
Mamy w Instytucie Adamowicz przypadki pacjentek, u których właśnie po problemach z nadmernie suchą skórą dowiedzieliśmy się o chorobach, np. tarczycy, AZS czy alergiach. To może być również sygnał zaczynającej się menopauzy. W takich przypadkach dopiero odpowiednie leczenie, np. endokrynologiczne + zabiegi + pielęgnacja domowa to klucz do sukcesu – mówi ekspertka. Na szczęście nie zawsze sucha oznacza chora.
Najczęstsze przyczyny suchej skóry:
- nieprawidłowa dieta, tj. uboga w: NNKT, warzywa, owoce, a także zbyt duża spożywanych produktów z wysokim IG
- niewystarczające przyjmowanie płynów (woda), tj. w ilości poniżej 1, 5 l/ 24 H
- niewłaściwa pielęgnacja domowa, tj. preparaty z alkoholem, nadmierne odtłuszczanie skóry, i gabinetowa, tj. zbyt często wykonywane zabiegi mikrodermabrazji, stosowanie retinoidów oraz zbyt agresywne peelingi chemiczne
- ekspozycja na promienie UV
- brak aktywności na świeżym powietrzu
Szybciej się starzeje
Skóra sucha ma mniejszą ilość lipidów, substancji tłuszczowych o działaniu zabiezpieczającym naskórek, zlokalizowanych na jego powierzchni – wyjaśnia nam ekspertka. – Łatwiej więc pojawiają się na niej drobne zmarszczki, tzw. ,,poletka”, reaguje złuszczaniem i w konsekwencji jeszcze większym przesuszeniem na działanie słońca czy wody chlorowanej. Pozostawiając ją bez profesjonalnej opieki narażamy się na błędne koło. To kolejny powód, dla którego warto zrobić pogłębioną diagnostykę i poradzić się kosmetolożki z doświadczeniem.
Mocznik, cholesterol i ceramidy
W codziennej pielęgnacji, podczas zakupów w drogerii czy aptece, dobrze mieć na uwadze kilka substancji pomocniczych, a są to m.in.:
- Mocznik jest składnikiem NMF – naturalnego czynnika nawilżającego naszej skóry. Wykazuje działanie silnie nawilżające, a jego obecność w kremach zapewnia lepszą zdolność wiązania wody przez naskórek. – Jeśli jednak chcemy uzyskać działanie nawilżające, musimy zadbać o kremy ze stężeniem tej substancji poniżej 10 % – radzi ekspertka.
- Cholesterol – naturalny składnik płaszcza lipidowego naszej skóry. W przypadku skóry bardzo suchej z tendencją do nadmiernego rogowacenia, przy atopii przynosi zbawienne działanie natłuszczające. Odbudowuje płaszcz lipidowy, chroni przed nadmiernym wysychaniem skóry i zabezpiecza przed podrażnieniami. Zdaniem ekspertki kosmetologii: – Jeśli suchości skóry nie towarzyszą inne dolegliwości, np. trądzik, zalecam u swoich pacjentów stosowanie preparatów z cholesterolem na noc, 2- 3 razy w tygodniu.
- Ceramidy – to takie cegiełki na naszej skórze, które zabezpieczają ją przed odparowywaniem wody z głębszych warstw naskórka i tworzą płaszcz lipidowy zapewniający jej odpowiednie nawilżenie – wyjaśnia Ania Adamowicz i dodaje, że przy skórach nadmiernie złuszczających się, suchych doskonale sprawdza się nocna pielęgnacja celowana preparatami, gdzie mamy połączone ceramidy i cholesterol, np. Nanobase. Tu rodzaj aplikacji i częstotliwość ustalamy indywidualnie w zależności od stanu wyjściowego wyglądu naszej skóry.
Jak zadbać o suchą skórę latem?
- Stosuj filtry SPF > 30. Najlepiej, aby jeden krem zadbał o nawilżenie, odżywienie i ochronę, nie stosuj za dużo, pielęgnacja azjatycka niekoniecznie sprawdza się u Europejek.
- Nie opalaj twarzy, czyli obowiązkowo filtr + czapeczka z daszkiem lub kapelusz.
- Nie przegrzewaj skóry, aby nadmiernie nie odparowywała z niej woda.
- Stosuj delikatne preparaty myjące (bez SLS). Drażniące działanie SLS i wymywanie płaszcza hydro- lipidowego zwiększa wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np.: latem słońce, a zimą także wiatr i mróz.
- Zadbaj o peeling drobnoziarnisty lub /i enzymatyczny 2 razy w tygodniu – pomagasz tym właściwie złuszczać się najbardziej zewnętrznej warstwie rogowej naszego naskórka. Często ten proces jest zaburzony u osób ze skóra suchą.
- Sięgnij po preparaty z alantanem- łagodzi i nawilża nie tylko skórę małych dzieci.
- Używaj wody w sprayu do przemywania (spryskiwania) twarzy, najlepiej z kwasem hialuronowym – wykazuje pośrednie działanie nawilżające. (uwaga: kwas nie przenika przez naskórek, ale pozostaje na jej powierzchni i przyciąga cząsteczki wody, poprawiając nawilżenie naskórka)
- Na dzień wybieraj lekkie formuły kremu nawilżającego. Na noc cięższe konsystencje – tu postaw na kremy tłuste.
- Miłośnicy basenu- pamiętamy o nałożeniu kremów z filtrem z każdym razem jak z niego wychodzimy i 15- 20 minut przed wyjściem na słońce.
- Świetnie się sprawdza spryskanie twarzy wodą z kwasem hialuronowym (j.w.) pomiędzy dosmarowywaniem filtrami.
Pielęgnuj również od środka:
- Zastosuj dietę bogatą w NNKT- potrzebne między innymi do budowy ceramidów – olej z rokitnika, tłuste ryby morskie (makrela, halibut, szprotki, śledzie), najlepiej w formie gotowanej na parze lub pieczonej. Unikaj tych przetworzonych w puszkach i wędzonych (przemysłowo). Jeśli wędzone, to z wędzarni ,,domowej’’. Duża dostępność ryb nad naszym Bałtykiem w okresie letnim pozwala na urozmaicanie codziennych posiłków i cieszenie się smakiem.
– Sama obserwuję u siebie lepsze efekty nawilżenia skóry i jej młodszego wyglądu, gdy spędzam 2 razy pod 2 tygodnie nad Bałtykiem, jedząc codziennie ryby z pieca parowego, zupy rybne, wędzone ,,domowym’’ sposobem – kupuję te gdzie widzę wędzone na świeżo – zapewnia nas pani kosmetolog.
- Zadbaj o witaminę C zawartą w sezonowych owocach i warzywach, szczególnie tych o czerwonym zabarwieniu, na straganie sięgaj po: truskawki, maliny, paprykę (w tym przypadku w każdym kolorze), borówki, ciemne winogrona, wiśnie, czereśnie etc.
- Pij szklankę wody, najlepiej co godzinę.
- Zadbaj o spacer codziennie minimum 0,5 H. Lepsze dotlenienie skóry pobudza wydzielanie ATP, co sprzyja procesom naprawczym skóry i jej regeneracji.
Skorzystaj z zabiegów w gabinecie, działają intensywniej, są często spersonalizowane pod konkretne problemy/przyczyny i docierają głębiej, niż zwykła pielęgnacja!
Przy suchej skórze wskazane są:
- Oxyterapia – z pomocą tlenu pod ciśnieniem i elektroporacji dostarczamy w głąb skóry kwasu hialuronowego z peptydami. Zapewni nawilżenie, poprawi funkcje obronne naskórka. Uwaga: Peptydy wykazują udowodnione działanie anti-aging, co przy skórze suchej jest pożądane!
- Terapia próżniowo – tlenowa – autorski zabieg Ani Adamowicz i zarazem doskonała alternatywa dla mezoterapii igłowej, zwłaszcza, jeśli igieł nie lubisz. Dotleni i intensywnie odżywi skórę dzięki specjalnie skomponowanym koktajlom, poprawi jej kondycję i wygląd, w tym np. koloryt.
- Masaż próżniowy na twarz połączony z polichydroksykwasami – masaż anty – aging pobudza krążenie, wykazuje działanie odżywcze, ujędrniające skórę i poprawiające jej natłuszczenie, gwarantuje bezpieczną eksfoliację.