Zaaranżuj przestrzeń w ogrodzie tak, by sprzyjała relaksowi…

Już samo przebywanie na świeżym powietrzu relaksuje, ale jest wiele sposobów na pogłębienie stanu błogiego odprężenia. Dobrze wypoczywamy, gdy zmieniamy aktywności wykonywane na co dzień.

Zaaranżuj przestrzeń w ogrodzie tak, by sprzyjała relaksowi…
Zaaranżuj przestrzeń w ogrodzie tak, by sprzyjała relaksowi…

Jako że większość z nas pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych i przy sztucznym świetle, najlepiej szukać odpoczynku na łonie natury. Warto pamiętać, że kontakt z przyrodą jest naturalną i pierwotną potrzebą człowieka, który jest przecież częścią świata żywego. Dlatego tak ważne dla organizmu jest przebywanie na świeżym powietrzu
w otoczeniu kojącej zmysły zieleni i przy ciepłych promieniach słońca będących naturalną dawką energii. Jeśli uda się nam spędzić ten czas w ruchu, czy to podczas uprawiania sportu czy prac w ogrodzie – możemy nie tylko zregenerować siły, ale i „naładować” wewnętrzne akumulatory.

Ludzie czują się lepiej w miejscach, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i intymności. Podświadomie unikamy odsłoniętych przestrzeni, bowiem większy komfort odczuwamy, gdy odpoczywamy za jakąś formą osłony czy przepierzenia. Dobrze zatem zadbać, aby miejsce stało się bardziej zaciszne i kameralne, na przykład poprzez stworzenie naturalnej izolacji z roślin. Pożądanym układem są miejsca odseparowane z jednej strony, a otwarte z drugiej, co umożliwia swobodną obserwację otoczenia. Najlepiej zaaranżować przestrzeń tak, by wzrok był prowadzony daleko. Pamiętajmy też, że warto wykorzystać oddziaływanie roślin na rozmaite zmysły.

Wzrok

Harmonijne roślinne kompozycje dobrane na zasadzie podobieństw w wyglądzie roślin mają działanie uspakajające. Jednak aby widok nie był nudny dobrze, by użyte gatunki były zróżnicowane i łagodnie przeplatały się ze sobą łącząc różne barwy i faktury liści oraz kwiatów, a także wielkości i kształty całych roślin. Doskonale sprawdzą się rośliny o różnych odcieniach zieleni ze względu na terapeutyczne właściwości tego koloru. Można też spróbować wkomponować krzewy o ciemnych lub żółtych liściach, tak by stanowiły ciekawy akcent, ale unikając wrażenia chaosu i przypadkowości. Również wykorzystanie kamieni w harmonijnym układzie może mieć wpływ na relaks i ukojenie.

Węch

Delikatnie pachnące rośliny wywołują pozytywne skojarzenia. Dobrze odbierany jest zapach lawendy, konwalii czy kocimiętki. Warto jednak dbać o ze zmysł węchu z umiarem, np. umieścić rośliny w pewnym oddaleniu od wypoczywającego, by ich woń nie stała się drażniąca. Trzeba też pamiętać, że kwiaty wydzielające zapach wabią owady, co dla niektórych może być uciążliwe.

Słuch

Woda jest pożądanym elementem w ogrodzie, bo sprzyja osiągnięciu relaksu. Dźwięki wody kojarzące się z naturalnym krajobrazem mają właściwości kojące i wyciszające. Może to być szum źródełka lub fontanny. Woda tworzy też mikroklimat – delikatnie chłodzi w upalne dni i zwiększa wilgotność powietrza sprawiając, że wypoczynek w jej pobliżu jest tak przyjemny. Zmysł  słuchu można także pobudzić używając kamiennego podłoża do wyłożenia ścieżek lub odpowiednich roślin, np. szumiących traw czy szeleszczących na wietrze wierzb.

Dotyk

Wystarczy kawałek wypielęgnowanego trawnika, po którym można chodzić boso czy nawet się na nim położyć, by poczuć kontakt z naturą. Bezpośredni kontakt z ziemią ma w sobie coś z doznania katharsis i może być niezwykle relaksującym doznaniem.