dobra alternatywa wobec naturalnego kamienia – równie piękne są jednocześnie lżejsze, trwalsze i łatwiejsze w montażu. Łatwiej się je czyści, nie wymagają też pracochłonnej impregnacji.

Luksus, klasa i codzienność

Łazienka to doskonałe miejsce dla płytek inspirowanych marmurem. Wzór ten będzie
się pięknie prezentował zarówno w mniejszej toalecie, jak i na dużych powierzchniach pokoju kąpielowego.


Wzór marmuru przez lata kojarzony głównie z pałacowym przepychem, sprawdzi się w niemal każdym stylu. Jest uniwersalny – wszystko zależy od tego, z jakimi elementami wyposażenia go połączymy. Oczywista wydaje się klasyka, ale warto poszukać czegoś bardziej nowoczesnego – może z odrobiną vintage.

Minimalistycznie

Różne zestawienia naśladujących marmur płytek wielkoformatowych i mozaiki, mogą stać się bazą do odmiennych aranżacji. Za pomocą wzoru tego pięknego kamienia możemy stworzyć np. minimalistyczną łazienkę w luksusowym wydaniu. Oszczędność dodatków i ograniczenie się do dwóch barw sprawia, że pierwszoplanowym bohaterem aranżacji staje się wyjątkowa, kunsztowna mozaika i wzór marmuru obecny na dużych płytkach.

Wpis znaleziono dzięki:

- Marmur

- Wnętrze

- Wystrój