Adaptogeny – święte rośliny medycyny ajurwedyjskiej

Od wieków ludzie zadają sobie pytanie jak utrzymać piękną, promienną skórę i zniwelować skutki stresu. Odpowiedzią są adaptogeny.

adaptogeny
Adaptogeny – święte rośliny medycyny ajurwedyjskiej

Adaptogeny wzmacniają i zwiększają adaptację skóry na stres. To szczególnie istotne, kiedy staramy się kierować światowym trendem PRO-AGE, który zabrania ślepej walki ze zmarszczkami, ale promuje pielęgnację skóry. W końcu maleńkie bruzdy świadczą o dojrzałości zdobywanej przez lata i każda z nas powinna być z nich dumna. Najważniejsze jest, żeby nasza skóra była zdrowa i promienna.

Czym są adaptogeny?

Adaptogenami nazywa się rośliny, które posiadają zdrowotny wpływ na ludzkie ciało i umysł. Ich nadrzędną właściwością jest niwelowanie skutków stresu oraz pomoc organizmowi w adaptacji do trudnych warunków zewnętrznych. Ludzie znają je od wielu tysięcy lat, a największą popularność zdobyły na terenie dzisiejszych Chin, Indii i Iranu.
Aktualna popularność adaptogenów jest jednak skutkiem wieloletnich badań rosyjskich naukowców. Przebadali oni ok. 4000 roślin, z czego 12 gatunków wykazywało wysokie właściwości wzmacniające dla ssaków. Do badań w latach 60. przyczyniło się 1200 biologów, naukowców i lekarzy.

Cechy i zastosowanie leczniczych roślin

Adaptogeny muszą spełniać konkretne kryteria:

  • nie mogą być toksyczne – nie mogą powodować negatywnych skutków ubocznych i nie mogą uzależniać;
  • muszą być niespecyficzną odpowiedzią na stres – ich celem jest usprawnienie funkcjonowania organizmu w stresogennych sytuacjach bez pozbawiania go energii;
  • powinny mieć normalizujący wpływ na organizm

Rośliny te są częścią diety astronautów, sportowców i olimpijczyków m.in z USA, Skandynawii czy Bułgarii. Ponadto wykorzystuje się je także w kosmetologii, ponieważ chronią przed wolnymi rodnikami, detoksykują, normalizują i stymulują regenerację skóry. Dzięki swojemu wpływowi na skutki zmęczenia i stresu, hamują procesy starzenia się skóry.

Adaptogeny w kosmetykach

Oprócz diety, te wartościowe rośliny pojawiają się również w składzie kosmetyków. Oto kilka z nich:

  1. Ashwagandha – Jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Intensywnie nawilża, wygładza i rozświetla skórę.
  2. Żeń-szeń – Jest źródłem antyoksydantów. Działa odmładzająco, a ponadto odżywia i dotlenia skórę. Przywraca jej także witalność i promienny wygląd
  3. Lukrecja gładka – Posiada działanie antyoksydacyjne i odmładzające. Łagodzi, rozjaśnia i nawilża skórę. Jest polecana dla osób z niedoskonałościami.