Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance w maju br., wypoczynek nad wodą należy do jednej z najpopularniejszych form spędzania czasu na wakacyjnych wyjazdach.
Wczasy nad morzem lub w pobliżu akwenów wodnych wybiera aż 67 proc. Polaków przebywających na urlopie poza granicami kraju oraz niemal 60 proc. osób odpoczywających na miejscu.
Przedstawiamy najciekawsze propozycje na wakacyjne, wodne szaleństwo.
1. Poleć na FlyBoardzie!
FlyBoard początkowo służył do pływania z delfinami, jednak amatorzy ekstremalnych wrażeń szybko znaleźli dla niego nowe, bardziej rozrywkowe zastosowanie. Dzięki napędowi turbiny skutera, latający sprzęt pozwala na akrobacje, o których kilka lat temu moglibyśmy jedynie pomarzyć. FlyBoard może służyć zarówno do latania nad wodą (na wysokości nawet 8 metrów!), jak i do pływania pod jej powierzchnią z dużą prędkością. Aby korzystać z tej atrakcji, nie potrzebujemy żadnych specjalnych umiejętności. – Wystarczy krótkie szkolenie pod opieką instruktora, dzięki któremu dowiemy się, jak opanować FlyBoard. Podczas zabawy nasz opiekun ma też pod stałą kontrolą ciśnienie strumienia wody tak, abyśmy mogli bezpiecznie wykonywać wodno-powietrzne ewolucje – mówi Michał Kaleta z firmy Wyjątkowy Prezent, oferującej vouchery na prezenty w formie przeżyć.
2. Odrzutowa zabawa z Water Jet Packiem
Water Jet Pack to nic innego jak Plecak Odrzutowy napędzany wodą pod wysokim ciśnieniem. Co ciekawe, jego pierwsze prototypy powstały w Stanach Zjednoczonych na potrzeby armii. Dysze plecaka, zasilane przy pomocy skutera wodnego, potrafią wynieść śmiałków na wysokość ponad 10 metrów i umożliwiają lot z prędkością ponad 40 kilometrów na godzinę! Oczywiście, w parze z doskonałą, ekstremalną zabawą musi iść bezpieczeństwo. Sprzęt jest niezatapialny oraz posiada wszelkie niezbędne atesty, a materiały, których używa się do jego produkcji są najwyższej jakości.
Przed rozpoczęciem przygody z wodnym plecakiem odrzutowym każdy użytkownik musi zostać odpowiednio przeszkolony, zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i technik latania.
3. Rafting, czyli spływ ekstremalny
Po podniebnych, wodnych akrobacjach warto na chwilę zejść na ziemię i… spróbować pływania w rwącym nurcie rzeki! Mowa o raftingu, czyli odmianie spływu rzecznego, do której używa się różnych rodzajów łodzi, pontonów, czy kajaków. Może w nim brać udział od kilku do kilkunastu osób. Poziom trudności spływu zależy od nurtu rzeki oraz przebiegu trasy. Na spokojnej rzece nie powinien być wzywaniem nawet dla amatorów, w przeciwieństwie do spływu górskiego rwącym potokiem, będącego prawdziwą próbą sił i odwagi dla całej załogi. – Rafting to sprawdzian dla naszej koncentracji oraz umiejętności współpracy w grupie. Podczas spływu uczestnicy muszą sprawnie wykonywać polecenia instruktora, dlatego trzeba wykazać się dobrym refleksem oraz… mocno się trzymać, żeby nie wpaść do wody. Oczywiście, dla bezpieczeństwa niezbędne jest założenie kapoka oraz kasku – mówi Michał Kaleta.
4. Złap wiatr w żagle
W ostatnich latach żeglarstwo ma w Polsce swoje 5 minut. Szkółek oraz kursów żeglarskich, jak i imprez tematycznych z szantami w tle przybywa jak grzybów po deszczu. Nic dziwnego – wypoczynek na łodzi to doskonały sposób na relaks, wyciszenie się na łonie natury oraz „naładowanie akumulatorów”. To również okazja do ćwiczeń nad koordynacją ruchową, koncentracją i szybkością podejmowania decyzji oraz współpracą w grupie. W zależności od naszych upodobań i stopnia zaawansowania żeglarskich umiejętności możemy wybrać nastawione na rywalizację żeglarstwo regatowe, spokojne i skupione na aspektach wizualnych żeglarstwo turystyczne lub pełne wyzwań żeglarstwo morskie na wzburzonych falach.
5. Żegluj w przestworzach
Parasailing to bardzo oryginalny, ale jednocześnie najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na przeżycie niezapomnianej przygody, jaką jest latanie w otwartej przestrzeni. Atrakcja stanowi niebanalne połączenie sportów wodnych oraz lotniczych i polega na holowaniu za motorówką spadochronu z podwieszonym do niego pasażerem. Po zapięciu w uprząż zostajemy wyciągnięci przez motorówkę w powietrze, gdzie możemy podziwiać ziemię z lotu ptaka, poczuć wolność oraz niezapomniane emocje. Żeglowanie w przestworzach poprzedzone jest podstawowym szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa.