Mamy z innej planety. Historie kobiet, które urodziły niepełnosprawne dziecko. Krystyna Strączek

Pełno(s)prawne życie z niepełnosprawnym dzieckiem. Kiedy twoje dziecko rodzi się inne, niż oczekiwałaś...

Straczek_Mamyzinnejplane

Basia modliła się, by umarli razem – ona i dziecko. Magda zrezygnowała z życia towarzyskiego, przestała odbierać telefony od koleżanek. Martyna nawet nie walczyła o męża, który opuścił ją, gdy ich synek urodził się z zespołem Downa.


Poruszający reportaż z nieznanego świata, który jest tuż za ścianą.

Kim są kobiety, które urodziły niepełnosprawne dzieci? Nie zauważamy ich albo widzimy w nich ucieleśnienie dobroci, wzór poświęcenia. Autorka pokazuje, że to kobiety z krwi i kości. Walczące nie tylko z przeciwnościami losu, ale z własnymi lękami, pytaniami, złymi emocjami i poczuciem winy.

Bohaterki tej książki zdecydowały się opowiedzieć swoje historie także po to, aby powiedzieć innym kobietom: nie jesteście same, jest nas więcej. I mimo wszystko mamy prawo być szczęśliwe.

„(…) każda z nas ma do przejścia pewną drogę, a to, co znajdziemy na jej końcu, zależy także od naszych wewnętrznych, codziennych wyborów między buntem a zgodą. (…) żadna z nas w tych wyborach nie powinna być pozostawiona sama sobie, bez pomocy najbliższych – ale i wsparcia społecznego. Jakkolwiek bowiem bezczelnie i absurdalnie by to nie brzmiało we współczesnym merkantylnym, indywidualistycznym i nastawionym na sukces świecie – nasze niepełnosprawne dzieci powinny cię odrobinę obchodzić, zdrowy obywatelu. (…) Ta książka powstała po to, żebyś mógł nas wysłuchać”.
(fragment książki)

O autorce

Krystyna Strączek – współautorka książek Wejść tam nie można (wraz z Ewą Błaszczyk), Kościelna wiosna (z bp. Grzegorzem Rysiem), Seks jest boski (z o. Ksawerym Knotzem). Redaktorka m.in. książek Ryszarda Kapuścińskiego. W Mamach z innej planety opowiada również własną historię.

Dodatkowe informacje o książce

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Data premiery: 1 czerwca