Postawić „Zugzwang” w jednym rzędzie z „Zimą w Madrycie” CJ Sansoma i „Cieniem wiatru” Carlosa Ruiza Zafona to kusząca perspektywa. To co każe jednak usytuować książkę Bennetta ponad wspomnianymi powieściami, to jej kompleksowy charakter. Autor używa psychologii, tożsamości i szachów nie po to by popchnąć akcję do przodu, ale by nadać jej głębszy wymiar. „The Observer”
Ronan Bennett. Zugzwang
Wydawnictwo Literackie 2009
premiera: 15 stycznia
Ten stylowy thriller to opowieść o szachach i psychoanalizie, z rosyjską intrygą w tle; to historia, tajemnica, romans – a nawet coś więcej. „The Times”
Bennet żągluje ponurym nastrojem i sensacyjną fabułą z godnym podziwu rozmachem. „The Guardian”
Piewca szachów i uznany powieściopisarz Bennett stworzył kryminał, który jest na równi wysoką literaturą, jak i trzymającą w napięciu, niezwykłą rozrywką. „Daily Mail”
Thriller polityczny z wątkiem psychologicznym, miłosną intrygą i turniejem szachowym w tle. Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa, narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny psychoanalityk Otto Spethmann, jego córka Katarzyna, inspektor Lychev oraz pacjenci doktora – wybitny szachista Rozental i przedstawicielka petersburskiej socjety Anna Pietrowna. Zaczątkiem akcji jest zaś morderstwo Yestrebowa, powiązanego z miejscową siatką terrorystyczną…
Użyte w tytule powieści słowo „zugzwang” to zaczerpnięty z języka niemieckiego termin szachowy, oznaczający sytuację bez wyjścia, gdy gracz zostaje zmuszony przez przeciwnika do ruchu, którego nie wykonałby w innych okolicznościach.
Ronan Bennett – urodzony w 1956 w Belfaście, obecnie mieszka i tworzy w Londynie. Jako nastolatni członek IRA, w latach 70. spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu za zabicie funkcjonariusza irlandzkich służb bezpieczeństwa. Powieściopisarz i scenarzysta. Współautor książki reportażowej Skradzione lata: przed i po zamachach w Guildford oraz powieści Overthrown by Strangers, The Catastrophist (nominacja do Whitbread Award), The Second Prison (nominacja do nagrody Iris Times / Aer Lingus First Fiction Award) oraz Havoc In Its Third Year (nominacja do nagrody Bookera). Prawa do publikacji jego najnowszej powieści Zugzwang (publikowanej pierwotnie w odcinkach w tygodniku „The Observer”) kupiło już sześć krajów: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwecja i Polska.