3 właściwości zdrowotne melisy

O jej zbawiennym działanie na bezsenność wiedzą wszyscy, jednak skrywa ona w sobie wiele innych właściwości zdrowotnych.

3 właściwości zdrowotne melisy. Foto pixabay

Medycyna naturalna współcześnie wraca do łask. Wiedza przekazywana nam przez babcie cieszy się rosnącą popularnością, a coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw natury. Jednym z ziół, na które warto zwrócić uwagę jest melisa. Oprócz działania uspokajającego zawiera szereg innych właściwości korzystnych dla organizmu.

Działa przeciwbakteryjnie

Z jej właściwości melisy możemy korzystać w różnych formach, takich jak napar, olejek, okłady lub maści. Te ostatnie możemy zakupić w aptece i stosować miejscowo na skórę. Mogą się one okazać przydatne podczas walki z opryszczką, ponieważ melisa zawiera składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, dzięki czemu pozwala przyspieszyć proces gojenia. Terapię możemy wesprzeć, spożywając również napar z rośliny.

Wspiera układ trawienny

Popijanie ziołowego naparu wspomaga procesy trawienne poprzez pobudzanie organizmu do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych. Dlatego w przypadku problemów z niestrawnością lub obfitego i ciężkostrawnego posiłku warto sięgnąć po tę drogocenną roślinę i zaparzyć sobie filiżankę melisy. Dodatkowo działanie rozkurczowe uśmierzy ból związany ze skurczami jelit.
Regularne picie melisy może wpłynąć na zmniejszenie prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę, ponieważ obniża poziom cholesterolu we krwi.

Idealna na kobiece dolegliwości

Melisa okazuje się pomocna, kiedy cierpimy z powodu bolesnych miesiączek. Dzięki rozkurczowemu działaniu, łagodzi bóle menstruacyjne. Z jej zbawiennych właściwości mogą skorzystać również kobiety w ciąży, ponieważ napar z melisy niweluje mdłości, z którymi boryka się wiele przyszłych mam.

Przeciwwskazania

Udowodnione działanie uspokajające melisy powoduje, że nie powinniśmy jej łączyć z lekami uspokajającymi, jak również powinniśmy być ostrożni podczas prowadzenia samochodu po spożyciu naparu. Jeśli chcemy stosować melisę na skórę, powinniśmy wykonać próbę uczuleniową, ponieważ melisa może wywoływać reakcje alergiczne.