Choć tradycja tych puszystych wafli wywodzi się z Belgii, są one znane i lubiane na całym świecie. Doczekały się nawet swojego święta – Międzynarodowy Dzień Gofra obchodzimy 25 marca. Podpowiadamy, jak zrobić lekkie i chrupiące gofry w domu w domu oraz z czym je podawać!
Jak zrobić idealne ciasto na gofry?
Pyszne, rumiane gofry to idealny pomysł na śniadanie, kolację, a także przekąskę w ciągu dnia. Ich przygotowanie nie jest trudne. Kluczem do sukcesu jest zrobienie idealnego ciasta, dzięki któremu gofry będą rumiane, chrupiące i aksamitnie miękkie w środku.
Jak zrobić ciasto na gofry? Potrzebne będą:
- mąkę (pszenną lub pełnoziarnistą),
- cukier trzcinowy,
- jajka,
- proszek do pieczenia,
- masło,
- mleko,
- sól.
Mąkę przesiej do miski i dodaj do niej pozostałe suche składniki. Następnie wbij jajka, wlej mleko i roztopione masło i miksuj do momentu połączenia się składników. Tak przygotowane ciasto rozprowadź równomiernie po płytkach grzewczych gofrownicy. Każdą partię wafli smaż do lekkiego zarumienienia – zazwyczaj ok. 3-4 minut. Jeżeli po tym czasie gofry są jeszcze blade, wydłuż czas. Pamiętaj jednak, aby zbyt często nie otwierać gofrownicy. Częste i gwałtowne zmiany temperatur mogą doprowadzić do tego, że zamiast cieszyć się chrupiącymi waflami, otrzymasz płaskie, nieapetyczne placki przypominające naleśniki.
Po wyjęciu gofrów z gofrownicy ostudź je na kratce do wypieków. Jeśli położysz gorące wafle na talerzu, szybko zmiękną i stracą swą kruchość.
Gofry twarogowe, bezglutenowe, a może wytrawne?
Jeżeli uwielbiasz kuchenne eksperymenty, przyrządź zupełnie inne wafle niż te sprzedawane w nadmorskich budkach. Ciekawą propozycją są fit gofry twarogowe. Do ich przyrządzenia wykorzystaj twaróg półtłusty, mąkę orkiszową, jajka, olej, proszek do pieczenia, mleko kokosowe i ksylitol.
Bezglutenowe gofry jaglane to kolejna alternatywa dla tych tradycyjnych. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! Przepisy na gofry i inne pyszne desery znajdziesz na Carrefour.pl w zakładce Przepisy!
Jeżeli nie przepadasz za słodkościami, przyrządź gofry wytrawne. Wyklucz z tradycyjnego przepisu na ciasto cukier i zastąp go ulubionymi przyprawami.
Z czym podawać gofry? Propozycje dodatków
Ogromną popularnością cieszą się gofry z cukrem pudrem, dżemem, bitą śmietaną i owocami. Jeżeli jednak interesują cię mniej klasyczne rozwiązania, postaw na:
- masło orzechowe – idealnie współgra z bananami, jabłkami, a także z dżemami i syropem klonowym,
- serek mascarpone – posiada dużo wapnia i świetnie komponuje się z borówkami, truskawkami i innymi owocami,
- lody sorbetowe – wystarczy zmiksować ulubione mrożone owoce z wodą, cukrem lub miodem,
- domową frużelinę – owoce w żelu, przypominające kisiel,
- smażone plastry boczku i jajko sadzone lub grillowane warzywa i ser feta – jako dodatek do gofrów w wersji wytrawnej.
Tak naprawdę na gofry możesz położyć wszystko, co tylko zechcesz. Możesz także jeść je bez żadnych dodatków – same w sobie są również przepyszne, czyż nie?
Gofry bez gofrownicy – czy to możliwe?
Jeśli naszła cię ochota na chrupiące gofry, ale nie posiadasz gofrownicy – nie straconego! Wafle możesz przyrządzić na grillu elektrycznym lub w opiekaczu do kanapek. Kolejną opcją jest upieczenie ich w piekarniku, wykorzystując specjalne silikonowe formy do gofrów. Możesz także usmażyć je na patelni – nie będą miały kształtu i faktury gofrów, ale z pewnością urozmaicą niejedne śniadanie i pozwolą poczuć smak wakacji.
Artykuł partnera