Kojące kolory i oryginalne wzory
Na nasze samopoczucie we wnętrzu w dużej mierze wpływają kolory i wzory. Jakie barwy sprawdzą się w sypialni? Projektanci doradzają delikatne i stonowane odcienie nawiązujące do barw natury. Takie kolory wciąż będą bardzo modne w nadchodzącym 2020 roku. Sięgajmy więc po „przybrudzony” róż, karmel w wersji spiced honey, a także tonacje niebieskiego, pastelową zieleń, rozbielone szarości inspirowane barwą naturalnych kamieni i rdzawe odcienie pomarańczy.
Przyroda inspiruje nie tylko barwami, lecz także wzorami. Warto ożywić przestrzeń, pokrywając wzorzystą tapetą jedną ze ścian. Najmodniejsze okładziny są zdobione niebanalnymi motywami zaczerpniętymi z przyrody. Na czasie są również delikatne wzory geometryczne. Zastosowanie nowych kolorów i deseni we wnętrzu to sprawdzony sposób na jego szybką metamorfozę!
Materiały przyjazne Ziemi
Wiodącym trendem wnętrzarskim 2020 roku będzie wykorzystywanie w aranżacjach naturalnych materiałów zgodnie z filozofią #biophilicdesign. Idąc tym tropem, w naszych sypialniach nie powinno zabraknąć elementów budzących wrażenie kontaktu z żywą przyrodą. Najważniejsze są tu meble i dodatki z drewna. Tak skomponowany wystrój będzie modny i trwały przez wiele lat. Nawet więcej – będzie wyglądać coraz bardziej efektownie, ponieważ drewno z biegiem lat zyskuje na urodzie.
Uzupełnieniem aranżacji mogą być naturalne tkaniny np. z bawełny, wełny, jedwabiu czy lnu. Uszyte z nich pościele, zasłony, poszewki na poduszki, narzuty albo wyplatane koce idealnie wpiszą się w projekt i spełnią funkcję praktycznych i pięknych dekoracji. Ekologiczne dodatki, ozdoby i bibeloty stworzą przytulny klimat, jakiego oczekujemy w sypialni.
W dobrym świetle
O komfortowym dla użytkowników oświetleniu sypialni warto pomyśleć już na etapie jej projektowania. W przyszłym roku architekci będą przykładać wagę do tego, by można było jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Równie starannie będzie dobierane oświetlenie sztuczne oparte na oszczędnych źródłach światła, np. żarówkach ledowych. Efektem takiego podejścia będą konkretne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.
Wśród propozycji projektantów Decoroom, zależnie od stylu sypialni, znajdują się zarówno nowoczesne, szklane lampy sufitowe, jak i modele rattanowe, wiklinowe czy wyplatane z trawy morskiej. Amatorzy stylowej elegancji z elementami industrialnej prostoty mogą wybierać spośród lamp, żyrandoli i kinkietów wykonanych np. z mosiądzu z podstawą z lastryko lub imitującą marmur. Najważniejsze, by światło kreowało atmosferę intymności.
Sentyment do rękodzieła
Coraz chętniej sięgamy po dzieła sztuki robione ręcznie, z naturalnych materiałów, przez artystów, za którymi nie stoją sieci handlowe. Tego typu elementy wyposażenia, unikalne przedmioty z „duszą” stworzone nierzadko w pojedynczych egzemplarzach, pozwolą nadać sypialni niepowtarzalny, nietuzinkowy charakter. Dlatego szukając mebli i dodatków, warto zapoznać się z ofertą pracowni rzemieślniczych, lokalnych artystów, zajrzeć na pchli market czy na targi sztuki, których ostatnio nie brakuje. Nie zapominajmy również o drobiazgach, z którymi łączą się wyjątkowe wspomnienia – otaczając się pamiątkami z wakacji, ulubionymi książkami i zdjęciami z pewnością szybciej zrelaksujemy się po całym dniu.
Industrialny sznyt
Oprócz ciepłych „tradycyjnych” sypialni w nadchodzącym roku wzrośnie zainteresowanie wnętrzami w stylu soft loft. Z takich na ogół przestronnych i prosto zaaranżowanych przestrzeni wcale nie musi wiać chłodem. Mimo zimnych w odbiorze materiałów użytych w wykończeniu, takich jak metal, miedź, beton, sypialnia może robić wrażenie domowej i przytulnej. By poskromić nadmierny chłód wystarczy wprowadzić do aranżacji „kroplę” ulubionego koloru i wzoru. Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w dekoracji łóżka, obiciu mebli, drobnych dekoracjach.