Wyspa w kuchni – 3 pomysły na aranżację

Wyspa w kuchni to jeden z najintensywniej wykorzystywanych elementów wyposażenia domu. Jak ją zaaranżować, by efekt zachwycał?

wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni – 3 pomysły na aranżację

To, ile funkcji zakumuluje wyspa w kuchni zależy od dostępnej przestrzeni i naszych wymagań. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu może być oszałamiającym punktem strefy dziennej naszego mieszkania. Oto trzy sposoby na osiągnięcie imponującego efektu.

Kamienna wyspa w kuchni

Eleganckim sposobem na wykończenie wyspy kuchennej jest zastosowanie na jej powierzchniach naturalnego kamienia. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie materiałów imitujących ten surowiec. Dzięki temu możemy uzyskać subtelny efekt przechodzenia wzoru minerału przez całą długość mebla. Warto sięgnąć po różnego rodzaju marmury. W ich przypadku istotna jest precyzja w obróbce, liczona co do milimetra.

Fornirowa kuchnia

Fornirowane okładziny ścian powróciły do łask. Dziś często spotkamy je w salonach. Ten sam materiał może pojawić się na wyspie kuchennej ulokowanej w strefie dziennej. Najmodniejszymi gatunkami drewna są te z łagodnym usłojeniem – wśród nich znajdziemy dąb lub orzech. Kolorystyka powinna być naturalna lub nieco wychłodzona nutą szarości. Postawmy na matową lub dodatkowo szczotkowaną teksturę. Do drewna najbardziej pasuje kamień, dlatego to właśnie z niego powinien zostać wykonany blat wyspy.Istotną rolę odgrywa jego grubość. Najlepiej sprawdzi się blat bardzo cienki lub gruby i masywny.

Lakierowane fronty kuchenne

Lakier od dawna króluje na kuchennych frontach. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest jego matowe wykończenie. Zaletą lakieru jest niemal nieograniczona paleta kolorów. Barwny szlif, dopasowany do kuchni, może pojawić się również na meblach w salonie. Obecnie najchętniej sięgamy po szarości złamane brązem lub granatem. Zwolennikom jasnych kuchni polecana jest złamana biel czy też gra jej odcieniami wedle zasady ton w ton. Dzięki temu monochromatyczna zabudowa zyskuje intrygujący, ponadczasowy wygląd.

Popularna wyspa kuchenna pojawia się wszędzie tam, gdzie tylko pozwala na to przestrzeń. Wyznacza granice między strefą wypoczynku a miejscem kulinarnych popisów. Przy niej zjemy posiłek, wypijemy szybko kawę, popracujemy na laptopie, a w trakcie przyjęcia posłuży jako bufet. Jest funkcjonalna i pięknie zaprojektowana, tak, jak lubimy najbardziej – komentuje Justyna Zajc, współwłaścicielka firmy ZAJC.