Legendarne początki Nicka Cave’a. Niezwykły dokument muzyczny „The Birthday Party: Bunt w niebie”

Zanim Nick Cave stał się twórcą, którego znamy dzisiaj - pisarzem, uduchowionym poetą, liderem The Bad Seeds i autorem 18 albumów nagranych przez ponad 40 lat - założył The Birthday Party.

Legendarne początki Nicka Cave'a. Niezwykły dokument muzyczny „The Birthday Party: Bunt w niebie"
Legendarne początki Nicka Cave’a. Niezwykły dokument muzyczny „The Birthday Party: Bunt w niebie”

Ten zespół, powstały we wczesnych latach 80. XX wieku, stał się jednym z najmroczniejszych post-punkowych formacji, o której pisano, że ani John Cale, ani Alfred Hitchcock nie byli tak przerażający. Historię tej niezwykle wpływowej grupy muzycznej przybliża pierwszy w pełni autoryzowany muzyczny dokument „The Birthday Party: Bunt w niebie” w reżyserii Iana White’a. Film zostanie premierowo pokazany podczas 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Nick Cave i jego pierwszy zespół The Birthday Party są bohaterami kinowego dokumentu „The Birthday Party: Bunt w niebie”, uznanego przez The Guardian za „jeden z najlepszych dokumentów muzycznych ostatnich lat”. Reżyserowany przez Iana White’a film, pełen energii jak rockowy koncert, opowiada o pokonywaniu przeszkód, geniuszu artystycznym i totalnej dysfunkcji. Historia powstania, sukcesu i nieuchronnego upadku The Birthday Party zawiera szczere rozmowy z muzykami, fragmenty nigdy wcześniej niepokazywanych nagrań, piosenki, których nie umieszczono na żadnym albumie, oraz bogactwo różnorodnej twórczości członków zespołu. „The Birthday Party: Bunt w niebie” to opowieść o niespotykanej kreatywności, cenie sławy i autodestrukcji, przedstawiona z charakterystycznym czarnym humorem członków zespołu. Widzowie otrzymują unikalny wgląd w marzenia, nadzieje i motywacje, które dały początek jednej z najbardziej wpływowych grup muzycznych na świecie. Dystrybutorem filmu „The Birthday Party: Bunt w niebie” jest Gutek Film.