Z tymi samochodami właściciele nie chcą się rozstać

Wygląda na to, że właściciele aut to ludzie najbardziej lojalni. Przynajmniej wobec swoich samochodów.

 

Z tymi samochodami właściciele nie chcą się rozstać

Portal iSeeCars.com, badający amerykański rynek samochodowy, opublikował listę 15 aut najczęściej posiadanych przez swoich pierwszych właścicieli przez 15 lat lub dłużej. Na pierwszym miejscu znalazła się Toyota Highlander – aż 18,3% kierowców, którzy kupili ten samochód jako nowy, jeździ nim przez co najmniej 15 lat. To 2,7 razy częściej niż średni wynik 6,8% dla wszystkich modeli badanych przez portal.

Aż 14 samochodów w Top 15 to auta japońskie. Toyota zajmuje w rankingu 9 miejsc, w tym 5 pierwszych – Highlander, Sienna, Tundra, Prius i RAV4, a dalej Sequoia, Tacoma, Avalon i Camry.

Na liście znalazły się także dwie Hondy – Odyssey i CR-V, Acura MDX, Subaru Forester, Nissan Frontier i tylko jeden model z Europy – Volkswagen Golf. Analitycy Iseecars.com wzięli pod uwagę 650 000 aut z lat 1981–2002 sprzedanych w 2017 roku. z 7″ ekranem dotykowym i kamerę cofania.

Z tymi samochodami właściciele nie chcą się rozstać

„Dawniej uważano, że samochód powinien działać przez co najmniej 10 lat, ale wzrosła jakość pojazdów i teraz kierowcy oczekują dłuższej żywotności” – skomentował Phong Ly, CEO iSeeCars.com. – „Japońscy producenci są znani z tego, że wyznaczają standardy jakości i
niezawodności, dlatego nie jest to dla nas niespodzianką, że najczęściej przekraczają granicę 15 lat”.

Dominację japońskich producentów w rankingu iseecars.com, który stanowi pośrednie
potwierdzenie niezawodności i trwałości samochodów, widać jeszcze wyraźniej w zestawieniu marek. Na pierwszym miejscu znalazła się oczywiście Toyota. Udział pierwszych właścicieli, którzy odsprzedają samochody tej marki po 15 latach lub później, wynosi 11,8%. Na kolejnych miejscach znalazły się Subaru, Honda, Acura, Lexus, Mazda, Nissan i Infiniti. Spoza Japonii jest tylko Hyundai na 6. pozycji i amerykański GMC na 10. miejscu.