Ach ten design!

Oryginalnie, ale i ponadczasowo? Przyglądamy się rozwiązaniom, które pozwolą uzyskać niebanalny i wyrazisty wystrój bez ryzyka, że szybko straci on na aktualności i znudzi się użytkownikom. Oto kilka praktycznych elementów wyposażenia, które nadadzą łazienkowemu wnętrzu wyjątkowy charakter.

 

3
Ach ten design!

Przyciągający uwagę wystrój nie musi, a nawet nie powinien opierać się na aranżacyjnej przesadzie. Przeciwnie – minimalizm i prostota zawsze dodają pomieszczeniu smaku i sprawiają, że przez lata będzie spełniało ono estetyczne wymagania domowników. Unikalny styl pomogą zbudować natomiast rozmieszczone z umiarem wizualne akcenty, których oryginalność zostanie wyeksponowana za pomocą stonowanego tła.

Motywy graficzne w strefie prysznicowej

Motywy typograficzne już od kilku sezonów stanowią jeden z najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz. Od niedawna wkraczają także do łazienki. Tego typu akcenty widoczne są zarówno w formie fototapet, jak i jako integralna część domowego wyposażenia. W strefie prysznicowej, rolę nowoczesnej ozdoby mogą pełnić kabiny, których szklane drzwi i ścianki pokryte są literowym wzorem. – Tego rodzaju dekoracja stanowi nie tylko ciekawy element zdobniczy, ale również funkcjonalny. Jeśli bowiem ornament umieszczony jest na wysokości tułowia – zapewni komfort i dyskrecję podczas kąpieli – mówi Katarzyna Choniawko z firmy Aquaform. – Takie kabiny doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i ascetycznych wnętrzach. Dokonując wyboru, warto zdecydować się na wzór w ponadczasowej kolorystyce, np. bieli, która z łatwością zharmonizuje się z innymi elementami wystroju – dodaje ekspert. W łazienkach zastosowanie znajdą również typograficzne rozwiązania wykorzystywane w pozostałych domowych wnętrzach – wodoodporne fototapety czy zawieszone w antyramach plakaty lub obrazki z literowymi wzorami.

Intensywne kolory – intensywne doznania

Prostota i aranżacyjna oszczędność nie muszą oznaczać kolorystycznej nudy. Stonowane i delikatne barwy, które ilościowo powinny dominować w ponadczasowym wnętrzu, świetnie uzupełnią dodatki lub meble utrzymane w ulubionym, intensywnym odcieniu. Za najmodniejszy kolor tego sezonu według Instytutu Pantone uznana została soczysta zieleń (z ang. „greenery”), jednak tym, którzy szukają bardziej wysublimowanych alternatyw, polecić można na przykład głębokie bordo lub fiolet. Ciekawy efekt da połączenie tego typu barwy z połyskującą powierzchnią oraz prostą fakturą mebli czy dodatków. Doskonałe tło dla mocnych akcentów stanowić będzie zaś uspokajająca biel, ecru lub jasna szarość.

2
Ach ten design!

Meble w nieoczywistym wydaniu

Projektanci prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej funkcjonalne meble, które pozwolą dobrze zorganizować przestrzeń nawet w niewielkiej łazience. Lekkości wnętrzu dodają z pewnością modele podwieszane, które odsłaniając podłogę, nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, ale też ułatwiają utrzymanie czystości. Przykładem nowoczesnych rozwiązań są konsole umywalkowe, które dzięki różnorodnym rozmiarom i układom pozwalają zyskać odpowiednie miejsce do przechowywania środków czystości i gwarantują sporo przestrzeni na pulpicie przylegającym do ceramiki, na którym ustawić można najczęściej używane kosmetyki i przybory łazienkowe. – W komplecie z konsolą świetnie sprawdzają się tak zwane przyborniki, czyli zgrabne szafki na kółkach, które w łatwy sposób możemy przestawiać, a w niewielkich pomieszczeniach – w razie potrzeby schować pod umywalkowym blatem – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Tego rodzaju rozwiązania nie tylko wyglądają lekko i elegancko, ale też są bardzo praktyczne – dodaje ekspert firmy Aquaform.

Fokus na szczegół

„Kropką nad i” są drobiazgi, które potrafią całkowicie zmienić charakter pozornie niewyróżniającego się niczym wnętrza. Mogą to być kwiaty, obrazy, przywiezione z podróży orientalne pamiątki czy wkomponowane w ściany kolorowe luksfery. Duże znaczenie dla atmosfery panującej we wnętrzu ma również odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto na przykład postawić na ułatwiające wykonanie precyzyjnego makijażu podświetlane lustro LED. Oprócz walorów estetycznych – takie rozwiązanie może znacząco ułatwiać użytkowanie strefy umywalkowej, np. dzięki zainstalowanej macie grzewczej, która eliminuje ryzyko zaparowywania tafli. W większych salonach kąpielowych oryginalnym i z pewnością rzadko spotykanym elementem wnętrza będzie natomiast stojąca lampa, która sprawi, że łazienka stanie się bardziej przytulna.

1
Ach ten design!