10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać

Andy Warhol - to nazwisko występuje w parze z terminem pop-art zdecydowanie najczęściej. Tymczasem okazuje się, że cień popularnego twórcy zasłonił wielu innych, zdolnych i ciekawych artystów...

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać

Pop-art to prąd artystyczny w sztuce, który zaczął się rozwijać tuż po II wojnie światowej. Wywodzi się od ekspresjonizmu. Jako termin po raz pierwszy użyto go natomiast w tekście krytyka sztuki Lawrence’a Alloway’a opublikowanym na łamach „Przeglądu Architektonicznego” w 1952 roku. Alloway opisał nim obrazy, które ilustrowały powojenny wybuch konsumpcjonizmu.

Pop-art, czyli… Warhol?

Gdy większość ludzi słyszy termin „pop-art”, od razu kojarzy go z Andym Warholem. I słusznie. Warhol bezsprzecznie uchodzi za najwybitniejszego przedstawiciela tego prądu sztuki współczesnej. Niemniej nie jest jedyny.
Gdy człowiek interesujący się sztuką słyszy „pop-art”, myśli: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Jasper Johns i nie tylko. Te dwa wymienione nazwiska należą do również wybitnych przedstawicieli nurtu. I podobnie jak w przypadku Warhola, za ich prace kolekcjonerzy, a także inwestorzy płacą krocie.

Artyści nurtu pop-art, których warto poznać

Jednak, co ciekawe, istniało (lub wciąż istnieje) wielu artystów, którzy co prawda pozostają w cieniu Warhola (czy Lichtensteina), ale również mają do zaproponowania ciekawe pomysły opakowane w oryginalną formę. Kilka lat temu portal ArtNet News przygotował listę 10 najbardziej niedocenianych i najciekawszych reprezentantów pop-artu na bazie wystawy The Walker Art Center z Minneapolis. Przytaczamy więc to zestawienie.

1. Antônio Henrique Amaral (1935–2015)

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto www.antoniohenriqueamaral.com

Zmarły kilka lat temu Amaral przez wiele lat był skonfliktowany z władzami swojego ojczystego kraju: Brazylii.
Gdyby chcieć jednym zdaniem – i z przymrużeniem oka – opisać jego twórczość, trzeba by napisać: Warhol malował zupki w puszkach, a on banany. Oczywiście, byłoby to zbyt daleko idące uproszczenie jego artystycznej twórczości, niemniej w punkt oddawałoby styl Amarala.

2. Evelyne Axell (1936–1972)

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto Pinterest

Belgijska feministka, która chwyciła za pędzel. Znana głównie z wielokrotnie cenzurowanego obrazu przedstawiającego dziewczynę w niezwykle sugestywny sposób liżącą loda.

3. Rosalyn Drexler (1926–)

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto courtesy the Walker Art Center, © Artists Rights Society (ARS), New York.

Obecnie 94-letnia artystka, która umie w bardzo oryginalny sposób ująć ludzkie postaci na płótnie. Spełnia się także w innych dziedzinach sztuki popularnej – pisze scenariusze do filmów i seriali.

4. Erró (1932–)

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto Wikimedia Commons

Jego prawdziwe nazwisko brzmi Guðmundur Guðmundsson – nic dziwnego, że używa tak prostego pseudonimu… Wiele jego komiksowych plansz zachwyca kompozycją, a także swoją złożonością.

5. Jirí Kolár (1914–2002)

Pop-art
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto Neues Museum (Annette

Poeta, pisarz, tłumacz, rysownik – człowiek renesansu! Dawna Czechosłowacja dała pop-artowi nie tylko Warhola. I chociaż Kolár znany był przede wszystkim ze swej literackiej twórczości, to warto także zerknąć na jego surrealistyczne kolaże.

6. Anna Maria Maiolino (1942–)

anna mariano
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto Galleria Raffaella Cortese

Włoszka, dla której prawdziwa kariera zaczęła się w 1967 roku od wystawy pt. „Nowy brazylijski obiektywizm”. Była ona również początkiem globalnego ruchu o tej samej nazwie.

7. Kojima Nobuaki (1935–)

Kojima Nobuaki, Untitled (Figure), 1976. Foto Walker Art Center.
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto Walker Art Center.

Nobuaki to niezwykle oryginalny artysta z Japonii. Niektóre z jego rysunków, a także rzeźb mogą bulwersować. Znany głównie z tego, że ma stałą ekspozycję w nowojorskim Museum of Modern Art, do której pozował sam Jasper Johns.

8. Dalila Puzzovio (1945–)

Foto: http://www.arsomnibus.com.ar
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto www.arsomnibus.com.ar

Artystka, która zarabiała na życie, projektując odzież, a także obuwie. Nic dziwnego, że jej najbardziej znane dzieło to po prostu dwa wielkie sandałki na platformach.

9. Yokoo Tadanori (1936–)

Yokoo Tadanori, Moat. Foto: courtesy the Walker Art Center.
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto www.japantimes.co.jp

Co by było, gdyby ktoś spróbował skrzyżować tradycyjny japoński rysunek ze szkołą amerykańskiego plakatu, dorzucił indyjskie klimaty i okrasił to wszystko krzyczącymi kolorami? Odpowiedź znajduje się na grafikach autorstwa Tadanoriego. Jest on jednym z niewielu japońskich twórców, którzy mieli indywidualną wystawę w nowojorskim Museum of Modern Art.

10. Jana Želibská (1941–)

yana
10 twórców nurtu pop-art, których wypada znać. Foto courtesy the Slovak National Gallery.

Rodaczka Warhola utrzymuje, że nie należy jej klasyfikować jako artystkę pop-art. Niemniej przyznaje, że czerpała z tego nurtu. Bardzo często chwyta się fotografii, a także performance’u. Jej sztuka jest bardzo hermetyczna oraz trudna w odbiorze.

 

 

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.