5 trików, dzięki którym unikniesz bałaganu po Sylwestrze!

Przed nami Sylwester. Wielu z nas tą ostatnią noc w starym roku spędzi w gronie najbliższych przyjaciół podczas zabawy w domu. Powodów, dla których wybieramy właśnie taką formę jest mnóstwo: chcemy pobyć w kameralnym gronie i powspominać stare czasy lub odrobinę spóźniliśmy się z zakupem biletów na wymarzoną imprezę.

5 trików, dzięki którym unikniesz bałaganu po Sylwestrze!

Niezależnie od powodu, jedno jest pewne: oprócz przygotowań przed samą  domówką, świetnej zabawy w trakcie czeka nas również sprzątanie. Tego ostatniego, najmniej przyjemnego etapu, nie da się niestety uniknąć. Podpowiadamy jednak, w jaki sposób można uporać się z poimprezowym bałaganem jeszcze przed tym, kiedy on w ogóle powstanie.

Kolorowe fajerwerki, wyjątkowe menu, gustowne stroje, a czasem nawet wymyślne i ciekawe przebrania. To cechy charakterystyczne dla Sylwestra. To dzień, kiedy wyjątkowo hucznie żegnamy stary i witamy Nowy Rok. Nasze nastroje są iście szampańskie do momentu, aż budzimy się w domu, który po szaleństwach minionej nocy przypomina wszystko, tylko nie to samo pomieszczenie, w którym bawiliśmy się kilka godzin temu. Nie miejmy złudzeń: nie mamy innego wyjścia jak stawić czoła wyzwaniom, jakie na nas czekają. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy zniwelować bałagan już w trakcie imprezy w pięciu prostych trikach.

Trik nr 1 – sposób na zalegające naczynia w kuchni

Walkę z wrogiem rozpocznijmy już na samym początku, kiedy goście jeszcze nie przekroczyli progu naszego domu. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki, opróżnijmy ją i dzięki temu będziemy mogli na bieżąco wkładać do niej brudne naczynia, które zbierzemy ze stołu. Kolejnym trikiem, który wręcz zniweluje nasz problem ze zmywaniem do zera, są jednorazowe talerze. To opcja dla tych, którzy swoją imprezę planują osadzić w luźnym, bardzo nieformalnym stylu lub narzekają na tymczasowy brak wyposażenia kuchni. Co ciekawe, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań dotyczących jednorazowych naczyń. Przy odrobinie chęci i szczęścia znajdziemy takie, które zdecydowanie nie będą przypominać zastawy, z jakiej korzystamy podczas grilla w ogrodzie. Przypomnijmy sobie chociażby kultowe, czerwone kubeczki rodem z amerykańskich filmów!

Trik nr 2 – podłoga lśniąca czystością

Jeśli pogoda w Sylwestra spłata nam figla i obawiamy się o czystość podłogi, zorganizujmy wycieraczki, na których nasi przyjaciele będą mogli zostawić swoje obuwie. Dzięki temu nie zabrudzimy podłóg błotem, które w bardzo łatwy sposób może rozprzestrzenić się po całym domu. Idealna sytuacja to taka, kiedy będziemy mogli na chwilę opróżnić nasze szafki na buty i pozwolimy gościom właśnie tam je schować. Korzystając z tego rozwiązania nie będziemy musieli podejmować walki z brudną podłogą następnego dnia. – Często się jednak zdarza, że podczas zabawy na podłogę coś się rozleje lub ktoś ją pobrudzi. Wtedy najwygodniej użyć mopa wyposażonego w system ze sprayem. Wodę lub płyn do mycia podłóg wlewa się do drążka, dzięki czemu nie ma potrzeby używania ciężkiego wiadra z wodą. Taki mop możemy zastosować szybko i sprawnie – jest dostosowany do naszych doraźnych potrzeb, wystarczy, że naciśniemy ergonomiczny przycisk przy rączce drążka uwalniając mgiełkę wilgoci bezpośrednio na plamę – wyjaśnia Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

Trik nr 3 – pomoc niezbędna od zaraz

Akcesoria, istne zdobycze techniki, które pomogą nam w sprzątaniu zarówno przed jak i po zabawie. Czy takie istnieją? Oczywiście! Mycie okien to nie problem, jeżeli skorzystamy z pomocy elektrycznej myjki do mycia szyb. Zaoszczędzimy cenny czas przed imprezą, który możemy wykorzystać na chociażby dekorowanie domu. Niezastąpionym pomocnikiem, który dosłownie za nas umyje podłogi do czysta, stanie się moporobot. – Kiedy brak nam czasu lub po prostu chęci do sprzątania, skorzystajmy z pomocy urządzeń, które wyręczą nas w domowych obowiązkach. Przydadzą się nie tylko podczas walki z poimprezowym bałaganem, ale staną się niezastąpionymi przyjaciółmi w codziennych obowiązkach. Okazuje się, że mycie okien można ograniczyć jedynie do umycia szyby, a z wodą i brudem poradzi sobie elektryczna myjka Windomatic. A robomop Virobi zbierze włosy oraz kurz z podłogi bez naszej najmniejszej ingerencji – mówi Piotr Piecha.

Trik nr 4 – sposób na ciekawe menu bez bałaganu

Całonocna zabawa nie obejdzie się bez chociaż jednego, sycącego posiłku i obowiązkowych przekąsek, po które zawsze będziemy mogli sięgnąć. Niestety przygotowywanie nawet kilku pozycji z menu jest nie tyle co ogromnie czasochłonne, ale przede wszystkim powoduje niepotrzebny bałagan w kuchni. Jeżeli organizujemy Sylwestra wspólnie ze znajomymi, ustalmy odpowiednio wcześniej kto jest odpowiedzialny za konkretne dania i poprośmy, aby ich przygotowaniem zajęli się u siebie w domu. Za dania, które my odpowiadamy, również zabierzmy się wcześniej i zostawmy sobie czas na posprzątanie po gotowaniu. Świetną alternatywą jest skorzystanie z cateringu. Pizza, sushi, włoskie przysmaki czy francuskie rarytasy są w zasięgu naszej ręki, a od ich pojawienia się na naszym stole dzieli nas jedynie jeden ruch ręką!

Trik nr 5 – sprzątanie przed? Niezbędne!

Teoretycznie każdy z nas wie o tym, że przed przybyciem gości należy zadbać o porządek w mieszkaniu. Czasem jednak o tym zapominamy lub po prostu nie mamy na to czasu. Zapewniamy jednak, że uprzednie posprzątanie domu daje nam rezultaty w postaci czystości w dniu następnym!