Aktywni dziadkowie a zastrzyk kofeiny

W polskiej kulturze rola babci i dziadka bardzo często sprowadza się do opieki nad ukochanymi wnukiem oraz przesiadywania w domu i godzinnego oglądania telewizji.

kawa z pianka
Aktywni dziadkowie a zastrzyk kofeiny

Na szczęście taki negatywny stereotyp odchodzi powoli do przysłowiowego lamusa, ponieważ coraz więcej babć i dziadków prowadzi aktywny tryb życia, nie tylko pod względem zawodowym, ale także i prywatnym.

Już nie kanapa i lepienie pierogów!

Jeszcze nie tak dawno temu siłownie i kawiarnie były domeną głównie młodych i aktywnych zawodowo osób, na szczęście trend ten uległ diametralnej zmianie, ponieważ coraz częściej w większych miastach można spotkać starsze osoby, które ochoczo zabierają się do ćwiczeń i aktywnie spędzają czas z przyjaciółmi, wybierając się do kawiarni i uczestnicząc w różnego typu zajęciach kulturalno-społecznych. Wielu emerytów podejmuje się także dodatkowej pracy zarobkowej – ich motywacje stanowi często już nie presja finansowa, lecz chęć dalszego, aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji. Ograniczenia zdrowotne związane z pracą lub hobby zawężają się jedynie do unikania nadmiernego wysiłku fizycznego (na przykład podnoszenia ciężarów, wielogodzinnego stania lub wchodzenia na wysokości). Coraz mniej starszych kobiet spędza czas na lepieniu pierogów i odbieraniu wnuków z przedszkola, zamiast tego sięgają z rana po filiżankę espresso (i tutaj drobna uwaga: mówimy eSpresso, podobnie jak ekspresy do kawy, a nie eXpresso, expres ciśnieniowy lub też często spotykany błędnie zapisywany ekspress do kawy) i pracowicie spędzają dzień poza domem. Podobnie jest w przypadku panów – dziadkowie coraz częściej rezygnują z siedzenia na kanapie na rzecz majsterkowania w garażu, podróżowania lub spotykania się ze znajomymi. To bardzo dobra zmiana, ponieważ aktywizuje starsze osoby, co dobroczynnie wpływa na ich stan psychiczny i fizyczny.

kawa krops
Aktywni dziadkowie a zastrzyk kofeiny

Przesadne dbanie o zdrowie?

Owszem, zdarzają się emeryci, którzy przesadnie dbając o swój stan zdrowia, unikają jakiegokolwiek picia kawy lub herbaty, zastępując je ziołowymi mieszankami. Wiele osób błędnie, biorąc pod uwagę starszy wiek swoich rodziców lub dziadków, rekomenduje rezygnację z małej czarnej na rzecz bezkofeinowej kawy zbożowej. Pamiętajmy, że codzienna dawka kawy znacząco wpływa na stan psychiczny i sprawność fizyczną. Ludzie pijący do trzech filiżanek espresso są znacznie mniej narażeni na ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera (o blisko 65%!), obniża się ryzyko zgonu z powodu chorób serca i układu krwionośnego. Zawarta w kawie kofeina pobudza działania komórek mózgowych, poprawia pamięć krótkotrwałą i zwiększa reakcję na poszczególne bodźce. Ponadto kawa pomaga w zapobieganiu rozwoju cukrzycy typu 2 (bardzo często występującej u osób starszych), wspomaga pracę wątroby i chroni ją przed marskością, zaś w przypadku mężczyzn po 40 roku życia mała czarna chroni przed rozwinięciem podagry. W przypadku osób starszych bardzo ważne jest, aby po prostu nie przekraczać określonej dawki kofeiny (wspomniane już 3 filiżanki espresso) i unikać nieco szkodliwych dodatków, na przykład syropów na bazie cukru, tłustych śmietanek i często spotykanych w kawiarniach pokruszonych na wierzchu ciasteczek. W przypadku osób niemogących spożywać kofeiny Dolec Gusto przygotowało specjalne bezkofeinowe kapsułki do kawy do ekspresów automatycznych, co pozwala uzyskać pyszny i aromatyczny napój bez straty na walorach smakowych i zapachowych.

kawa krups
Aktywni dziadkowie a zastrzyk kofeiny

Zastrzyk kofeiny i w drogę!

To właśnie z myślą o aktywnych, pełnych życia osobach zostały stworzone nowoczesne ekspresy ciśnieniowe do kawy marki Krups. Unikatowy design oraz łatwość przygotowywania ulubionego napoju (to ekspres automatyczny, niewymagający od użytkownika wykonywania jakichkolwiek czynności) sprawia, iż obsługa takiego urządzenia nie sprawia żadnych problemów, nawet w przypadku starszych osób. Bardzo szybko można przygotować swoją ulubioną kawę (jak chociażby jedną z tych pyszności, jakie zaprezentowała autorka wpisu na blogu Jakowisko) i zabrać ją ze sobą na wynos. Ekspres do kawy na kapsułki to idealny pomysł na prezent z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka, ponieważ znacznie ułatwi nie tylko serwowanie kawy o poranku, ale także pozwoli oszczędzić czas w trakcie świątecznych wizyt większej liczby gości. Marka Krups oferuje kilkanaście interesujących wariantów urządzeń, począwszy od zajmujących mało miejsce Mini Me Ekspres, poprzez klasyczne urządzenia Piccolo, skończywszy na nowatorskich maszynach Movenza oraz Drop. Recenzje, opinie i ceny ekspresów automatycznych do kawy znajdziecie na stronie Dolce Gusto.