Jak wyrobić paszport dla psa i kota?

W takim przypadku zwierzakowi trzeba będzie wyrobić prawdziwy paszport, dzięki któremu bez przeszkód będzie mógł on podróżować po różnych krajach. Jak go uzyskać?

paszport dla psa i kotaCo zrobisz, ze zwierzakiem, gdy planujesz urlop? Odpowiedź jest prosta – zabierz go ze sobą.

M-paszport dla psa

Paszport dla zwierząt – psów, kotów, fretek obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej, a także takich państw jak Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, San Marino, Monako, Andora oraz Watykan. Podstawowym szczepieniem jest to przeciw wściekliźnie. Wymogi dotyczące przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym reguluje rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i rady z dnia 26 maja 2003 roku.

Kraje takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Malta oraz Szwecja mają dodatkowe warunki związane z przewozem zwierząt. W tych państwach za wyjątkiem szczepienia przeciw wściekliźnie potrzebne będą także zaświadczenie o leczeniu przeciw bąblowicy, zabiegu przeciw kleszczom oraz inne badania potwierdzające skuteczność szczepionki przeciwko wściekliźnie. Konieczne jest wykonanie badań krwi, podanie tabletek przeciw tasiemcom zależnie od kraju.

Wyrobienie paszportu

Zanim wyrobi się paszport dla zwierzęcia należy przeprowadzić jego identyfikację – nadać mu numer identyfikacyjny. W przypadku psów stosuje się dwa różne sposoby znakowania – to wszczepienie specjalnego mikroczipu lub wykonanie tatuażu. Za nadanie psu identyfikatora odpowiada Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Zwierzę można zarejestrować w Ogólnopolskiej Bazie Danych przez internet na stronie identyfikacja.pl.

Po paszport należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi konieczne badania, a następnie wystawi dokument. Gdy zwierzę nie było szczepione, podczas wizyty może być ono poddane szczepieniu. U zwierząt powyżej 3 miesiąca życia muszą minąć 3 miesiące od daty szczepienia do daty przekroczenia granicy. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta poniżej 3 miesiąca nie mogą wyjeżdżać za granicę, ponieważ nie posiadają jeszcze szczepień przeciw wściekliźnie.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- M-paszport dla psa

- Transport zwierząt

- Kwarantanna