Święto ognia. Jakub Małecki

Zaledwie dobę po ukończeniu książki przez pisarza wykupiono prawa do jej ekranizacji. Dzieło w pierwszym dniu przedsprzedaży trafiło na listę bestsellerów, zbiera też pochlebne opinie recenzentów.

Święto ognia
Święto ognia. Jakub Małecki

„Święto ognia” na długo przed premierą uplasowało się w ścisłej czołówce książkowych zestawień. 15 września powieść Jakuba Małeckiego trafiła do księgarń, już ze statusem bestselleru.

Inspiracja

Pomysł na powieść zrodził się podczas wizyty autora w Teatrze Maryjskim w Petersburgu – jednej z najlepszych scen operowych i baletowych świata. Małecki zrywa ze stereotypem baletnicy w filmie i w literaturze. A sami twórcy kina nie czekali długo. Decyzja o tym, że na podstawie „Święta ognia” powstanie film, zapadła dzień po ukończeniu książki przez pisarza. To nie dziwi, bo jest to jedna z najbardziej czułych i wzruszających powieści Jakuba Małeckiego.
To książka o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym. Małecki – mistrz pięknych, kameralnych historii z rodzinną tajemnicą w tle – w „Święcie ognia” zabiera czytelnika do świata pełnego emocji i zagadek, które kryją się za życiorysami bohaterów.

„Święto ognia” – czego możemy się spodziewać?

Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Jej siostra Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się wcielać w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość.
Jakub Małecki doskonale obserwuje i szkicuje portrety ludzi wykluczonych, pękniętych.  Siostry, bohaterki „Święta ognia”, zmagają się z własnym ciałem. Jedna pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jest więc to opowieść o pasji, która może ocalić, może też zniszczyć. Autor zaprasza czytelnika za kulisy baletu. Przygotowując się do napisania książki, sam tam zajrzał, rozmawiał z ekspertami i tancerkami baletowymi.

„Święto ognia” na wielkim ekranie

Decyzje zapadały błyskawicznie. Pisarz, gdy tylko skończył książkę, wysłał ją filmowcom. Odpowiedź przyszła już następnego dnia. Film na podstawie książki wyreżyseruje Kinga Dębska. Za ekranizację odpowiedzialna będzie wytwórnia Opus Film, która współtworzyła takie filmy jak „Zimna Wojna” czy „Ida”.
Powieści Jakuba Małeckiego tłumaczone są na wiele języków. Między innymi na niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, hebrajski, węgierski i macedoński. Jego książki podbiły serca czytelników i zdobyły uznanie krytyków literackich w Holandii, Belgii czy Niemczech. Piszą o nim entuzjastycznie gazety w całej Europie, jest zapraszany na międzynarodowe festiwale literackie.

Premierze książki towarzyszy audiobook. „Święto ognia” czytają: Aleksandra Hamkało, Julia Rosnowska, Adam Woronowicz.

Powieść „Święto ognia” ukazuje się nakładem wydawnictwa SQN.