Zwyrodnienie stawów – przyczyny, leczenie

Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów, powodują, że ludzki układ ruchu jest mniej efektywny w działaniu. Zwyrodnienie stawów to jednostka chorobowa, która w równym stopniu dotyka młodzież i dorosłych.

Zwyrodnienie stawów - przyczyny, leczenie
Zwyrodnienie stawów – przyczyny, leczenie

Szacuje się, że w Polsce na zwyrodnienie stawów może cierpieć nawet około dwóch milionów osób. To bardzo dużo.  Dlaczego chorujemy na zwyrodnienie stawów i jak się przed tym bronić?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Zwyrodnienie stawów- dlaczego na tę grupę dolegliwości cierpi tak wiele osób w różnym wieku?
  • Jak leczymy zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów o różnym podłożu dotyka coraz więcej Polek i Polaków. To schorzenie jest również znane pod nazwą osteoartroza. W wyniku procesów biologicznych lub mechanicznych zachodzących w organizmie człowieka, stawy ulegają procesom, które możemy nazwać dla lepszego zrozumienia jako niszczenie bądź degradacja. Niestety zwyrodnienie stawów jest chorobą przewlekłą, postępującą i co gorsza nieodwracalną. Najczęściej występuje w odniesieniu do naszego układu ruchu i wynika bezpośrednio z zaburzeń ilości oraz jakości chrząstki stawowej. Wspominana chrząstka stawowa odpowiada za amortyzowanie ruchów naszych stawów.

Zwyrodnienie stawów- najważniejsze informacje o tej częstej chorobie

Specjaliści dzielą zwyrodnienie stawów na zwyrodnienie pierwotne oraz zwyrodnienie wtórne. O pierwszej odmianie choroby lekarze nie są w stanie wiele powiedzieć. Nie znamy nawet dokładnej przyczyny. Jeśli chodzi o wtórne zwyrodnienie stanów, to jego przyczyną jest uszkodzenie struktury stawu chorobami ogólnoustrojowymi lub nieprawidłowościami w budowie stawów.

Zwyrodnienie stawów - przyczyny, leczenie
Zwyrodnienie stawów – przyczyny, leczenie

Zwyrodnienie stawów- jakie są przyczyny i objawy choroby?

W zależności od typu choroby przyczyny schorzenia są znane lub nie. Wśród przyczyn lekarze mówią między innymi o skłonnościach genetycznych, niewłaściwym składzie chemicznym mazi stawowej, a także o niewłaściwym ułożeniu stawów oraz wpływie innych schorzeń na kondycję naszych stawów. Wśród tych chorób wymienia się choroby o podłożu metabolicznym oraz podłożu hormonalnym. Ponadto specjaliści wymieniają grupę schorzeń, która w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zwiększonego zagrożenia wystąpieniem zwyrodnienia stawów u konkretnej osoby. Do tych przyczyn należy między innymi: nadwaga, otyłość, osłabienie mięśni, które otaczają nasze stawy, zaburzenia w budowie stawów, rodzaj wykonywanej pracy a nawet typ dyscypliny sportowej, uprawianej w bardzo intensywny sposób przez dłuższy czas. Z kolei objawami zwyrodnienia stawów są: ból, ograniczenie ruchomości stawów, sztywność stawów oraz zwyrodnienia w obrębie stawów.

Zwyrodnienie stawów- jakie są dostępne metody leczenia choroby?

Leczenie zwyrodnienia stawów jest jedynie leczeniem objawowym. Reumatolodzy pomagają poprzez przepisywanie środków farmakologicznych łagodzących dokuczliwe objawy choroby. Dodatkowo lekarze zalecają podjęcie dodatkowych środków takich jak na przykład dieta odchudzająca (w przypadku osób otyłych), aktywność fizyczną czy specjalne ćwiczenia, które mają pomóc w poprawie codziennej sprawności pacjenta.

Synocrom forte– co to takiego?

To preparat farmakologiczny, którego zadaniem jest wspomaganie leczenia objawowego w zakresie zwyrodnienia stawów. Synocrom forte wspomaga zwiększenie amortyzacji stawu, a także wspiera odżywianie błony maziowej oraz chrząstki stawowej, co przekłada się na podwyższenie elastyczności płynu stawowego. To preparat łagodzący dokuczliwe objawy zwyrodnienia stawów z jakimi zmagają się pacjenci w codziennym życiu. To nowoczesny preparat, spełniający najwyższe standardy jakości. Można zapytać o ten preparat swojego lekarza prowadzącego. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.aptekagemini.pl/grupa-produktow/synocrom.