5 języków miłości, czyli jak uniknąć nieporozumień w związku

Najczęściej wyrażamy miłość w taki sposób, w jaki chciałybyśmy ją otrzymać. Czy może być to przyczyna konfliktów w związku? Poznaj 5 języków miłości, by uniknąć w związku zbędnych nieporozumień.

5 języków miłości
5 języków miłości, czyli jak uniknąć nieporozumień w związku. Foto dimitrisvetsikas1969/Pixabay

5 języków miłości to klucz do udanej relacji. Potrzeba bycia kochanym rodzi się w każdym człowieku i jest czymś naturalnym. Tak samo jak sposób jej okazywania, jednak metoda wyrażania uczuć, którą uważasz za odpowiednia, dla drugiej osoby może nie wystarczyć. Dlaczego? Poznanie 5 języków miłości pomoże odpowiedzieć na to pytanie i uniknąć zbędnych nieporozumień w związku.

5 języków miłości

Poznanie 5 języków miłości to sposób na stworzenie udanego i szczęśliwego związku. Ważne, by w relacji obie strony czuły się kochane. Każdy człowiek mówi konkretnym językiem miłości. Gary Chapman, twórca tej koncepcji udowodnił, że ludzie pragną odczuwać miłość w taki sposób w jaki ją wyrażają, jednak rzadko zdarza się, by partnerzy mieli ten sam język miłości. Dlatego też, tak często w związkach pojawiają się nieporozumienia. Poznaj każdy z 5 języków i dowiedz się, którym mówisz ty, a którym twój partner, by wasza relacja była pełna odwzajemnionej miłości.

Afirmacja, czyli słowa

Pierwszym językiem miłości jest afirmacja. Partnerzy, u których on dominuje pragną jak najczęściej słyszeć komplementy i miłe słowa na swój temat zarówno w czasie prywatnych rozmów, jak i w towarzystwie. Gwarantuje im to poczucie docenienia i wyróżnienia, dzięki któremu, na co dzień czują się kochani. Wypowiadane na głos słowa mają ogromną moc, a te pozytywne często przynoszą nam wiele dobrego.

Dotyk

Drugi język dotyczy osób, które uwielbiają czuć dotyk. Nie skupia się on tylko i wyłącznie na intymnej bliskości, w szczególności chodzi o czułe gesty m.in. trzymanie za rękę, uścisk czy relaksujący masaż. Okazując w ten sposób miłość partnerowi, który posiada potrzebę dotykania przez bliską osobę, na pewno sprawimy, że poczuje się kochany i bezpieczny. W takich przypadkach długie rozstania stają się naprawdę bolesne i negatywnie wpływają na relację. Dlatego chcąc uniknąć nieporozumień zdecydujmy się na szczerą rozmowę na ten temat.

Dobry czas

Spędzone wspólnie z partnerem chwile są niezmiernie istotne dla osób, posługujących się językiem dobrego czasu. Wszystkie czynności wykonywane w pośpiechu np. prace domowe nie zaliczają się do tej puli. Istotny jest tu pełny czas, który poświęcimy ukochanej osobie. Zasadnicza staje się jego wysoka jakość, całkowite skoncentrowanie i widoczne starania. Doskonale sprawdzą się romantyczne kolacje oraz długie wspólne spacery. Istnieje wiele pomysłów, wybór w dużej mierze zależy od waszych zainteresowań. Bolesne i przykre stają się natomiast sytuacje, w których partnerzy poświęcają więcej czasu znajomym niż drugim połówkom.

Prezenty

Czwarty język miłości spełnia się po przez obdarowywanie drugiej osoby drobnymi upominkami. Nie chodzi w nim, jednak o kupowanie drogich prezentów, istotny jest sam gest wręczenia podarunków. Nawet symboliczny przedmiot zostanie przychylnie odebrany. Najbardziej wartościowe okażą się zapewne własnoręcznie wykonane rzeczy. Takie upominki świadczą o włożonym przez partnera wysiłku w stworzenie wyjątkowego prezentu.

Drobne przysługi

Ostatnim językiem miłości są drobne przysługi, które okazujemy po przez pomoc ukochanej osobie. Zaliczają się do nich najprostsze czynności takie jak naprawa zepsutych rzeczy czy pomoc w codziennych obowiązkach. Osoby z tym językiem miłości czują się kochane w szczególności wtedy, gdy partner wyręczy je w czynnościach sprawiających im trudność bądź należących do mniej lubianych. Działania w tym zakresie zapewnią ukochanej osobie poczucie bycia kimś wyjątkowym w życiu partnera.