„1920 Bitwa Warszawska” – najnowsze dzieło Jerzego Hoffmana w 3D

bitwa warszawska

30 sierpnia 2011 roku odbyło się siódme spotkanie Klubu Filmowego Gali. Gościem specjalnym spotkania był reżyser i scenarzysta – Jerzy Hoffman. Dwutygodnik Gala już po raz siódmy gościł wybitną postać polskiego kina. W rozmowie z Anną Kaplińską, Jerzy Hoffman wspominał czasy swojej młodości na Syberii, studenckim życiu w Instytucie Filmowym w Moskwie, o pracy z aktorami, jak również o wielkim zamiłowaniu do historii i … boksu.

„1920 Bitwa Warszawska” – najnowsze dzieło Jerzego Hoffmana w 3D

Za miesiąc, 30 września na ekrany kin wejdzie długo oczekiwany film Jerzego Hoffmana – „1920 Bitwa Warszawska”. Pierwsza polska superprodukcja historyczno – przygodowa zrobiona w technologii 3D. Reżyser opowiedział przybyłym gościom m.in. o kulisach powstawania filmu, czyli jak udało mu się zebrać budżet – 27 milionów złotych i ile powstało wersji scenariusza. Droga do zdobycia funduszy nie była łatwa. Jednak dzięki prywatnemu sponsorowi, który zafascynowany jest tematyką Bitwy Warszawskiej i nie wyobraża sobie innego reżysera, który mógłby podjąć się jego realizacji, podarował pierwsze 10 milionów. W trakcie spotkania mówił także o współpracy z jednym, z najbardziej cenionych na świecie operatorów filmowych – Sławomirem Idziakiem, który zgodził się nakręcić zdjęcia do filmu pod warunkiem, że będzie to film zrealizowany w technologii 3D. Nie zabrakło również rozważań reżysera na temat powodów nakręcenia kolejnej produkcji historycznej oraz ważnej roli, jaką odegrał Józef Piłsudski i młodzi ludzie walczący w bitwie, w 1920 roku. Ponadto Jerzy Hoffman wytłumaczył, dlaczego nie chce podjąć się nakręcenia filmów o Powstaniu Warszawskim czy bitwie o Monte Cassino. Zdaniem reżysera film historyczny musi mieć bohatera oraz pokazywać namiętności, które targają ludźmi jak miłość, zazdrość itp. Tego typu produkcja nie może być jedynie podręcznikiem historii, musi zawierać również inne wątki poza scenami walki, ponieważ żaden widz nie chciałby obejrzeć takiego filmu.

Przy filiżance kawy z ulubionym aktorem
Spotkania Klubu w Restauracji Filmowej w Warszawie, przy ul. Siennej 39 mają charakter zamknięty. Wstęp możliwy jest jedynie za zaproszeniami, które można zdobyć w konkursach organizowanych przez Galę, wp.pl oraz Chill ZET.
Dotychczas gośćmi Klubu Filmowego Gali były takie gwiazdy srebrnego ekranu, jak Claudia Cardinale, Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko.
Partnerem Klubu Filmowego Gali jest producent kawy Carte Noire.