Sprawdzone sposoby na zakwasy

Zakwasy, czyli inaczej kwasica mleczanowa, to ból, który pojawia się po intensywnym treningu. Dolegliwość może utrzymywać się nawet kilka dób. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają pozbyć się zakwasów szybciej.

Sposoby na zakwasy
Sprawdzone sposoby na zakwasy

Sposoby na zakwasy pozwalają uniknąć kilkudniowego bólu po intensywnym treningu. Przetrenowane mięśnie mogą bowiem stanowić naprawdę poważny problem, szczególnie gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie np. wchodzenie po schodach czy podnoszenie przedmiotów. Właśnie dlatego ważne jest, by każdy trening rozpoczynać rozgrzewką i kończyć krótkim rozciąganiem, dzięki którym ryzyko powstawania zakwasów zmniejszy się. Ponadto w ćwiczeniach liczy się konsekwencja – mięśnie przyzwyczajone do pracy rzadziej ulegają przetrenowaniu.

Sposoby na zakwasy

  • masaż

Ulgę powinno przynieść masowanie obolałych miejsc, jednak należy pamiętać, że zbyt mocny masaż może mieć skutek odwrotny do zamierzonego i tylko spotęgować ból. Delikatne uciskanie części ciała, w których wystąpiły zakwasy, pozwoli rozluźnić spięte mięśnie. Poprawi także ukrwienie masowanego obszaru.

  • wizyta na basenie

Pływanie to idealne remedium na ból po treningu. Rozluźnia ono mięśnie tak samo jak dobrze wykonany masaż, a przy okazji pozwala na odrobinę ruchu. Już samo przebywanie w wodzie powinno przynieść ukojenie obolałym partiom ciała. Warto także poszukać basenu z sauną – pobyt w niej również pomaga w walce z zakwasami.

  • maści

Jeśli chcemy szybkiego i prostego sposobu na pozbycie się zakwasów, wybierzmy jeden z produktów dostępnych w aptekach. Oferują one mnóstwo maści i żelów, które pomagają w walce z potreningowym bólem mięśni. Zwykle mają one w swym składzie leki przeciwzapalne pozwalające bardzo szybko powrócić do normalnego funkcjonowania. W przypadku ostrzejszych dolegliwości można zażyć też środki przeciwbólowe.

  • ćwiczenia

Warto podkreślić, że z zakwasami można trenować. Ba, czasem ćwiczenia pomagają nawet w walce z bólem. Ważne jednak, by nie był to trening siłowy. Najlepiej wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Rozruszają one mięśnie i pozwolą wrócić do formy.