Alergik w restauracji, czyli jak najeść się do syta, nie narażając przy tym zdrowia

W czasie wakacji, gdy częściej niż zwykle jadamy poza domem, stają się one tym bardziej dokuczliwe. Eksperci UpMenu podpowiadają alergikom, jak bezpiecznie i bezproblemowo mogą korzystać z oferty restauracji.

Alergik w restauracji. Na co uważać?
Alergik w restauracji. Na co uważać?

Z informacji zawartych w raporcie „Diety Polaków” wynika, że w ubiegłym roku jedna czwarta Polaków zdecydowała się na wyłączenie z diety niektórych produktów. Najczęściej podawanym uzasadnieniem była dbałość o sylwetkę i wagę, ale prawie równie często wybór podyktowany był dolegliwościami i chorobami, wśród których znaczą część stanowiły alergie.

W czasie wakacji, gdy częściej niż zwykle jadamy poza domem, stają się one tym bardziej dokuczliwe. Eksperci UpMenu podpowiadają alergikom, jak bezpiecznie i bezproblemowo mogą korzystać z oferty restauracji.

Decyzja o rezygnacji z określonego typu pokarmów, aby zadbać o sylwetkę, jest dobrowolna. Przy niewystarczającej ilości silnej woli można wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Istnieje jednak duża grupa ludzi, dla których odpowiednia dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Są to osoby cierpiące na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Kiedyś z powodu alergii ludzie ograniczali nie tylko codzienny jadłospis, ale również wizyty w restauracji. Dziś się to zmienia.

Poprzeczka coraz wyżej

Różnego rodzaju diety, dolegliwości powodowane przez niektóre produkty oraz rosnąca dbałość klientów o jakość spożywanych posiłków stawia coraz większe wymagania przed restauracjami. Lokale unowocześniają menu wprowadzając dania dopasowane dla diet oraz te bezpieczne dla alergików. – Dla współczesnego klienta liczy się nie tylko cena – mówi Anna Muras, ekspert UpMenu. – Coraz większą uwagę zwracamy także na inne kwestie, takie jak sposób przygotowania, wygląd, skład i kaloryczność spożywanych posiłków. W przypadku alergików także na obecność produktów uczulających. Restauracje starają się przystosować do nowych potrzeb, uwzględniając pozycje pozbawione glutenu, laktozy czy dostosowane do diety wegańskiej. Niestety nie wszystkie lokale są przygotowane do wizyt gości zainteresowanych takimi potrawami, dlatego przed odwiedzeniem restauracji warto sprawdzić takie informacje dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową.

Specjalne traktowanie to nie fanaberia

Niegdyś kolacja poza domem mogła być problemem dla alergików czy osób stosujących niektóre diety. Dziś restauracje dokładają wielu starań, aby zaspokoić ich potrzeby. Dzięki dużej dostępności zamienników kucharze mogą dostosować swoje dania do wymagań nawet najbardziej wybrednych klientów. Ponadto posiłki są przygotowywane przy użyciu oddzielnych narzędzi, w odrębnych naczyniach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w każdej restauracji powinniśmy mieć dostęp do listy składników, zwłaszcza alergenów, wykorzystywanych do przygotowania potraw. W menu często znajdziemy odpowiednie oznaczenia, zawsze też możemy zapytać kelnera o sposób przygotowania potraw.

W internecie dokładnie zaplanujemy posiłek

Podobnie jak w restauracji, również przy zamówieniach gotowych posiłków do domu alergicy mogą liczyć na coraz szerszą ofertę. Ogromnym udogodnieniem staje się internet, przez który możemy składać zamówienia online. – Dzięki nim bez pośpiechu zapoznamy się z menu i wybierzemy dopasowane do naszych potrzeb dania – zauważa Anna Muras, ekspert firmy UpMenu. – Dodatkowo gdy już skompletujemy zamówienie, możemy przekazać restauracji specjalne wymagania czy uwagi, dotyczące przygotowania potraw czy preferowanych składników. Pod tym względem zamówienia internetowe są znacznie wygodniejsze i precyzyjniejsze niż te składane drogą telefoniczną.

Eksperci radzą jak zjeść smacznie, zdrowo i bezpiecznie:

Wybierając się do restauracji sprawdzajmy, czy ma ona w swoim menu potrawy odpowiednie dla alergików. Wiele potrzebnych informacji można znaleźć na ich stronach internetowych. Pamiętajmy o możliwości sprawdzenia wykorzystanych składników. Nie krępujmy się pytać o sposób przygotowywania posiłków, to prawo każdego klienta.

Sprawdzajmy opinie dotyczące restauracji.